Uusi allas, vanha sisustus

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
vauhtimamma
Junior Member
Junior Member
Viestit: 88
Liittynyt: 21:05, 27.09.2005
Paikkakunta: Helsinki

Uusi allas, vanha sisustus

Viesti Kirjoittaja vauhtimamma »

Siis jos laitan uuteen isompaan altaaseen, kaiken paitsi hiekan vanhasta altaasta sis.veden, kasvit, koristeet, juurakon, suodattimen, lämmittimen, siis kaikki, ja lisäisin sitten vaikka ämpärin tai kaksi päivässä uutta vettä niin voiko vanhasta altaasta laittaa suoraan kalat uuteen?

Kyseessä siis 160->320.
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Ulkosuodattimessa tai mattosuodattimessa on usein hyvinkin paljon bakteeriymppiä, jonka avulla allas saattaa pyöriä ihan sellaisenaankin, jos kalojen ruokinta on todella vähäistä.

Onko jokin erityinen syy miksi et siirrä vanhoja hiekkoja? [;)]
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Miksi siirtää vanhaa vettä? Ja lisätä uutta vain osa päivä kerrallaan? Vanha vesihän ei sinällään sisällä mitään kovinkaan olennaisia bakteereita kaloja ajatellen, on vain jo valmiiksi likaista.
Voisi ajatella että laittaisit altaan pystyyn, uudet hiekat, vanhat kannot jne sinne ja 2/3 uutta vettä ja jokin sisäsuodatin vaikka vettä kierrättämään. Uuden pohjamateriaalin päälle sitten vaikka sukkahousuissa nyytti,pari vanhan altaan hiekkaa ja antaisit olla päivän tai pari.
Tämän jälkeen tarkistaisit vesiarvot, tasaisit lämpötilan ja siirtäisit vanhasta altaasta sen puuttuvan 1/3 veden (tai sitten hanasta vaan uutta) ja siirtäisit kalat.
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
mariana
Senior Member
Senior Member
Viestit: 855
Liittynyt: 00:57, 22.04.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja mariana »

Itse myös muuton yhteydessä vaihdoin 150 litrasen 325 litraseen. Kaiken muun paitsi hiekan ja veden laitoin uuteen akvaarioon. Ulko-ja sisäsuodattimia en pessyt ollenkaan.

Hiekkaa en ottanut sen takia että pohjalla oli sen verran savipalleroita että olisivat pöllähtäneet liiaksi kun uuteen akvaarioon ne olisin laittanut. Muutenkin tavaraa oli niin paljon että hiekkojen kuljettaminen ei tuntunut mielekkäältä.

Seurasin vesiarvoja tiiviisti n. kaksi viikkoa ja ei tullut mitään ongelmia nitriitin tms. kanssa.
vauhtimamma
Junior Member
Junior Member
Viestit: 88
Liittynyt: 21:05, 27.09.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja vauhtimamma »

Kiitos vastauksista.

Sillä en ota vanhoja hiekkoja kun ei noista kiven murikoista ois paljon ympin antajaksi, on siis tuollaista tosi isoo jokisoraa ja nyt laitan tulevaan puhallushiekan.

Kuinkas nuo kalat sitteen pärjää tuossa vanhassa altaasa jos sisustuksen siirrän uuteen ja suodattimen? jos siis oikein yhden ohjeen käsitin.

Sillä aattelin että siirtäisin vanhan vedenkin niin siis ois kaloilla valmiiksi "turvallinen" vesi, ja sitten vaan lisäilisin uutta...

Huomenna käyn akvan hakemassa ja alan jotenkin sitten kalojen muuttoa hommaileen.

Onko muuten ok laittaa alumiini jalustan jalkojen alle, siis jokaisen erikseen, vanerin palat noin 10cm*10cm, ukko meinas sillä ettei painuis jälkiä lattiaan kun ne jalustan jalat on niin pienet, mutta eikös se nyt sitten painais noi neliöitten kuvat...?
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Pohjalla ison soran alla oleva liete olisi oikeaa tehoainetta jotta kypsyys pysyy hyvänä siirrossa. Vettä on luultavasti täysin turha siirtää, sillä vesijohdosta täytetty akvaario jo tunnissa hyvää kaloille ja sitä paitsi puhdasta ja tuoretta. Miettisit mieluummin mahdollisia kemikaalilisiä. Edit: kyseessä olikin muutto samassa asunnossa. No sittenhän tiedät minkälaista on vesijohtovetesi.

Minkälainen suodatin on?
mariana
Senior Member
Senior Member
Viestit: 855
Liittynyt: 00:57, 22.04.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja mariana »

Tuleeko se allas samalle paikalle kuin entinen? Jos ei, niin voithan ensin laittaa uuteen puhallushiekan ja veden jonka jälkeen siirrät kasvit, kannot ja suodattimet. Sitten vaan haavit kalat ja siirrät uuteen. Meillä meni vähän tän kaavan mukaan, laitoin edellisenä päivänä uuteen hiekat, vedet ja sisäsuodattimen edellisestä altaasta. Sitten seuraavana päivänä muutettiin muut.

325 litrasen alle laitettiin puulevy joka on muutaman sentin isompi kuin jalusta, joku 132x52. Juurikin sen takia ettei painuisi vasta asennetun laminaatin läpi ja paino jakautuisi suuremmalle alueelle.
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Tuohon omaan viestiini palaten...Muutama kasvin rääpäle sinne siis vanhaan altaaseen vielä hetkesi kaloille ja jos löytyy siis ylimääräinen suodatin tuon nyt käytössä olevan lisäksi, niin se sinne altaaseen muutamaksi päiväksi.

Siirtopäivän koittaessa sitten "pää"suodatin tovia ennen kalastoa.
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
vauhtimamma
Junior Member
Junior Member
Viestit: 88
Liittynyt: 21:05, 27.09.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja vauhtimamma »

No niin,akvaario on nyt haettu. Sakotkin iloiseksi yllätykseksi sain, matkaa oli yhteen suuntaan n.250km ja yhden ainoan, nopeuttaan vaihtelevan, auton koko matkan aikana ohitin ja sillloin just sattu ne sinivuokot tutkansa kanssa tien poskessa häärimään, joten siis kallis tuli tästäkin akvasta. [}:)]
No muita yllätyksiä sitten olikin kun kotiin päästiin, jouduin laittamaan paikkaus silikoonia pariin kohtaan saumoihin ja lasiin sipasin yhteen kohtaan kanssa vähän kun oli ilmeisesti sillä mangeetilla vedetty leviä ja kivi välissä niin aikas ilkee jurmu oli sit lasissa...

No, mutta koska tein paikkaukset niin ohuelti ja pienille aloille, saan varmaan jo huomenna ruveta täyttämään allasta joten laitan nyt sitten ekana sen hiekan ja vettä.
Kuinkas sitä lietettä helpoiten saisi tuolta toisesta? lappoamalla vai? Kävi itellänikin mielessä se että siellähän ne bakteerit varmaan asustelee.. :)

Ja siis akvaario tulee eri kohtaan kuin edellinen.

Suodatin tuli tuossa mukana, eheimin 2236 ulkosuodatin, lisäksi ajattelin toiseen päähän laittaa tuon vanhan unifilter 500 kun akvaariokaupan myyjä sanoi ettei tuo ulkosuodatin riittäis.

Mutta palataanpa asiaan, ja tosi mukavaa kun täällä ihmiset välittävät auttaa toisiaan. Kiitos siitä. :P
Viola
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1353
Liittynyt: 14:12, 19.11.2004
Paikkakunta: Jkl mlk (Palokka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Viola »

Sullapas on osuva nimimerkki, kun ne sinivuokotkin...:(
Lietten saat parhaiten suodattimesta. Vanhaa massaa uuteen suodatinpönttöön...tietenkin pohjaa lappoamallakin mutta siinä ehkä enempi tulee kalankakkaa kuin hyödyllisiä bakteereja. Jonkun karahkankin voit siirtää, mikäli sinulla sellaisia on, niissä on bakteereja aika mukavasti.
Onnea Uudelle Akvalle kuitenkin :P
Ne vanerinpalat jalkojen alla on ihan OK mutta kyllä niistäkin laminaattiin varmaan jäljet voi jäädä. Toisaalta laminaatti on kyllä tiukkaa ainetta verrattuna parkettiin. Tulee siinä melkein 100 kiloa painetta kymmenelle neliösentille...veikkaan ettei jää jälkiä vaneripalojen kanssa mutta ilman voi jäädä. Pitää tehdä lujuuslaskelma:) :roll:
Viola & eläintarhantynkä
vauhtimamma
Junior Member
Junior Member
Viestit: 88
Liittynyt: 21:05, 27.09.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja vauhtimamma »

Juu mä ukolle sanoin kyllä että ois tehnyt tai leikannut tai jotain, niin sellasen ison palan tuohon että menee kokonaan jalustojen alle mutta hän nyt halus tehdä noin..

Nyt tarttee lähtee vielä viime hetken lahjaostoksille (ei oo kyllä ketään kelle ostaa mutta tänään on halpaa :mrgreen: ) ja sit pääsen laittaa hiekan. :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”