Omituinen nettisivu

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Sinikka
Junior Member
Junior Member
Viestit: 66
Liittynyt: 13:17, 21.07.2005

Omituinen nettisivu

Viesti Kirjoittaja Sinikka »

memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

Aika kumma sivusto tosiaan.. Eikä tarvitsisi edes tuota tähtilippua taustalle, että arvaisi mistä maasta onkaan kysymys.

Kaksipäistä vasikkaa ihmettelin aikoinani jo pentuna Eläinmuseossa, mutta kaikenlaista kummaa muutakin voi lemmun(kin) kehityksessä mennä pieleen 8O

"Rat king" oli jotenkin surullinen, rottaparat jumiutuneet hännistään yhteen :( Nehän kai oli niitä mustasurmarottia, mutta silti.
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
jimikkon
Member
Member
Viestit: 425
Liittynyt: 19:21, 22.11.2004
Paikkakunta: Espoo, HAS

Outo sivusto

Viesti Kirjoittaja jimikkon »

Aika ilettävän näköisiä suurin osa noista. Monet näyttivät selvästi kärsivän mutaatioistaan, mutta ihmiset oli halunnu jättää ne henkiin omaksi ilokseen.

Julmaa! [}:)]
"On mahdotonta olla masentunut jos sinulla on ilmapallo."
-Nalle Puh
Tallulah
Senior Member
Senior Member
Viestit: 637
Liittynyt: 14:59, 01.07.2005
Akvaarioseurat: Akvaarioharrastajien nettiseura
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Tallulah »

Mä olen nähnyt tollasen kolme jalkaisen koiran Pariisissa. Siellä se Eiffel-tornin juurella mennä vilisti omistajiensa kanssa. Luulen kyllä, että näkemältäni koiralta oli ehkä amputoitu jalka, tuskin oli sellaisena syntynyt. Tai mistä näitä tietää. :roll:
400 litraa vettä, 2x saksanpaimennin, 2x jättiläistuhatjalkainen, 1x viljakäärme, mies ja poika
ritalli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 106
Liittynyt: 13:12, 24.08.2005
Paikkakunta: Kerava
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ritalli »

No hyh.
Mä näin Lauttasaaressa saksanpaimenen jolla oli takapäässä tuollainen linkistäkin löytyvä pyöräsysteemi, koira näytti tosi vanhalta, veti itseään eteenpäin hiljalleen vanhan pariskunnan mukana, ajoin autolla ohi niin en paremmin nähnyt oliko koiralla takajalkoja ollenkaan, muistan ajatelleeni, että kyllä oman koirani ikiuneen laittaisin jos vaihtoehtona olisi rattaat takapäähän.

Ja Thaimaassa ja Malesiassa oli jos jonkinnäköistä epämuodostumaa/vammaa kulkukoirilla ja kissoilla :?
www.nyx.fi
Ulkoallas ja akvaarioharrastajille->
allaskumit sekä muovit, suihkulähde- ja puropumput, suihkulähdekivet, liuskekivet, koristekivet ja -rouheet
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Ja tientenkin tuolla oli myös geenimuunneltuja kaloja, jotka hohti pimeässä. Kenenhän neropatin idea nuokin ovat. :twisted:
mightyblue
Senior Member
Senior Member
Viestit: 982
Liittynyt: 11:09, 19.03.2003
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuortane

Viesti Kirjoittaja mightyblue »

No jopas oli kummajaisia.. Etenkin nuo kaksipäiset kilpparit oli aika maagisen näköisiä 8O
-Aivot ovat ihmeellinen elin. Ne alkavat toimia kun nouset aamulla eivätkä lakkaa ennen kuin pääset työpaikalle..-
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

lehtis kirjoitti:Ja tientenkin tuolla oli myös geenimuunneltuja kaloja, jotka hohti pimeässä. Kenenhän neropatin idea nuokin ovat. :twisted:
Eivät suinkaan "neropatin" keksintö, vaan erittäin hyödyllinen laboratorioeläin, jonka tosin sopisi sellaiseksi jäädäkin. Kun se samalla on lisääntymiskyvytön ei mahdollisista karkureista ole kovin suurta vaaraa luonnonkaloille.
Sen käyttö laboratorioissa perustuu juuri luminenssiin eli tuohon valontuottoon. Monissa jätevesissä olevat haitalliset ja myrkylliset yhdisteet vaikuttavat tuohon valontuottoreaktioon.
Johdetaan siis kala-altaaseen kyseistä jätevettä tai kemikaalia joko sellaisenaan tai laimennettuna. Valon muutoksesta voidaan heti havaita myrkylliset pitoisuudet, jo ennenkluin ne pääsevät vesistöihin.

Kalaa ei siis ole kehitetty koristekalaksi, vaan laboratoriokäyttöön. Joku "neropatti" on sitten lähestynyt niitä "dollarinkiilto silmissään".
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Laboratorioeläinten käyttö on kuitenkin julmaa. :twisted:
Sadar
Member
Member
Viestit: 480
Liittynyt: 15:32, 06.04.2005
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Sadar »

No, voidaanhan me testata ihmisilläkin... :twisted:
[On muuten tehty...]
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Isaac Asimov
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Meinaan vaan että ainakin kauneustuotteita ei tarvitsisi testata millään elukalla eikä ihmisellä. Kauneudenhoito tuottee eivät ole niin tarpeellisia. Lääkkeitähän on pakkotestata eläimiin, mutta tämäkin testaus hoituisi soluviljelmillä yms. :roll:
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

lehtis kirjoitti:Lääkkeitähän on pakkotestata eläimiin, mutta tämäkin testaus hoituisi soluviljelmillä yms. :roll:
Miten saadaan soluviljelmä vastaamaan vaikka nisäkästä esimerkiksi verenkierron, hengityskaasujen kuljetuksen, ruoansulatusmetabolian, hormonitasojen ym. fysiologian osalta..? Kerropa se, niin laboratorioeläimiä ei tarvittaisi enää lainkaan. Kääräisisit keksinnölläsi varmasti ihan kivat rahatkin [;)]
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Tämä ei ole minun keksintö vaan oikeasti jo käytössä. Tosin jos muistelen oikein menetelmä oli kallis joten sitä ei käytetä kuin harvoissa laboratorioissa. Tekniikkana (jos oikein ymmärsin) on se että soluihin tartutetaan esim. flunssa ja sen jälkeen sekaan laitetaan testattava lääke aine, jonka jäleen katsotaan pystykö lääke tappamaan flunssa bakteerit. Tietenkin lopullisissa kokoiessa on käytettävä eläimiä tai ihmisiä, mutta tämä vähentää eläin kokeiden määrää. Toivottavasti vielä löydetään tekniikka jolla voi kokonaan lopettaa eläinten käytön kokeissa.
Tässä muuten linkki eläin kokoeitten vastustamiseen Tampereen yliopistolla ja kannustaminen vaihtoehto kokeisiin.
http://www.elainkokeet.net
Edit: On totta että kaikkia elin toimintoja ei pysty simuloimaan, tosin tietokoneilla ne ovat jo osittain mahdollista. [;)]
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

OT: Teen itse töitä soluviljelmillä, joten tunnen kyllä niiden edut, mutta myös rajoitukset [;)]
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
maspe
Senior Member
Senior Member
Viestit: 969
Liittynyt: 15:17, 18.08.2003
Paikkakunta: Oulu, Uleåborg

Viesti Kirjoittaja maspe »

Pikkuveli on jonkin verran tehnyt hommia noiden eläinkokeiden kanssa, niin se vaan kertoi, että paremmat oltavat niillä koe-eläimillä on kuin 200m päässä olevilla potilailla sairaalassa. Kuulemma kaikki kipulääkkeetkin mitä koe-eläimille käytetään on tehokkaampia ja kalliimpia, joten niitä ei ole varaa ihmisille käyttää. [;)]
m.n
Junior Member
Junior Member
Viestit: 136
Liittynyt: 22:30, 23.07.2003
Akvaarioseurat: TAY
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja m.n »

lehtis kirjoitti:Meinaan vaan että ainakin kauneustuotteita ei tarvitsisi testata millään elukalla eikä ihmisellä. Kauneudenhoito tuottee eivät ole niin tarpeellisia. Lääkkeitähän on pakkotestata eläimiin, mutta tämäkin testaus hoituisi soluviljelmillä yms. :roll:
Kaikki kemikaalit testataan eläimillä, jopa ne meikit ym. joissa lukee että ei testattu eläimillä. Joku muu on sen vain tehnyt kuin ko.yritys. Turvallisuuskokeita eläimillä vaaditaan ennen kuin mikään kemikaali pääsee markkinoille.

Soluviljelmistä sen verran että on kaukana se aika jolloin soluviljelmät korvaavat eläinkokeet. Niillä ei voida millään saada tuloksia kokonaisuuksista. Lisäksi tulokset voivat olla täysin päinvastaisia. Esimerkkinä eräs todellinen tutkimus, jossa tutkittiin syöpälääkkeeksi aiottua kemikaalia. Soluviljelmissä syöpäsolut tuhoutuivat siististi mutta koe-eläimissä lääke sai aikaan syövän kasvun huomattavaa kiihtymistä. Valitettavasti en nyt muista tarkkaa syytä mistä tämä johtui, mutta liittyi elimistössä esiintyviin yhdisteisiin, joita ei soluviljelmässä luonnollisestikaan esiinny. Soluviljelmät ovat kyllä taatusti loistava työkalu tutkimuksessa mutta eläinkokeiden korvaajaksi niistä ei ole. Ihmisten käytöstä "koekaniineina" on se hankaluus että luotettavien ja vertailukelpoisten tulosten saamiseksi pitäisi ensin luoda geneettisesti tasalaatuinen ihmisryhmä joka pitäisi sulkea eristettyyn ympäristöön ja tälle ryhmälle syötettäisiin samanlaista ravintoa ym. Käytännössähän tämä ei tietenkään ole mahdollista. Voisi ajatella että testataan jotain mahdollisesti karsinogeenistä yhdistettä. Kun osa koeryhmästä sairastuu syöpään osa ei voidaanko tästä päätellä jotain tutkittavan yhdisteen karsinogeenisyydestä. Osa ryhmästä polttaa tupakkaa, juo alkoholia runsaasti ja syö rasvaista ruokaa, osa taas elää terveellistä elämää. Joillain saattaa olla perinnöllinen alttius johonkin syöpätyyppiin.

Mutta nyt lähti kyllä tämä viestiketju kauas alkuperäisestä aiheestaan. [:I]
Tallulah
Senior Member
Senior Member
Viestit: 637
Liittynyt: 14:59, 01.07.2005
Akvaarioseurat: Akvaarioharrastajien nettiseura
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Tallulah »

Minäkin laitan lusikkani tähän eläinkoe-juupas-eipäs -soppaan. [;)] Seurustelin aikoinani pojan kanssa, joka opiskeli mikrobiologiaa yliopistossa. Opiskelijat ovat tekemisissä myös koe-eläinten kanssa. Hän kertoi, ettei "kalliilla" eläimillä (esim. beaglet) testata mitään sellaista, joka voisi niitä vahingoittaa. Koirat ja vastaavat kun ovat aika kalliita "tuhlattaviksi" koe-eläimiksi. (Olipas hankalasti selitetty.)

Ja lehtikselle ihan tiedoksi, että tehdäänhän paljon myös sellaisia kokeita, jotka eivät ole vaarallisia/kiduttavia/tappavia/inhottavia tms. Esim. meidän poika (täyttää tammikuussa 2 v.) on mukana muuan tutkimuksessa, jossa tutkitaan lapsuusiän ruokavalion vaikutusta diabeteksen (eli sokeritaudin) puhkeamiseen. Emme vanhempina lähteneet tähän tutkimukseen mukaan rahan toivossa, koska emme kostu tästä taloudellisesti mitään (tästä ei siis makseta). Halusimme vain olla mukana jossain, mistä voi joskus tulevaisuudessa olla hyötyä.

Ja vaikkei se, mitä tutkimuksella saadaan selville, ehkä meitä koskaan lohduta, se voi lohduttaa vaikkapa poikamme lapsia tai lapsen lapsia. [;)]

Hyödyllisiäkin tutkimuksia siis on. Siinä olen kyllä kanssasi samaa mieltä, että kosmetiikan - lähinnä meikkien - testaaminen eläimillä on väärin. Jokaisella on oikeus kaunistautua, mutta onko eläinten pakko kärsiä meidän ihmisten turhamaisuudesta?
Nimim. "En meikkaa itseäni juuri koskaan" [;)]
400 litraa vettä, 2x saksanpaimennin, 2x jättiläistuhatjalkainen, 1x viljakäärme, mies ja poika
aquatica
Junior Member
Junior Member
Viestit: 147
Liittynyt: 16:20, 27.08.2005
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja aquatica »

Minä itse vastustan eläinkokeita! Eläimet olivat muuten melko mielenkiintoisia! Itse olen nähnyt niitä 2 päisiä ihmislapsia ja 4 jalkaisia ihmislapsia (olivat jossain ihme hyytelössä pikku purkeissa olin aika pieni en muista edes enempää)!
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

aquatica kirjoitti:Itse olen nähnyt niitä 2 päisiä ihmislapsia ja 4 jalkaisia ihmislapsia (olivat jossain ihme hyytelössä pikku purkeissa olin aika pieni en muista edes enempää)!
Miten olis Salaiset Kansiot? :mrgreen:
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Inka78
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 14:35, 20.03.2005

Viesti Kirjoittaja Inka78 »

lehtis kirjoitti:Ja tientenkin tuolla oli myös geenimuunneltuja kaloja, jotka hohti pimeässä. Kenenhän neropatin idea nuokin ovat. :twisted:
Onneksi näitä neropatteja on olemassa. Jospa joku päivä keksittäisiin sellainen geenimuunnelma, että hirven karva saataisiin heijastamaan valoa. Hirvikantaa ei tarvitsisi karsia niin rajusti, kun autoilijat näkisivät ne paermmin. 8-)
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Inka78 kirjoitti:Jospa joku päivä keksittäisiin sellainen geenimuunnelma, että hirven karva saataisiin heijastamaan valoa. Hirvikantaa ei tarvitsisi karsia niin rajusti, kun autoilijat näkisivät ne paermmin. 8-)
Mitenköhän valoa hohtava hirvi saa nukuttua yöllä? :mrgreen:
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Paccio
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 14:22, 02.06.2005
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Paccio »

>Mitenköhän valoa hohtava hirvi saa nukuttua yöllä?

Laittamalla silmät kiinni? :mrgreen:
Laos
Junior Member
Junior Member
Viestit: 54
Liittynyt: 12:27, 01.09.2005
Paikkakunta: Jkl

Viesti Kirjoittaja Laos »

Aika kauhee sivu,tuli ihan paha olo jotain noita katsellessa.
"300l Etelä-Amerikkaa"
Inka78
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 14:35, 20.03.2005

Viesti Kirjoittaja Inka78 »

Paccio kirjoitti:>Mitenköhän valoa hohtava hirvi saa nukuttua yöllä?

Laittamalla silmät kiinni? :mrgreen:
Eihän heijastimetkaan heijasta ilman valoa. [;)] Eli pimeässä ne olisi vain ihan normaalin värisiä.

Nyt vain puuttuu enää se neropatti kehittelemään ideaa. Anyone? :mrgreen:
Save
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1236
Liittynyt: 12:13, 26.03.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Save »

Mä näin Lauttasaaressa saksanpaimenen jolla oli takapäässä tuollainen linkistäkin löytyvä pyöräsysteemi,
Mäkin olen nähnyt saman koiran ja oli pakko hieraista silmiä pari kertaa kun oli niin järkkyä katseltavaa. Koiran takapää oli ilmeisesti halvaantunut ja kyllä ne jalat siinä mukana retkottivat. Voisi kuvitella, että eläimellä alkaa olla jo aikamoisia kipuja tuossa vaiheessa enkä itsekään voi ymmärtää, miten joku voi antaa kaverin olla tuossa jamassa. Kolmijalkaisuus on tyystin eri asia lemmikkieläimillä. Se ei kuulemma pahemmin menoa haittaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”