Pohja levättyy tunnissa!

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Pohja levättyy tunnissa!

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

Auttakaa!! Akvaarioni pohja peittyy levään miltei tunnissa puhdistuksen jälkeen. Myös kasvit peittyy parissa päivässä.
-Akvaario 180 litraa.
-Valaistus: 1 x 36w arcadia freshwater, ja 1 x 30w sylvania aquastar. Heijastimilla. Valaistusaika 8-13 ja 17-23. Eli yhteensä 11h, 4h valotauko välissä.
-Kalat: 5 pallokalaa, kerritetra, 3 katinkultamonnia, viherkatkarapuja.
-Kasveja kohtalaisesti
-Suodatin tehokas, vaahtomuovipatruunoilla
Vesi
.26'c
.ph 7
.kh 2
gh 5
nitraatti alle 10
nitriitti 0
Pelkkä aloittelija
Senior Member
Senior Member
Viestit: 867
Liittynyt: 10:56, 28.12.2004
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Pelkkä aloittelija »

Miksi sammutat välillä valot?
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Pelkkä aloittelija kirjoitti:Miksi sammutat välillä valot?
Koska välissä on valotauko. Valot siis sekä aamulla että illalla ja keskipäivällä säästyy sähköä, kun valot pois. Näin saadaan kokonaisvaloaikaa vähennettyä.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

Pelkkä aloittelija kirjoitti:Miksi sammutat välillä valot?
Aivan kuten jarvij sanoi. Suosittelen kokeilemaan.
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Ja tämä levä näyttää miltä?
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

On sellaista mattomaista vihreää, lähtee helposti pois mutta sitä tulee iha pirusti...
kalatus
Junior Member
Junior Member
Viestit: 104
Liittynyt: 20:19, 26.08.2005
Paikkakunta: porvoo

Viesti Kirjoittaja kalatus »

Eikö kasvit tarvii valoo ja pimeetä? :frown:
Mulle ainakin sanottii kun hain kaverilta kasveja niin ne tarttee valoo ja pimeetä.
63l ja 300litranen akva;)
se on 2v saavutus;=)
Menkää mun profiiliin ja kattokaa kuva mun mieles paras kala on:MUSTAPLEKO!
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Kuulostaisi sinilevältä. Leväinfoa löytyy reilusti rain-in kotisivuilta.

Alkajaisiksi ottaisin tuon valotauon pois, meillä siitä ei yhdessäkään altaassa seurannut mitään hyvää. Kasvit eivät valotaukoa oikein osanneet hyödyntää, levät sen sijaan kyllä.

Meillä sinilevää tulee lähes poikkeuksetta altaisiin joissa nitraatti on 0, mutta se ei liene se yleisin syy. Hiilidioksidin lisäys ja kasvien kasvun tehostuminen sitä kautta voisi auttaa (kasvit viihtyessään yhteyttävät happea veteen, sinilevä ei siitä niin tykkää), minkä lisäksi Co2 saattaisi myös happamoittaa vettä eikä sinilevä siitäkään tykkää.

Vedenvaihtoja sinnikkäästi, ja kaiken näkyvän levän mekaaninen poistaminen niin usein kuin suinkin jaksaa.
Jyrkiboy
Kivenpyörittäjä
Kivenpyörittäjä
Viestit: 1645
Liittynyt: 21:17, 04.05.2003
Akvaarioseurat: SMAS, FOMA #11
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turtola - Tornionlaakson Helmi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jyrkiboy »

Minä heittäisin hupun päälle viikoksi. Eli allas peitetään esmes jätesäkeillä niin, ettei sinne pääse noponököäkään valoa ja hevoskuuria jatkuu viikko.

Parin päivän välein voi käyttää säkinkulmaa raollaan ja katsoa vonkaavatko kalat sapuskaa. Jos siltä näyttää, annetaan sitä pikkusen :)

Ilmakehän typenkäyttöteoria ei oikein nyt päde, koska bakteeri reuhottaa pohjamateriaalissa ja nitraattikaan ei ole nollassa. Valotauon poisjättämisessä en usko kyllä olevan isompaa vaikutusta tuohon ongelmaan.
iekku kirjoitti:Vedenvaihtoja sinnikkäästi, ja kaiken näkyvän levän mekaaninen poistaminen niin usein kuin suinkin jaksaa.
Meillä se tuosta vain villiintyi, viikon hevoskuurilla meni poies [;)]
Vettä tällä hetkellä vain vasemmassa polvessa...
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Tuli tuossa uuteen altaaseen taas sinilevää, mutta en ole stressiä siitä nyt ottanut. Kokemuksen mukaan menee aikanaan pois.. Vaatii vaan malttia :)

Sinilevän tapauksessa valotauolla ei saavuteta juuri mitään hyötyä. Muiden levien kohdalla voi toimia.

Jos pohjalla ei ole lannoiteita, niin tutkipas varovasti, että pohja on kunnossa. Samalla voisit itse sitten pitkällä kepillä käännellä muutaman kerran päivässä pohjaa, jolloin levä ei pääse kasvamaan - yleensä tämän hoitaa kotiloarmeija tai sitten pohjakalat.
kalatus
Junior Member
Junior Member
Viestit: 104
Liittynyt: 20:19, 26.08.2005
Paikkakunta: porvoo

Viesti Kirjoittaja kalatus »

Siis miten niin ei osannut hyödyntää :frown:
63l ja 300litranen akva;)
se on 2v saavutus;=)
Menkää mun profiiliin ja kattokaa kuva mun mieles paras kala on:MUSTAPLEKO!
Höpötys
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1008
Liittynyt: 15:47, 23.07.2005
Paikkakunta: vsa

Viesti Kirjoittaja Höpötys »

Ootkos mitannut fosfaattipitoisuuden? On aika merkittävä nois levä ongelmissa.
mariana
Senior Member
Senior Member
Viestit: 855
Liittynyt: 00:57, 22.04.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja mariana »

kalavale kirjoitti:Siis miten niin ei osannut hyödyntää :frown:
Varmaan tarkoitettiin sitä kun normaalisti kasvitkin menevät "nukkumaan" öisin valojen sammuttua, eivät ne valotauon aikana sitä tehneet. Esimerkiksi joistain köynnöstävistä kasveista näkee kun ne menevät "nukkumaan" ja laittavat lehtensä suppuun eivätkä tällöin yhteytä.
Tätäkö tällä tarkoitettiin, ymmärsinkö oikein?
osteoporoosi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 197
Liittynyt: 19:51, 07.09.2003
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja osteoporoosi »

Onko allas uusi?Täällä sama juttu jokaikisen perustuksen jälkeen; sinilevä jaksaa kukkia n. 1-2 kuukautta kypsymisen jälkeen. Lähti pois altaan tasapainottuessa ja kasvien asetuttua.
rullarapu
Member
Member
Viestit: 302
Liittynyt: 23:09, 16.05.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja rullarapu »

Sitten voin olla ylpeä jokaisesta omistamastani/perustamastani altaasta, koska yksikään paha levä ei ole kukkinut perustamisen jälkeen eikä muutenkaan :D

Enkä sitäpaitsi ole käyttänyt minkään sortin poppaskonsteja vaan silkaka tervettä järkeä ja hieman kala-/vesitietoutta [;)] *kiitos ja kumarrus*
Ex-kiekkoilija...
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

osteoporoosi kirjoitti:Onko allas uusi?
Ei ole uusi, mutta muutin heinäkuun alussa.
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

Kokeilin Green Curea, ja pohja on edelleen levän peitossa!! Puhdistin levät pois ennen green curen laittoa. Kasvien lehdiltä ja taustasta levä lähti pois mutta pohja levättyy edelleen päivässä! Eli pohjassa jotain vikaa oletan?? Mitä vikaa siinä voi olla? Puhallushiekka jossa kierteisiä, initial sticksejä, ja pari jbl savikuulaa. Kasvien juuret on mahtavat eli ainakin kasveille hyvä pohja. Help! :(
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Onko se sitä kaikkein hienointa puhallushiekkaa?
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

Ei ihan kaikkein hienointa.. kait 0,2-0,8. On olemassa hienompaa mutta tuo on kyllä tosi hienoa.
Ville K.
Senior Member
Senior Member
Viestit: 731
Liittynyt: 17:12, 30.01.2002
Akvaarioseurat: TAS ry, HAS ry ja Ciklidistit ry
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ville K. »

Aino-85 kirjoitti:Kokeilin Green Curea, ja pohja on edelleen levän peitossa!! Puhdistin levät pois ennen green curen laittoa. Kasvien lehdiltä ja taustasta levä lähti pois mutta pohja levättyy edelleen päivässä! Eli pohjassa jotain vikaa oletan?? Mitä vikaa siinä voi olla? Puhallushiekka jossa kierteisiä, initial sticksejä, ja pari jbl savikuulaa. Kasvien juuret on mahtavat eli ainakin kasveille hyvä pohja. Help! :(
Minä kokeilisin uutta Green Cure -kuuria heti toisen perään, mikäli kaikki kasvusto ei ole tuhoutunut. Huomasin pari viikkoa sitten, että omassa 180-litraisessa altaassani alkoi syanobakteerikasvusto viihtyä. Laitoin Green Cure -kuurin tiistaina ja jo torstaina oli huomattavissa selkeä ero. Voisin laittaa referenssikuvia näkyviin, kunhan pääsen kotiin.

Green Curen käytössä kannattaa juuri huomata se, että ennen kuuria olisi sytä poistaa mekaanisesti kaikki mahdollinen irti lähtevä syanobakteerimassa, minkä olet siis ilmeisesti tehnytkin. Tällöin akriflaviinin teho pysyy parempana kun tuhottavaa biomassaa on vähemmän.

Syanobakteerien tuhoaminen on siinä mielessä ongelmallista, että kyseessä on todellakin bakteeri, joka lisääntyy jakautumalla. Tästä siis johtuu, että kasvuston lisääntyminen on havaittavissa jo tuntien päästä jos olosuhteet ovat otolliset.
Ville Kivisalmi
email: ville.kivisalmi@aseptolog.fi
internet: http://www.aseptolog.fi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”