Mikä kamera akvaariokuvaukseen? (oli: kysymys ???)

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
tenhoz
Starting Member
Starting Member
Viestit: 20
Liittynyt: 21:15, 02.10.2005

Mikä kamera akvaariokuvaukseen? (oli: kysymys ???)

Viesti Kirjoittaja tenhoz »

Moro!

Mitä kameraa käytätte kun kuvaatte akvaariotanne? :|
Parta monnit kunniaan.
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Fuji FinePix S7000Z jossa 6,3 Mpix ja kuusinkertainen optinen zoomi.
"Makrotoiminnolla" pääsee sentin päähän kohteeseen, eli saa hienoja lähikuvia kaloista.
Odottelemme kauppaan FinePixistä parempaa versiota.

Tuolla kuvatuksia tällä kameralla;
http://www.saunalahti.fi/pistia/
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

Hyvä, mutta kohtuuhintainen kamera akvaariokuvaukseen
Oliskos tuosta keskustelusta apua? :)

Edit: Vilkaisin tuota linkittämääni keskustelua - hiemanhan se on turhaan vääntämiseen mennyt mutta on siellä jokunen ihan vastauskin. :P
Tigeri
Member
Member
Viestit: 432
Liittynyt: 20:02, 03.04.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tigeri »

Minulla on Canon S2 IS ja olen siihen ollut kovasti tyytyväinen. Optisen kuvanvakaimen ansiosta pitkälläkin valotusajalla ilman salamaa otetut kuvat onnistuvat ja kamerassa on myös "supermakro" toiminto. Ja mikä kaikkein parasta, kamera ei ole edes kallis :)
Fisu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 553
Liittynyt: 22:01, 24.01.2002
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tre, Finland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Fisu »

Kuvaan digikuvat Nikonin D70:llä tai Canonin S50:llä ja jos kuvaan dioja, on runkona Nikonin F80.
Akvaarion kuvausta helpottavia ominaisuuksia joita korostaisin ovat:
- Valovoimainen ja teräväpiirtoinen optiikka
- Monipuoliset säädöt ja mahdollisuus manuaalisäätöihin
- Valkotasapainon käsisäätö
- Mahdollisuus erillisen salaman käyttöön

Paljon hypetetyillä megapikseleillä on harvinaisen vähän tekemistä hyvin kuvien kanssa... vai miten ammattikuvaajat pärjääjät esim Nikonin D2H tai D2Hs malleilla? Ne ovat 'vain' 4.1Mpix kameroita hintaluokassa 3000+ €.

Kari
Tigeri
Member
Member
Viestit: 432
Liittynyt: 20:02, 03.04.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tigeri »

Perus kuvaamiseen ja "kymppikoon" paperikuviin riittää 2.1Mpix vallan mainiosti. Kameran muut ominaisuudet ja optiikan laatu ovat sitten huomattavasti tärkeämpiä tekijöitä.
Valmont
Senior Member
Senior Member
Viestit: 873
Liittynyt: 08:31, 11.10.2002
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valmont »

Nikon 7600 musta versio

7,1 megapikselii, saa ihan kohtuullisia kuvia joita on näkyvissä vaikkapa täällä näin : )
Vuoden 2005 #aw:n kotiäitirouvakodinhengetärrakastajasymppis
tenhoz
Starting Member
Starting Member
Viestit: 20
Liittynyt: 21:15, 02.10.2005

Viesti Kirjoittaja tenhoz »

jaa mitä vinkkiä suosittelisitte kun kuvaan :?
Parta monnit kunniaan.
Törökala
Member
Member
Viestit: 391
Liittynyt: 22:08, 01.06.2003
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja Törökala »

Minolta Konica Z5 mustana.
-5,2 Mpix
-kuvanvakaaja
-12 kertainen optinen zoomi.

Lisävarusteena: polarisaatiosuodin ja uv-suodin.

Ihan käypä kamera, suorastaan hyvä. Kun vain vielä opettelisin kunnolla käyttämään sitä. :roll:
Järjetöntä elää niin järkevästi että kaduttaa.
Juissi

Viesti Kirjoittaja Juissi »

Canon Ixus 50 toimii ihan hyvin, jos ei muuten ei harrasta kuvausta ja tarvitse kunnon runkoa. Siinä on jalustakierre ja makrokuvausasento, ja 5 megapixeliä. Eli riittävästi. Optiikka ei tietenkään vedä vertoja kunnon rungolle.

Juissin Nanon lähikuvat on otettu juuri tällä kameralla. Tosin ennen nettiin laittoa niiden tarkkuutta on rutosti pienennetty: kuvatiedosto 2 megatavusta pienentynyt noin 20 kilotavuun.

-Juissi
saurama
Valopää
Valopää
Viestit: 1880
Liittynyt: 13:54, 12.06.2002
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mikä kamera akvaariokuvaukseen? (oli: kysymys ???)

Viesti Kirjoittaja saurama »

tenhoz kirjoitti:Moro!

Mitä kameraa käytätte kun kuvaatte akvaariotanne? :|
Alixin Canon 300D runkona ja joku objektiivi nokalla. Makrokuvissa 50mm makroputki ja viimeksi otin yleiskuvia 20-millisellä. Nämä siis tietysti vastaavat 80 ja 32-millisiä vilimirungossa tai täyskokokennoisessa.
Samu Saurama
www.AudioVideo.fi - ilmaiseksi kaikki viihde-elektroniikasta
Angelfish
Member
Member
Viestit: 305
Liittynyt: 12:59, 15.11.2004
Paikkakunta: satakunta

Viesti Kirjoittaja Angelfish »

Käytössäni on suhteellisen halpa ja hyvä kamera HP Photosmart R717 6,2MP
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/fi/fi/sm ... 97151.html
Joka päivä oppii jotain uutta.
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Canon 20D

Viesti Kirjoittaja Jani »

MUlla hajosi canon powershot 1 ja kuvaankin sitte allasta Canon 20Dllä. Kakkuloina valinnaisena Canon EF-L 17-40 mm f/4.0 USM tai EF-S 17-85 mm 3.5-5.6 IS USM (IS= image stabilizer ja USM on ultra sonic motor eli se tarkennusmoottori) Salama Canon 580 EX jossa toinen salama toimii orjana. Itse asiassa en ole allasta ehtinyt kahdella salamalla edes kuvaamaan ja lasit on muutenkin niin leväiset ettei hyvää kuvaa saa edes kertakäyttökameralla :P
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

tenhoz kirjoitti:jaa mitä vinkkiä suosittelisitte kun kuvaan :?
Erillinen salama on aika hyvä olla jos kuvaa vilkkaita kaloja. Saa salaman altaan yläpuolelle eikä tule ikäviä varjoja takalasiin. Muuten on hyvä olla kamera jossa on käsisäätömahdollisuus, että saa säädettyä valotusaikaa pitkäksi. Lisäksi lasin huolellinen siivous sekä sisä- että ulkopuolelta, ja kuvaaminen viistosti (ei suoraan lasin läpi) etenkin jos ei ole erillistä salamaa käytettävissä. Tarkenna (paina laukaisin puoleenväliin) johonkin kohti mikä vastaa samaa syvyyttä kuin missä kala tulee luultavimmin uimaan ja odota että kala ilmestyy kuvaan. Kalan jahtaaminen ei tuota ihinä hyviä kuvia kun ei ehdi tarkentamaan kunnolla :roll:

"Luontokuvaajan" paras valtti on kärsivällisyys.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

-Alix- kirjoitti:" Luontokuvaajan" paras valtti on kärsivällisyys.
Ja vähänkin huonommalla kameralla suurin valtti on riittävän iso muistikortti :mrgreen:

Jos ehdottomasti haluaa kuvailla enemmänkin akvaarioita ja kaloja, niin kannattaa panostaa siihen kameraan. Digikameroiden heikkous on niiden rakeisuus suuremmin ISO-arvoilla, digijärkkärin etuna pienempi kohina ja tarvittavat putken käyttö - kunhan vain rahaa löytyy.

Itse olen hankkimassa Canonin kuluttajille suunnattua digijärkkäriä 350D, tosin L-kakkuloihin ei ole varaa. Pitkään oli suunnitelmissa 300D:n osto, mutta kun talousvaliokunta oli toista mieltä, niin kameran osto lykkääntynyt, lykkääntynyt ja edelleen lykkääntynyt. Nyt sitten 300D:n on korvannut 350D. Että sitä seuraavaksi katsellaan... Talousvaliokunta on tosin edelleenkin varsin pessimistinen kameran oston suhteen, mutta katsotaan.

Nykyinen kamera on sellainen, että sillä sää räisikä kymmenkunta kuvaa samasta kohteesta ja todeta, ettei yksikään ole sellainen, että siitä näkee, mitä kohde edes esittää. Sen lisäksi kamera on käynyt lattialla ja etsin ja kohde ei mene ihan yks yhteen :D Rasittavinta kamerassa on vielä se, ettei edes puoliksi täynnä olevat akut enää tunnu kelpaavan, vaan pitäisi jo olla täyttämässä niitä, että kamera suvaitsee käynnistyä.

Kameraa ostettaessa kannattaa katsoa,

a) ettei ole mikään virtasyöppö, jolla ei ota muutaman kuvan ja kamera herjaa jo akkujen/paristojen vaihdon tarpeesta
b) käyttää edullista muistikorttityyppiä
c) säädöt sopivat halutun kohteen kuvaamiseen (akvaario on tuskin kuitenkaa se ainot kohde, vaikka varsin vaativa)
d) kompaten c:tä, eli säätöjä on todellakin riittävästi
e) digikameroista puhuttaessa zoomilla tarkoitetaan optista (ei digitaalista) eli ihan oikeaa zoomia
f) ööh, mitäs vielä?

Digijärkkäreissä nyt puolestaan vaikuttaa suuresti kakkulan laatu ja sopivuus kuvaamiseen. Jos tuohta löytyy, niin L-sarjaa kehiin, jos ei, niin sitten halvempi putki. IS on siitä mukava, että sillä kuvataan käsivaralta pitkältäkin ilman, että kuva tärähtää. Canon on kehittänyt myös uuden IS-version, joka entistä parempi (tästä voi lukea vaikka 70-300mm IS USM putket spekseistä netissä), mutta valitettavasti nostaa kakkulan hintaakin.

Tuo irrallinen salama on kiva lisä, jos kukkaro vaan antaa myötä. Jos nyt kuitenkin kuvaa kameran omalla salamalla, niin ei missään tapauksessa kohtisuoraan akvaariota kohti, sillä ei saa aikaiseksi kuin kirkkaan valkoisen rinkulan keskelle kuvaa :)

Kameroista ja niiden spekseistä testeineen pos-neg loppulausuntoineen löytyy paljon mm. näistä kahdesta linkistä:
http://dpreview.com
http://www.steves-digicams.com/

Ennen kameran ostoa (ns. hetken mielijohteesta) kannattaa tutustua kameraan ihan netissä ja käyttää aikaa sen mallikuvien ja review:den lukemiseen. Mainospuheet miljoonan megan kameroista kannattaa jättää hiukan omaan arvoonsa - samaan tyyliin kuin videokameroiden 100x zoomitkin. Ei ne megat mitään auta, jos kamera on muuten shittiä. Samoin kuin että digitaalisessa zoomilla et tee yhtään mitään.

Jonkin sortin kuvankäsittelyohjelma on myös hyvä olla. Monesti mukana nykyisin tulee Adobe Photoshop Elements, jolla pystyy käsittelemään kamerasta tulevia kuvia siten, että niiden laatu paranee huomattavasti. Jos ei tule kameran mukana, kustantaa alta 100 euroa eli ei paha hinta. Tosin samalla rahalla saa jo PaintShopPro:nkin, mutta...
iiputti
Senior Member
Senior Member
Viestit: 672
Liittynyt: 16:05, 24.08.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, Niipperi

Viesti Kirjoittaja iiputti »

Mulla on opetteluvaihessa vielä Canonin G5, josta löytyy niin manuaalisäädöt, kuin automatiikkakin..Ihan miten tahtoo. 5 megapixeliä ja riittää vallan hyvin meikäläisen kuvatuksiin...Tykkään mallissa siitäkin, että siihen voi yhdistää erillisiä salamalaitteita ja lisälinssejä, esim. makrolinssejä.
Ei kuitenkaan mikään "taskuräpsy".
Kuitenkin asia loppupeleissä on niin, että hyvä kuvaaja saa huonollakin vehkeellä hyviä kuvia, ja huono kuvaaja ei saa parhaallakaan vempeleellä julkaisukelpoista kuvaa. Akvaarioiden kuvauksessa on niin monta asiaa otettava huomioon, että hyvälläkin kameralla on helppo kämmäillä :mrgreen:
Suojele mastiffia pienenä, niin se suojelee sinua suurena.
saurama
Valopää
Valopää
Viestit: 1880
Liittynyt: 13:54, 12.06.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja saurama »

VilleJ kirjoitti:
-Alix- kirjoitti:" Luontokuvaajan" paras valtti on kärsivällisyys.
Ja vähänkin huonommalla kameralla suurin valtti on riittävän iso muistikortti :mrgreen:
Kyllä minä suosittelisin vähän opettelemaankin kuvausta ja odottamaan oikeaa hetkeä eikä vain ampumaan sarjatulta ja toivomaan parasta. Toki kuvia kannattaa ottaa paljon, mutta ei se korvaa sitä, että osaakin jotain. Paras tulos tulee sillä, että ensin osaa asiansa, sen jälkeen odottaa oikeaa hetkeä ja sitten tuolla hetkellä koittaa saada mahdollisimman monta kuvaa. Näistä yleensä joku näyttää jo oikein hyvältä.
VilleJ kirjoitti:Digijärkkäreissä nyt puolestaan vaikuttaa suuresti kakkulan laatu ja sopivuus kuvaamiseen. Jos tuohta löytyy, niin L-sarjaa kehiin, jos ei, niin sitten halvempi putki. IS on siitä mukava, että sillä kuvataan käsivaralta pitkältäkin ilman, että kuva tärähtää. Canon on kehittänyt myös uuden IS-version, joka entistä parempi (tästä voi lukea vaikka 70-300mm IS USM putket spekseistä netissä), mutta valitettavasti nostaa kakkulan hintaakin.
Makro-objektiiveista vain 180/3.5 on L-putki Canonilla, 50 ja 100mm eivät vaikka ovatkin optisesti erinomaisia. Kuvanvakaajaa ei yhdessäkään oikeassa makrossa ole, ikävä kyllä. Loistavia makro-objektiiveja ovat myös Tamronin (90 ja 180mm) ja Sigman (50, 105, 150 ja 180mm) kakkulat. Itseasiassa usein tuntemattoman merkkinen ja hyvinkin halpa makro-objektiivi voi olla kuvanlaadullisesti tosi hyvä vaikka saman merkin muut putket ovat ihan mitä sattuu.

Käytännössä kaikilla makroputkilla saa riittävän pienen alueen kuvattua (normaalissa akvaariokuvauksessa), mutta polttoväli vaikuttaa kuvausetäisyyteen. Karrikoiden asia menee niin, että jos 50mm optiikalla haluttu alue täyttää filmin/kennon 30cm päästä, 100 millisellä etäisyyttä on 60cm ja 200 millisellä makrolla 120cm. Kun 50mm makro on tarkennettu 1:1-kuvaussuhteeseen, se saattaa olla 20cm pitkä eli etäisyyttä etulinssistä kohteeseen ei olekaan enää montaa sormenleveyttä. Toisin sanoen 50mm putkella ei välttämättä pääse tarpeeksi lähelle pientä akvaarion takaseinän lähellä olevaa kohdetta. Väliin tulee tilannetta hankaloittamaan etulasi ja muutama kymmenen senttiä vettä. Etäisyys siis aina kenno/filmitasosta. Asiaa toki sotkee se, että moni makro muuttaa polttoväliään kun lähestytään 1:1-kuvaussuhdetta (joko polttoväli tai valovoima muuttuu), mutta ehkei se ole tässä yhteydessä kamalan kriittistä.
VilleJ kirjoitti:Jonkin sortin kuvankäsittelyohjelma on myös hyvä olla. Monesti mukana nykyisin tulee Adobe Photoshop Elements, jolla pystyy käsittelemään kamerasta tulevia kuvia siten, että niiden laatu paranee huomattavasti. Jos ei tule kameran mukana, kustantaa alta 100 euroa eli ei paha hinta. Tosin samalla rahalla saa jo PaintShopPro:nkin, mutta...
Totta. Digipokkarin oma firmware ("kameran käyttöjärjestelmä") on sellainen, että kuvattaessa jpg-formaattia (joissain ei RAW-tiedosto edes ole vaihtoehtona), kuvanlaatu on varsin valmis suoraan kamerasta. Digijärkkärissä taas kuvaa ropelletaan vähemmän kamerassa ja kuvaaja saa itse päättää enemmän, mitä säätöjä haluaa kuvalle tehdä. Ilman sopivaa kuvankäsittelyohjelmaa tämä ei onnistu ja tulos saattaa jopa olla huonomman näköinen kuva kuin siitä 80% halvemmasta pokkarista. Ihan samalla tavalla kuin negatiiville kuvattaessa kamerasta saatava tiedosto on raakamateriaalia, siitä voidaan sitten työstää sopivan kokoinen ja kauniin näköinen lopputulos.
Samu Saurama
www.AudioVideo.fi - ilmaiseksi kaikki viihde-elektroniikasta
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

tenhoz kirjoitti:jaa mitä vinkkiä suosittelisitte kun kuvaan :?
Tuolla on tekemäni yhteenveto mitä pitää ottaa huomioon kun alkaa kuvamaan kalasia;
http://www.saunalahti.fi/pistia/valokuvaus.html
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

saurama kirjoitti:
VilleJ kirjoitti:
-Alix- kirjoitti:" Luontokuvaajan" paras valtti on kärsivällisyys.
Ja vähänkin huonommalla kameralla suurin valtti on riittävän iso muistikortti :mrgreen:
Kyllä minä suosittelisin vähän opettelemaankin kuvausta ja odottamaan oikeaa hetkeä eikä vain ampumaan sarjatulta ja toivomaan parasta. Toki kuvia kannattaa ottaa paljon, mutta ei se korvaa sitä, että osaakin jotain.
No, mä puhuinkin huonosta kamerasta :) Omassa kamerassa ei pysty säätämään ISOa eikä juuri vaikuttamaan valotukseen kuin onnettoman vähän, joten sillä kameralla joutuu käytännössä katsoen ottaa useamman kymmenen kuvaa ja todeta, ettei yksikään oikeasti kelpaisi edes nettiin. Ja vielä kun huomioidaan se, että puskuri on kolme kuvaa ja sen jälkeen piiiiitkä odottelu, että pääsee ampumaan uudestaan, että ei todellakaan kamera akvaarioiden kuvaamiseen. Luonnosta sillä tosin saa kauniita kuvia, koska valoa on eikä tarvitse välittää liikkeestä.

Siinä ei paljon tarvi osata kuvaamista, kun ei ole mitään napukoita, joilla säätää :)

Nykyiset digikamerat ovat kuitenkin jo sen verran kehittyneitä, että muutamalla satasella saa jo kelpo kameran satunnaiseen perhepotrettien ottamiseen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”