Hej
Kiinnostava keskustelu.. pakko ottaa kantaa! Yleensähän joku aina arvostelee miten paljon kiekkoja voi pitää näissä meidän pienissä akvaarioissa (meilläkin 400L ja 500L).
Suositus jos muistan oikein "expertit" sanoo että 150L ensimmäiselle kiekolle ja 50L jokaiselle kiekolle sen lisäksi. Että 400L = 6kpl.
Ja sitten sanovat että 5-7kpl on parvi, ja kiekko on parvikala, ja tästä opimme että minimiakvaario kiekoille on siis 350L jossa asuu 5 kalaa..
Håhåja. Älä paista minut ja lähetä uhkamailejä, tämä on nyt vaan opin mukaan..
Itsellä on näin että ns isossa altaassa tässä vaiheessa asuu 12kpl kiekkoja, ja kutualtaat on 150L'sia. Ja sen lisäksi asuu pari laihoja kiekkoja 400L altaassa missä saavat tehoruokinta että saisi vähän lihaa luitten päälle, mutta se on enemmän tilapäistä luxusta..
Kim
500L = 12kpl kiekkoja (Siniturkoosi, Punaturkoosi, Superpigeonblood, Red Leopard, Red Melon)
400L = 2kpl kiekkoja (Punaturkoosi, Red Melon)
180L = 2kpl lehtikaloja
125L = 2kpl kiekkoja, kutuallas (Punaturkoosi)
125L = kutuallas odottaa Superpigeonblood/Red Leopard pariskunta..