Katoavat tetrat

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kappas
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 12:41, 24.12.2002
Paikkakunta: Helsinki

Katoavat tetrat

Viesti Kirjoittaja Kappas »

Onko tietoa/kokemusta miten hyvin rihmakirjoahvenelle maistuu kardinaalitetrat?

630 litraisessa altaassa on 6 yksilön lauma lippulehtikaloja ja nyt myös yksi rihmakirjoahven. Kalojen viikon majailtuaan tässä juuri kypsytetyssä altaassa on joka yö yksi kardinaali hävinnyt.

Liput eivät ole vielä kuin kymmensenttisiä , rihmakirjo on ehkä 13 cm.

Spekuloin mielessäni, että jos lipuille maistuisi nuo kardinaalit (vajaa 4 senttisiä) niin luulisin että koko parvi olisi jo mennyt. Mutta kun aina häviää vain yksi, niin luulen että rihma nukkuu yöllä suu auki ja sinne ui aina yksi arvaamaton tetra :)
fazerina82
Member
Member
Viestit: 369
Liittynyt: 12:35, 24.05.2005
Akvaarioseurat: TAY, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Perniö

Viesti Kirjoittaja fazerina82 »

Katso ulkosuodattimesta...sinne niitä päätyy hyvinkin usein :mrgreen:
Akvaariot ovat vieneet sydämeni, lirisee siellä sun täällä ja isompaa tahdon..
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Itse en väitä tuntevani rihmakirjoahventa ollenkaan, mutta 20 cm kokoiseksi kasvavan kirjoahvenen luulisi syövän kardinaalitetroja sujuvasti. Minä olen tehnyt kohtalokkaan virheen kardinaalitetrojen kanssa kasvaneiden punatimanttiahventan suhteen jotka uudessa altaassa eivöät tunnustaneetkaan kardinaaleja vanhoiksi kavereikseen van maukkaaksi ruoaksi. 15-päinen parvi kesti 2 päivää kolmen 7cm affenen käsittelyssä. Ahvenen ruokaa on usein pikkukalat, siltä ei voi välttyä pitkässä juoksussa. Jotkut affenet jotka kasvavat pikkukalojen seurassa eivät keksi maistaa niitä, mutta enemmistö kyllä kokeilee ja havaitsee ne maukkaiksi...
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
Kappas
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 12:41, 24.12.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kappas »

fazerina82 kirjoitti:Katso ulkosuodattimesta...sinne niitä päätyy hyvinkin usein :mrgreen:
Ulkosuodatin on kaupan hyllyllä 8-)

Kyllähän se niin sitten oli että rihmakirjo herkutteli joka yö kardinaalimunakkaan :roll: no se kaveri lähti vaihtoon, sillä loistokääpiörouva on samaa kokoluokkaa ja sen en toivo katoavan isomman affenen ruokalistalle. Toisaalta tämä kardinaalinkokoinen loistokäppänärouva rökitti rihmakirjoa jos tuli tämän reviirille.

Mää siis ihailen ylipäätänsä apistogrammojen rohkeutta todella paljon. Siinä on vähän samaa henkeä kuin suomalaisten taistelussa aikanaan neuvostoliittolaisia vastaan. Suomen neito antaa korvatillikoita isolle neuvostokarhulle, let's kick some big butt!
Knirppu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 154
Liittynyt: 14:45, 28.06.2005
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Knirppu »

Jatkanpa tätä vanhaa ketjua... :D

Mulla myös nyt on kadonnut kolme kardinaalia ja yksi neontetra. Ne asustavat kyhmyotsien kanssa, mutta kummallista on, että ne ovat jo kolme viikkoa olleet samassa altaassa, ja nyt vasta katoaa tavalla "yksi joka yö" :( Eli neljän viime yön aikana. Mutta mitä nyt eteen? En halua antaa poiskaan kyhmyjä, ja kardinaaleja on enään 3 jäljellä :( Ne isoimmat yksilöt...Ne olivat niin kivoja, mitä voisin laittaa tilalle? Jotain värikkäitä haluaisin. Oisko ehdotuksia?

Niin, ja siis voivathan kyhmyotsat syödä niitä tetroja? Suurin ahven on varmaan 15 cm :?

Ja allashan on 160 litraa, koko n.95*45*45
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Joskus menee niin, että esim. lehtikala ei koskaan keksi maistaa pikkutetroja. Yleensä kokeilevat kun kerran ovat niiden luontaista sapuskaa. Sama varmaan sinun pattipäidenkin kanssa, ovat yhtäkkiä keksineet maistaa värikästä karkkia :|

Kyhmyotsat ovat jo aika isoa kalastoa tuohon altaaseen, en kyllä mitään sen kummoisempaa menisi niiden lisäksi laittamaan. Kalakavereiden pitäisi olla isohkoja, 15cm affen pistelee jo isompaakin palaa poskensa, jos ei yhdessä palassa niin kahdessa), eikä paljoa muuta isoa kalaa tuonne tyrkkäisi... Koita vaikka myydä pois nuo viimeiset kardinaalit ennenkuin nekin joutuvat vääriin suihin, ikävä kohtalohan se niille on.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”