Olen tätä odottanutkin jo neljä vuotta...

Kiekkokalojen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Lunni
Member
Member
Viestit: 456
Liittynyt: 16:51, 09.11.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Aura
Viesti:

Olen tätä odottanutkin jo neljä vuotta...

Viesti Kirjoittaja Lunni »

Minulle muodostui vihdoinkin kiekko pari, kutivat ja poikaset kuoriutuivatkin, kunnes tänä aamuna niitä ei enää ollut. Mietin, että mitäs te olette poikasille ruuaksi tarjonneet kun sen aika on koittanut, artemiaako? Entäs sen jälkeen kun on kasvuakin tullut? Miten usein olette saaneet itse kasvatettua poikaset nuoriksi aikuisiksi? Onko toivoa seura-akvaariossa jossa muita kiekkoja ja matokaloja? Oletteko kasvattaneet poikaset keinotekoisesti erillään emoistaan jossain altaassa? Onko joku päässyt myymään satoaan esim. johonkin liikkeeseen asti?
Misu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1133
Liittynyt: 22:17, 26.03.2004

Viesti Kirjoittaja Misu »

Tähän samaan kysymystulvaan lisäisin vielä sellaisen kysymyksen, että kun kiekkopariskunta harrastaa kutemista jossain tietyssä vakiopaikassaan ja päätätkin siirtää ne seura-akvaariosta erilliseen altaaseen kutemaan ja tekemään rauhassa poikasiaan, eikö kutemistoiminta häiriinny ja kiekot lopeta sitä? 8O
TiHe
Rekihurja
Rekihurja
Viestit: 1926
Liittynyt: 13:00, 02.09.2002
Paikkakunta: Kuopio Finland

Viesti Kirjoittaja TiHe »

Lunni kirjoitti:Minulle muodostui vihdoinkin kiekko pari, kutivat ja poikaset kuoriutuivatkin, kunnes tänä aamuna niitä ei enää ollut. Mietin, että mitäs te olette poikasille ruuaksi tarjonneet kun sen aika on koittanut, artemiaako? Entäs sen jälkeen kun on kasvuakin tullut? Miten usein olette saaneet itse kasvatettua poikaset nuoriksi aikuisiksi? Onko toivoa seura-akvaariossa jossa muita kiekkoja ja matokaloja? Oletteko kasvattaneet poikaset keinotekoisesti erillään emoistaan jossain altaassa? Onko joku päässyt myymään satoaan esim. johonkin liikkeeseen asti?
Artemia on kiekkokalojen poikasten yksi hyvä ensiravinto ensimmäiseksi ns vieraaksi ravinnoksi, kehumaan en jaksa rueta mutta kiekonpoikasia olen kasvattanut myyntiin saakka "useita" poikueita. Seura-akvaariossa ei ole taloudellisesti järkevää kasvattaa poikueita, vaan erillisessä kutuakvaariossa. Omaksi ilokseen voi seura-akvaariossa poikueen kasvatusta kokeilla, hukkaprosentti vain on hävyttömän suuri.

Poikaset kasvatetaan ensin emojensa kyljillä tiettyyn ikään/kokoon saakka, sitten ne erotetaan emoistaan ja loppukasvatus myyntikokoon (noin 5 cm) tapahtuu ilman emoja. Keinokasvatustakin harrastetaan lähinnä kaukoidässä mutta se on salatiedettä, kasvatusniksejään kasvattaja ei helpolla paljasta.


Misu kirjoitti:Tähän samaan kysymystulvaan lisäisin vielä sellaisen kysymyksen, että kun kiekkopariskunta harrastaa kutemista jossain tietyssä vakiopaikassaan ja päätätkin siirtää ne seura-akvaariosta erilliseen altaaseen kutemaan ja tekemään rauhassa poikasiaan, eikö kutemistoiminta häiriinny ja kiekot lopeta sitä? 8O
Ei ne siitä sen kummemmin häiriinny, kalapariskunnissakin on eroja, toiset parit saattavat kutea jo samana iltana siirrosta, toiset voivat hetken murjottaa. Kokeilemallahan se selviää. Sanomattakin on selvää että kutuakvaarion vesi, sijainti sisustus jne on oltava kunnossa. Kiekkokala on arka kala sijoita kutuallas mahdollisimman rauhalliseen paikkaan.
- Pikkukakkonen on vaihtunut isoon III:seen -
Misu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1133
Liittynyt: 22:17, 26.03.2004

Viesti Kirjoittaja Misu »

TiHe kirjoitti:Sanomattakin on selvää että kutuakvaarion vesi, sijainti sisustus jne on oltava kunnossa. Kiekkokala on arka kala sijoita kutuallas mahdollisimman rauhalliseen paikkaan.
Olisiko järkeä laittaa kutualtaaseen vesi aluksi sieltä altaasta mistä kiekkopariskuntakin tulee? Aluksi siksi, että jatkossahan sitä vaihdetaan osa kerrallaan kuten alkuperäisaltaankin vettä. Ajattelin, että tällöin vesiarvot eivät muuttuisi ja siirrosta muutenkin aiheutuvaa stressiä ei ainakaan sen vuoksi tulisi lisättyä. Ja suodatin esimerkiksi sellainen, joka on kypsytetty myös kiekkopariskunnan alkuperäisaltaassa. Muutenhan vesiolojen säätäminen samoiksi kuin perusaltaan saattaa olla hankalaa ja kuteminen silloin varsinkin häiriintyä jos vesiolot muuttuvat... 8O

Ps. Tällä hetkellä mahdollinen kutualtaaksi tuleva 140l allas on karanteenikäytössä eikä ole tarkkaa suunnitelmaa siitä laitanko milloin pariskunnan siihen, vai laitanko ollenkaan. Ilmeisesti niillä on nyt Lunnin mainitsema kututauko meneillään...
kimster
Junior Member
Junior Member
Viestit: 73
Liittynyt: 16:54, 11.01.2005
Paikkakunta: Söderkulla

meillä popsii bosmidia

Viesti Kirjoittaja kimster »

Bosmidia syövät n 2-3vkon jälkeen. Pidän vanhemmat samassa altaassa siihen asti että hylkävät omat lapset (kyllästyvät siihen että syövät heidän limaa, se tapahtuu yleensä kun alkavat jo olla pahan näköisiä haavoja vanhemmissa). Sitten vaan siirto isoon akvaarioon ja eiku kaikki ruoka kokeilemaan. Mutta toi bosmidia on yees pakasteruoka. Myös ihan alusta asti artemia haudottimelta, mutta kun en jaksa niitä kasvattaa isommaksi niin pakasteruokiin mahdollisimman nopeast.
kim
--
"..kiekot vie sydämen, jauhettu mielellään ensiksi blenderissä.."
1000L altaassa kiekkoja 35kpl (BT, Pigeon, SE, Golden)
Lunni
Member
Member
Viestit: 456
Liittynyt: 16:51, 09.11.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Aura
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lunni »

Kerropa tarkemmin mitä tuo mainitsemasi ruoka on ja saako sitä siis akvakaupoista ostaa? Kehoitit myös siirtymään mahdollisimman nopeasti pakasteruokaan, miksi? Ajattelin, että poikaset kannattaisi totuttaa kuivaruokaan, mikä pilaa vettä vähemmän ja on ravintorikkaampaa?? Miten on? Se poikue ehti sitten jo kuolla nälkään kun en saanut artemiaa kuoriutumaan, oli ehkä jotenkin vanhaa tavaraa vaikka sen kaupasta juuri silloin ostin, argh! Mutta nyt on uudet munat tulossa toiselta parilta, mielenkiinnolla odotan miten pärjäillään.
kimster
Junior Member
Junior Member
Viestit: 73
Liittynyt: 16:54, 11.01.2005
Paikkakunta: Söderkulla

meillä päin..

Viesti Kirjoittaja kimster »

Moi. Kuivaruoka en saa niitä nuorena syömään, ja sitä mitä syötin niin se oli liian iso ja ne tukehtui. Vanhemmilta limaa tärkein alussa, mutta ne siitä kärsii vähän ajan päästä. Se bosmidia on ihan tavallista pakasteruoka, mutta hyvinkin pientä. Pientä pakasteartemia käy myös. Yrittävät myös syödä sydänmix jos vaan saa riittävän hienosti jauhettu, mutta se sotkee vedet.
Meillä tosiaan siirrän ne n 2-3cm kokoisena seura-akvaarioon, mutta emme harrasta myyntiä, kasvatamme niitä vaan omamme iloiseksi.
Kim
--
"..kiekot vie sydämen, jauhettu mielellään ensiksi blenderissä.."
1000L altaassa kiekkoja 35kpl (BT, Pigeon, SE, Golden)
Lunni
Member
Member
Viestit: 456
Liittynyt: 16:51, 09.11.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Aura
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lunni »

Niin kuinkas kauan olet todennut kiekkojen poikasistaan huolehtivan, muutaman viikon vai pidempään?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kiekkokalat”