Monimetallien vuorokausiajastus

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
pvp250
Starting Member
Starting Member
Viestit: 20
Liittynyt: 15:04, 13.08.2002
Paikkakunta: Vantaa

Monimetallien vuorokausiajastus

Viesti Kirjoittaja pvp250 »

Sijoitettiin valaistukseen kun köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa ja ostettiin Arcadian monimetallit loisteputkilla. Loisteputket on sinisiä ja monimetalleja on kolme. Miten ne pitää ajastaa, ettei tule leväongelmia? Kasvit saa kasvaa ja kalat saa viihtyä. Lampussa on kaks ajastinta, toinen on monimetalleille ja toinen putkille.

Meillä on siis ostettuna ja asennettuna tuo 160 senttinen 58W linear fluorescent ilman digitaalisia ajastimia.

T. ville

EDIT: viimeinen kappale
648
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Merivesi vai makeanveden akvaario?

Viesti Kirjoittaja Jani »

Jos kyseessä on makeavesiallas, niillä sinisillä putkilla ei ole käyttöä. Mutta jos kyseessä merivesiallas, hyvä valaisuaika olisi n. 12 h päivässä. Merialtaissa olevat korallit ja muut eliöt tarvitsevat paljon valoa. Valon tuoma sivuhaitta voi olla lisääntyvä levä. Merialtaissa tätä ongelmaa ei kuitenkaan tule kompensoida valojen vähentelyllä vaan muilla keinoin. Niistä keinoista kannattaa kysellä merivesipuolelta. Tai kokeilla hakua. Itse olen ihan vaan makiavesimiehiä... :P
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Ja kuinka paljon tehoa monimetalleissa on? 58W viitannee loisteputkiin. Aika iso ero on siinä, onko 3x250Wattia vai 3x70Wattia? Kolme 70W monimetallia on jo aika hyvä määrä valoa 648 -litraiselle altaalle (itse poimin juuri alas kolmannen valon 720 -litraisen yltä, kaksi 70W monimetallia ehkä riittää).

Muuten monimetallit ajastetaan ihan samalla tavalla kuin muitakin valoja, makealla puolella 9-12 tuntia (riippuen koulukunnasta :roll: ) ja suolakalapuolella 12 tuntia. Los laitat tuon makeanveden altaan ylle niin putkilla voit säätää sytytys/sammutus aikojen asteittaisuutta, eli laittaa esim. putket päälle varttia aikaisemmin kuin monimetalleja ja vastaavasti sammuttaa monimetallit varttia aikaisemmin kuin putket, jolloin valot syttyvät/sammuvat portaittain.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
pvp250
Starting Member
Starting Member
Viestit: 20
Liittynyt: 15:04, 13.08.2002
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja pvp250 »

Oukei. Hieman täsmennystä. Kyseessä on makean veden allas 650 litraa. Monimetallit on kolme kertaa 150 W/5200 K (tyyppi RX7s) ja loisteputket on 58 W, 1500 mm/60", marine blue actinic.

Auttaahan tää?

T. ville
648
Arsca
Junior Member
Junior Member
Viestit: 62
Liittynyt: 09:53, 11.02.2004
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja Arsca »

Minulla on 500L altaassa 2*70W päällä 10 tuntia.

Nyt kuitenkin toinen lampuista on palanut ja pitäisi ostaa uusi. alkuperäiset olivat

HIT-DE 70 cw 70 W 10.000 K RX7s, hintaa 67,50 €/kpl 8O

Riittäisikö makeavesi altaaseen joku hiukan vähemmän K:ta omaava esim. juuri joku 5200K, niiden hinta on jotain 45 €.

Esim. HIT-DE 70 ww 70 W 3000K RX7s on tasan 45€.

Pitäisikö molemmat vaihtaa kerralla?
artturi
Member
Member
Viestit: 281
Liittynyt: 13:18, 21.08.2002
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja artturi »

Tulee aika julman paljon valoa tolla 3*150w systeemillä, realistinen vaihtoehto olisi 3*70w. Valaisin on tosiaan oikeasti tarkoitettu riutta-akvaarion päälle laitettavaksi ja sen soveltuvuus makeaan veteen on mielestäni aika kyseenalainen. Tuon valomäärän kompensoimiseksi tarvitset todella paljon kasveja, lannoitusta ja hiilidioksidia oikeassa suhteessa, muuten systeemi räjähtää levistä ja kasvit kuihtuu.

Kannattaisi ehkä harkita yhden MH polttimon irrottamista ja loisteputkia ei samaan aikaan MH:n kanssa.
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

pvp250 kirjoitti:Oukei. Hieman täsmennystä. Kyseessä on makean veden allas 650 litraa. Monimetallit on kolme kertaa 150 W/5200 K (tyyppi RX7s) ja loisteputket on 58 W, 1500 mm/60", marine blue actinic.
Oho! On joo aika plajon valoa 8O Puolet tuosta valomäärästä on jo aika reippaasti laitettu. Sinivaloilla et kyllä paljoa tee makean veden altaassa, mutta kun ajastaa ne aamu/iltavaloiksi ja laittaa jotkut perus makeanveden putket niin ne voivat olla hauska lisä aamuihin ja iltoihin. Tuolla monimetallimäärällä saat kyllä kiireen vilkkaan ruveta työntämään altaaseen olan takaa hiilidioksidia ja kaiken sortin lannoitetta että kasvit lähtevät kunnon kasvuun tai sulla on alta aikayksikön ihka aito leväfarmi käsissä [;)]
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”