Kyselen nyt alustavasti löytyisikö ripsimonneista kiinnostuneita?
Täällä (hki) olisi 3 monnia vailla kotia.
1kpl sokkeloripsimonni ja 2kpl rengasripsimonnia.
Hauskan näköisiä otuksia.
Kalat on terveitä, täysi-ikäisiä ja pulskia
Valvoja: Moderaattorit
Oma koruripsari on ollut kyllä todella lauhkea ja se "nukkuu" plekojen kanssa. Kirjallisuuden mukaan pitäisi olla kiltti, mutta jos on ollut ihmisillä huonoja kokemuksia niin saa sitten olla yksikseen.Joanna kirjoitti:Koruripsimonni saattaa olla muita ripsareita kohtaan aikamoinen häijyläinen. Riippuu tietenkin yksilöstä, mutta kannattaa miettiä tarkkaan, hankkiiko sen kanssa muita ripsimonneja. Riippuu varmaankin myös altaan koosta ja piilopaikkojen lukumäärästä. Korun kanssa luonteensa puolesta sopisi ilmeisesti parhaiten helmiripsimonni, joka on sekin kiukkuinen tapaus, tai näin minulle on ainakin kerrottu.
En ole itse kokeillut oman koruripsimonnini kanssa toisia ripsimonneja, mutta ainakaan ystävälläni koru + sokkelo ei ollut toimiva yhdistelmä ja hän joutui luopumaan sokkelosta. Kyseinen koruripsimonni on vielä ainakin omaan koruuni verrattuna kiltti ja rauhallinen tapaus - meidän koru on altaan kuningatar ja tietää sen.
Meillä asusteli pitkään sokkeloripsari eikä ollut kuin reilut 10 cm, altaassa oli litroja 720 joten ei ainakaan ahtaudesta voinut "kitukasvuisuutta" syyttää. Hauska otus olikinpaul kirjoitti:eikös sokkelo jää 20 cm pikäksi? Kun koruhan kasvaa 30cm pitkäksi.
Eli jos mahdollista niin vois kokeilla noiden yhteis eloa.