Mistä päästä alkaisin hankinnat?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Pisara
Starting Member
Starting Member
Viestit: 24
Liittynyt: 11:42, 31.12.2004
Paikkakunta: Seinäjoki

Mistä päästä alkaisin hankinnat?

Viesti Kirjoittaja Pisara »

Mä edelleen oon vasta suunnittelupohjalla... Välillä tuntuu, että tieto lisää tuskaa, että uskallanko sittenkään?

Oon päättänyt, että haluan opiskella ensin asioita, että jollain tasolla sisäistän perusteet. Tekemällähän oppii, mutta suurimmat virheet nyt vois karsia pois.

Mietityttää nyt nämä laitteistoasiat. Mistä päästä lähtisin liikkeelle? Aina ei valitettavasti uskalla sokeasti luottaa edes kauppiaaseen. En tunne ketään harrastajaa täältäpäin, joka voisi lähteä avuksi.

Akvaarion kokoakaan en ole tarkasti päättänyt, mutta tilaa olisi noin metrin verran.

Antakaa nyt joitain neuvoja mistä päästä kannattais lähteä.
KatjaS
Member
Member
Viestit: 459
Liittynyt: 14:18, 20.12.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kalajoki

Viesti Kirjoittaja KatjaS »

Selvitä ensin, minkä kokoisen akvaarion haluat. Sen jälkeen on ehkä helpompi miettiä tekniikkahankintoja. Turvallisia merkkejä ovat ainakin Jäger ( lämmittimet ) ja Eheim ( suodattimet ).
Karakorumin Aristokraattinen Tarkka- ampuja ja Junttikylän Akateeminen Syöppö
190 litraa, kissoja, koiria ja armoton määrä lampaita.
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Uskaltaa toki!
Kun allaskoko on päätetty ja akvaario hankittu, testaillaan vesiarvot ja mietitään lämpötilaa.
Kalasto(+kasvit) on hyvä suunnitella oleviin vesiarvoihin.
Altaan koko sitten rajoittaa kalojen määrää ja kokoa.

"Sisältö" hankitaan vasta kun allas on kypsytetty/kypsynyt kunnolla, joka voi viedä useita viikkoja.
Sillävälin kalastoa on aikaa pohtia, tarjolla olevia vaihtoehtoja on nimittäin paljon.
sammu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 514
Liittynyt: 22:11, 01.12.2002
Paikkakunta: Lempäälä/TAS

Viesti Kirjoittaja sammu »

Jos tuohon tilaan sopisi tuo metrin pituinen akvaario, niin mielestäni tuo kannattaisi. Riippuen haluamastasi kalastosta 150 litrasta ylöspäin. Esim 250-300 litrainen korkea (55-60 cm) sallisi joidenkin rauhallisempien korkeidenkin kalojen pitämisen, eli kalatoiveiden muuttuessa ei tuo jäisi ihan heti auttamattomasti pieneksi.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”