-Alix- kirjoitti:Öh... Tässä jossain taisin mainita että uusia laajempia nettisivuja ollaan rakentamassa
Mutkun.. Ei hyödytä lehtiartikkelit, radiokanavat etc., vaikka noissa nyt juttua näkisikin/kuulisikin. Kun se kuulija alkaa etsimään tietoa, niin törmää "ei löydy" -sivuihin
Siksi mm. nettisivut ovat nykypäivänä tärkeitä, lehtiset liikkeissä jossain omassa telineessään yms.
Eikä hyödytä, että kala-lehdessä kerhon toiminnasta tiedotetaan, kun mistäs ei-hassilainen sen kala-lehden vohkii?
24 tuntia vuorokaudessa ja käsiäkään ei ole tullut kasvatettua lisää. Hyvätkin ideat jäävät toteuttamatta jos kukaan ei tartu niihin.
Missäs ne muut hallituksen jäsenet on, mitäs ne tekee?
-----------------------
Parannusehdotuksia:
- tiedotuksesta huolehtiminen eri kanavilla
- asialliset nettisivut, jotka ovat ajantasalla ja josta löytyy tarkka aikataulu kerhon toiminnasta
- seurojen mainostaminen esim. alan liikkeissä näkyvämmin
- toiminnan kehittäminen
- toimintaa myös muillekin kuin aikuisille
- palautteen kerääminen säännöllisesti
- palautteen saaminen erityisesti poislähteviltä jäseniltä
- tiedustelut, mitä seuran jäsenet odottavat ja mitä haluavat
- aktivointi seuran toimintaa kohtaan (ei tarkoita illanistujaisia baarissa, ei ne oikeasti ketään kuin vain muutamaa kiinnosta)
- yhteistyötä ja hankkeita muiden seurojen kanssa
Toiminnan kehittämisessä palautteen saanti on tärkeää, jota yhdessä hallituksen jäsenten kanssa mietitään ja funtsitaan.
Huutokauppa:
1. Kokeillaan ennakkoilmoituskäytäntöä, jossa viimeistään kuukautta ennen on ilmoitettava, mitä kaloja aikoo tuoda huutokauppaan. Tästä tiedotetaan säännöllisesti kala-lehdessä ja muissa kanavissa, että huutokauppaan on tulossa muutos. Tiedottaminen "hyvissä ajoin" tarkoittaa vähintään puolta vuotta ennen huutokaupan järjestämistä, jotta viesti menee perille.
Seuran sivuilla julkaistaan ennakkoilmoitetut kalat suom.nimin ja tieteellisin nimin. Näin jokainen huutokauppaan osallistuva voi etukäteen tutustua kalaan jo kotonaan.
Tuodut kalat tarkastetaan järjestäjien toimesta, pakataan hyvään säilöön eikä laiteta esille kaikkien hämmästeltäväksi. Jos huudettavana on vaikka neontetra, niin kyllä kaikki neontetran tuntee ilman pällistelyäkin.
Hankitaan heitin tmv. (vuokrataan yhdeksi päiväksi?) ja erikoisemmat kalat - joista siis voi olla väri/jalostusmuunnoksia - voidaan esittää heijastamalla kalapussin sisältö seinälle. Kalat saa olla rauhassa eikä sadat sormet hipeli niitä.
Ensimmäinen vuosi kokeiluluonteisesti, eikä kalankuskaajia käännytetä ovelta takaisin "sori, kun et ilmoittanut etukäteen". Kerätään tietoa siitä, miten hyvin on tiedotus mennyt perille ja voiko jo esim. kahden vuoden päästä siirtyä täysin tuohon käytäntöön vai osoittautuuko se totaallisesti flobiksi ja siitä on luovuttava.
2. Jos myyntiartikkeleiden määrä on suuri, harkitaan vaikka nyt tuollaista markettiperiaatetta tai muuta vastaavaa, jossa tavaran tuoja asettaa tuotteelle pohjahinnan. Jos jotain kiinnostaa ostaa tuote sillä hinnalla, niin sitten ostaa. Tuojan annetaan päättää, mikä tuote menee myyntiartikkeleiden joukkoon ja mikä huudettavaksi asti.
Sovitaan etukäteen jäsenten kanssa joku raja siihen, kuinka monta huudatettavaa tuotetta yksi henkilö voi tuoda. Jokaisella pitää olla kuitenkin oikeus siihen, että oman tuotteensa saa huutoon eikä sitä vain lykätä päättäjien toimesta suoraan myyntitiskiin.
3. Otetaan tietokonet - kannettavat käytännöllisiä - avuksi ja tuotavat artikkelit kirjoitetaan koneelle ylös sitä mukaan kuin ne saapuvat. Nopeuttaa huomattavasti työtä.
Listataan kasvit, tekniikka ym. omaan joukkoonsa.
Tulostetaan listat huudettavista tuotteista seinille nähtäviksi, joista voi tarkastaa huudettavat tuotteet ja ne, mitkä ovat marketissa suoramyynnissä. Lisäksi viime hetken muutokset kalatilanteessa voi tarkastaa helposti.