Projektina plekopesä olohuoneeseen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Nocticola
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 16:44, 16.12.2004
Paikkakunta: Reykjavík
Viesti:

Projektina plekopesä olohuoneeseen

Viesti Kirjoittaja Nocticola »

Hei kaikille.

Suunnitelma seuraava: Seinän viereen lasinen allas, johon vettä. Altaaseen pyöreäsuisia kirjavia kaloja. Kaloja silitetään ja niille syötetään kurkkua. Televisio heitetään kaappiin ikuisiksi ajoiksi.

Tässä kaipaisin nyt konsultaatiota. Haluaisin suunnitella kaiken tarkasti etukäteen, ettei kukaan joudu kärsimään turhaan ja myös, jotta vältyttäisiin puolivillaisilta kalliilta hätätoimenpiteiltä myöhemmin. Liikkeellä ollaan opiskelijabudjetilla, joten olisi mukava saada neuvoja edullisiin mutta toimiviin ratkaisuihin.

Mitään ei siis ole tässä vaiheessa hankittu. Johtoajatuksena on, että altaaseen pitäisi mahtua parvi plekoja, mieluusti seeproja tai sitten jotain muita kohtuullisissa mitoissa pysyviä. Haluaisin ehdottomasti, että ne olisivat iloisia ja aktiivisia, joten purkin tulisi kaiketi olla sopivan kokoinen. Riittääköhän 180 litraa? (Huoneisto ei ole suuri.) Minkä merkkisiin akvaarioihin voi luottaa?

Sitten tarvitaan alusta. Lattia on uutta parketin näköistä laminaattia. Onkohan kellään kokemuksia sellaisen paineensiedosta? Voiko tuohon pistää nelijalkaista esinettä vai onko tasapohja parempi?

Hamassa menneisyydessä ajattelin suodatinta yhtenä hurisevana möykkynä. Nyt kuitenkin silmäni havaitsee ainakin kolmea tyyppiä: sisä- ulko ja mattosuodattimia. Voisiko jokun näistä suoriutua altaan töistä yksinään, miten tehokas kyseisille kaloille pitäisi olla ja miten siitä saisi mahdollisimman hiljaisen? Käytettynä ostaminen kiehtoo, mutta pahakohan on riski?

Sitten havaitsin useiden plekolaatujen suosituksissa pH:n 6,5-6,9 tmv. Vesilaitokseni sivuillaan ilmoittaa, että hanan pH pidetään lukemassa 8,5 putkien säästämiseksi. Onko mitään tehtävissä vai haudataanko suunnitelma?

Kuulisin mielelläni myös ehdotuksia muista plekolajeista, ehkä paremmin näihin olosuhteisiin soveltuvista. Päällysveteen voisi mahdollisesti tulla jotain, jos plekot sitten alkavat viihtyä. Mieluusti kuulisin ajatuksia niistäkin jo näin etukäteen.

Kommentaatioa odotellen uusi jäsenenne
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Jos laminaatin alla on betonilaatta (kuten yleensä ainkin kerrostaloasunnoissa), se kyllä kestää pistemäisen painon. Mitä suurempi allas sen enempi jalkoja. 180-litraisenkin olisi syytä olla jo kuudella jalalla, jolloin pistekuormitus lattiaankin jakaantuu. Lattian voi myös suojata tekemällä esim. vanerista "tassut" jalustan jalkojen alle. Meillä 180 cm pitkän altaan alla on koko matkalla vanerilevy, joka suojaa parkettia.

Opiskelijabudjetilla ostaisin vähän käytetyn 200-250 litraisen altaan. Plekot tarvitsevat paljon virtausta, joten siihen laittaisin ehkä yhden ulkosuodattimen ja yhden sisäsuodattimen järjestämään lisävirtausta ja keräämään roskia.

Seepraplekot ovat kyllä kaikkea muuta kuin opiskelijabudjetin kaloja tai sitten ovat tukiaiset muuttuneet radikaalisti sitten omien opintojeni. Yhden seepraplekon hinta kun on tällä hetkellä jonkin verran 100 € paremmalla puolella...

Helsingissä vesijohtoveden pH laskee kypsässä akvaariossa kantojen, juurakoiden yms. vaikutuksesta (joita plekot tarvitsevat) pääsääntöisesti lähelle 6.7 (poikkeuksia tietenkin on aina).

Tällä foorumilla pyörähtelee aika moniakin plekoasiantuntijoita, jotka osaavat sinua paremmin neuvoa yksittäisten plekojen vaatimuksista. (Pleko-88 huhuu..?)

Tervetuloa foorumille :)
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Jos Plekoja ajattelet, kannattanee hankkia heti isompi allas, kalat kuitenkin kasvavat, etkä malta kuitenkaan olla ostamatta lisää niitä kun ihastut johonkin.. [;)] 180-litraa on turhan pieni, joten suosittelisin n. 300 litraa, sinne sopii jo useampi, pikkupleko. Runsasta virtausta tarvitaan, joten hyvät suodattimet kannattaa valita, tuon kokoiseen suosittelisin Eheimin sisäsuodatin 2252:sta ja sitten jotain ulkosuodatinta tai mattoa, jota ei juurikaan tarvitse putsailla.
Meillä on hanaveden pH myös kasin kieppeillä, runsaalla mangrovejuurakkosisustuksella ja hiilidioksidilevityksellä(myös turvesuodatus voisi auttaa) pH tippuu kummasti.

Plekoista voit lukea täältä;
http://www.planetcatfish.com/core/ ja palstalta haulla löytyy monta monituista Plekokeskustelua. [;)]

Tässä meidän Pleko-projektista hiukan:
http://www.kolumbus.fi/thompson/plekoallas.html
Anii
Member
Member
Viestit: 338
Liittynyt: 20:33, 21.09.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Anii »

Helsingin vesi on niin pehmeää, että se tiputtaa PH:n akvaariossa kyllä alle 7, itselläni on vaikeuksia estää sitä tippumasta alle 6:n.

Kokemuksia ei ole kuin yhdestä plekosta, mutta voin lämpimästi suositella vilkasta ja eloisaa topaasiplekoa L200 joka touhuaa altaassa esillä paljon ja kaveeraa katinkultamonnien L025 kanssa.

Kuvan topaasipleko on vielä keskenkasvuinen, nyt n. 9 cm, ja tuplaa vielä kokonsa täysikasvuiseksi tultuaan. Alemman kuvan katinkultamonni sen sijaan on jo täysimittainen eli n. 8 cm.
Todellisuus on niitä ihmisiä varten, jotka eivät pysty kohtaamaan science fictionia.
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

L025

Viesti Kirjoittaja Jani »

L025 ei ole katinkultamonni, vaan isoksi kasvava tulipiikkipleko (45 cm). Semmoinen hirmu minulla on tankissani ja sitä ei suositella pieniin altaisiin. :mrgreen:

Oikea katinkultamonni lienee tuo LDA25? :P
Anii
Member
Member
Viestit: 338
Liittynyt: 20:33, 21.09.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Anii »

^ No sepä se. Sen siitä saa kun aamulla vastaheränneenä kirjoittelee ennen ensimmäistä kahvikuppia :D
Todellisuus on niitä ihmisiä varten, jotka eivät pysty kohtaamaan science fictionia.
Nocticola
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 16:44, 16.12.2004
Paikkakunta: Reykjavík
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nocticola »

Tännehän on jo tullutkin paljon viisaita neuvoja, mukavaa.

Vai että 180 kävisi niille pieneksi. Tuo arvio oli peräisin eläinkaupasta ja ajattelin alun perinkin, että siellä saatettiin pyöristää alaspäin kauppojen edistämiseksi. No mutta, kyllä se on kalojen ehdolla elettävä.

Betonia tässä tosiaan taitaa olla alla. Mutta koska akvaariosta tuleekin vielä painavampi (ja kalliimpi), taitaa tässä sitten samalla vaivalla hankkia kokopuisen vähän sisustuksellisemman kaapinkin.

Seeprapleko ei tosiaan ole mikään lopullinen päätös vaan yksi niistä, joihin nyt ensimmäisenä olen kiinnittänyt silmäni kun olen nähnyt. Vaikka tuskinpa hinnat ainakaan tippuvat, kun mennään vielä erikoisempiin... Tuo topaasipleko vaikuttaa ihastuttavalta, lieköhän sille riittäisi tuo keskimäärin suosittelemanne 250-litrainen? Aivan valloittava tuo puolen metrin vonkalekin, ja täten ilmoitan kateuteni nimimerkki Janille sen johdosta.

Ja entäs ne pintakalat? En muuten yhtään tiedä, mistä päin nuo plekolaiset yleensä ovat kotoisin. Virtausta siis tulee olla, niin että mitkään hitaat eivät kai käy laatuun.

Tämä projektini etenee hitaasti, mutta ei kai siitä hyvää tulisi hätäilemälläkään. Kiitoksia tähänastisista vastauksista.
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Minä suosittelin sitä 300-litraa ;)
..Mutta tuonkin kokoisesta saa ihan hyvän ottamalla korkeudesta ja lisäämällä se pohjan pinta-alaan, Plekothan ovat pääasiassa pohjalla. Akvaariovalmistajat tekevät altaita myös tilauksesta, eikä se välttämättä ole kalliimpaa kuin standardimuotoinen. Kannattaa ainakin kysäistä, samalla hoituu se jalusta. Huonekaluliikkeissä on harvemmin akvaarion painon kestäviä kauniita hyllyjä tai jos on, sikahinnalla.. Käytettynä saa tietysti halvemmalla, mutta... Noh, käytetty on aina käytetty. 8-)

Topaasista tietoa;
http://www.planetcatfish.com/catelog/lo ... /223_f.php
http://koti.mbnet.fi/pleko_88/nettisivu ... %20osa.htm

Hitaasti hyvä tulee. Kannattanee vain alkaa hankkimaan jo se allas, sillä ennen kalojen tuontia pitää akvaario "kypsytellä", siinä saattaa mennä jokunenkin viikko. [;)] Tässä välissä kerkiää pyöritellä päässään vaikka minkälaisia kalastoja. :mrgreen: Esimerkiksi ne "pintakalat" on valittava sen mukaan kuinka paljon sinulla on altaassa virtausta(että jaksaisivat uiskennella) ja sen määrää akvaarioon tulevat suodattimet, suodattimet määräytyvät taas altaan koosta jne. [;)]

Tuolla keskustelua plekoalltaan muista kaloista;
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... t=#3513721
Nocticola
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 16:44, 16.12.2004
Paikkakunta: Reykjavík
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nocticola »

No niin, taas tulee väliaikatietoja täältä harrastuksen alkutaipaleelta.

Passelia allasta ei ole toistaiseksi kävellyt vastaan. Olen seuraillut tämän palstan myynti-ilmoituksia ja huuto.netiä, mutta onkohan teillä parempaa tietoa siitä, mistä muualta saattaisi kannattaa etsiä? Kuva kun olisi ainakin mukava nähdä etukäteen, mihin ei ole mahdollisuutta noissa keltaisissapörsseissä. Jos ei joulun jälkeen löydy, niin teettäminen varmaan tulee kyseeseen. Onkohan Juta hyvä? Hyvä huomio tuo, että pohjan kannattaa olla iso suhteessa muuhun. Pidättekös omilla plekoillanne muuten kansilaseja?

Ja sitten taas kalalaatuasiaan. Aiemmin mainittujen lisäksi olen iskenyt nyt silmäni purjeplekoihin, eli isoon ja helmelliseen näistä. Niiden koko on kyllä mahdoton ongelma, joten kumpaakaan sellaisenaan en voine majoittaa. Luin kuitenkin jotain sellaista, että tämä purjeplekon käsitys kattaa nykyisellään paljon lajeja, joista jotkut jäävät pienemmiksi. Mahtaakohan kukaan osata erottaa niistä toisistaan ja myydä vieläpä näitä pienempiä?

Pintakalojakin olen tuumannut. Tällä ei kai tässä vaiheessa ole vielä kovasti väliä, mutta olisi hauska kuulla omia kokemuksia, jos niitä on. Olen nimittäin katsellut hauskoja ja vilkkaita seepra- ja perhoskirjoahvenia. Seepra ymmärtääkseni saattaisi olla liian äkäinen, mutta olisikohan tuo hento perhonen sitten liian herkkä suurten plekojen armoille? Sopivatkohan ahvenet ylipäänsä?

Hitaasti, mutta varmasti. Katselin jo kaupasta tarjousjuurakkoja.
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Nocticola kirjoitti: Onkohan Juta hyvä? Hyvä huomio tuo, että pohjan kannattaa olla iso suhteessa muuhun. Pidättekös omilla plekoillanne muuten kansilaseja?
Itselläni on kolme Jutan allasta, eikä pahaa sanottavaa löydy. Joskus olen kuullut, että eräät lääkkeet saattavat värjätä silikonit sinisiksi, sitäkään ongelmaa ei ole Jutan altaissa ollut. Hyvää, vahvaa tekoa ja kolmen vuoden takuu. Suosittelen.

Kansilaseja pidän kaikissa altaissa jo kosteuden vuoksi. Jos kansilaseja ei ole vettä haihtuu ilmaan huomattavasti enemmän ja saattaa joissain tapauksissa aiheuttaa kosteusvaurioitakin.
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

L1

Viesti Kirjoittaja Jani »

Helmipurjepleko jää n. 25 cm mittoihin. Silti liian iso 300 l altaaseen mielestäni. Muista myös ottaa huomioon useimpien plekojen korkeahkot lämpötilavaatimukset. 28-30 C on hyvä haarukka ja siinä hyytyvät monet pintakalat. Ei oo helppoa... [;)]
Nocticola
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 16:44, 16.12.2004
Paikkakunta: Reykjavík
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nocticola »

Terve taas. Luulenpa, että olen nyt alkanut kallistua tosiaan noihin topaasiplekoihin. Vaikuttavat kotoisilta elukoilta. En ole mistään onnistunut lukemaan, että viihtyvätkö nuo joukossa. Tämä ajatus perustuu nyt siihen, että ne viihtyvät vaikka neljän yksilön parvessa. Entäs lämpötila? Planetcatfishin mukaan 22-25, mutta pleko_88:n mukaan 26-28. Ilmeisesti sopeutuvainen kala, mutta olisi mukava tietää sen mielilämpö.

Ymmärtääkseni niiden koti on alunperin syvällä virtaavassa koskessa. Onkohan kukaan yrittänyt sisustaa akvaariotaan tarkalleen sellaiseksi? Syvällä varmaan on aina vähän hämärämpää kuin aivan pinnalla, joten pitäisiköhän akvaariolampunkin olla himmeämpi? Ja viihtyyköhän tarkassa kopiossa muu kasvi kuin levä. Mielessäni olisi sellainen hyvin tummasävyinen allas, jossa on musta hiekka, paljon kiviä ja kantoja ja korkeimmissa osissa lähellä lamppua sitten jotain tummanvihreää kasvia. Jaavansammalta?

Vai että Juta on hyvä. No mikäpä siinä. Olen vähän alkanut ajatella, että teettäisin sellaisen, jossa pohja olisi suuri suhteessa korkeuteen. Kuulostaako 100x60x50 pöhköltä? Eikö helmipurjepleko viihtyisi 300-litraisessa tuollaisen isommankaan pohjan kanssa? Paljonko pitäisi venyttää että se viihtyisi? Komeaa purjeellista monnia tekisi kyllä mieli, mutta eläinrääkkääjiksi ei olla ryhtymässä.

Nyt aion kysyä alkeellisen kysymyksen, mutta onpahan sitten kysytty. Siis mitä eroa on ulko- ja sisäsuodattimella? Kumpi voi olla matto? Loriseeko vesi jonkun ulkopöntön kautta ulkosuodattimessa? Tulen kai sitten ilmeisesti tarvitsemaan yhden joka sorttia.

Pintakaloja varten pitäisi ilmeisesti tehdä aikamoisia myönnytyksiä pois tuosta syvä koski -teemasta, joten taidetaan unohtaa ne hyväkkäät. Plekothan tässä nyt ovat pääasiana. Ei kai olisi niillekään reilua olla lisäkkeenä toisten miljöössä. Kunhan vaan saisi sitten ne plekot viihtymään ja syömään kädestä.
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

nocticola kirjoitti:Planetcatfishin mukaan 22-25, mutta pleko_88:n mukaan 26-28. Ilmeisesti sopeutuvainen kala, mutta olisi mukava tietää sen mielilämpö.
Erilaiset lämpötilasuositukset johtuvat varmasti siitä, että Rio Orinoco on hyvin pitkä joki, joka kulkee ylemmiltä seuduilta niin lämpimälle tasangollekkin. Itselläni topaasi viihtyy hyvin n. 30C vedessä ja muistaakseni Pertti Rassi suositteli Topaasille myös vähintään 26C lämpöistä vettä. :)
Nocticola kirjoitti:Ymmärtääkseni niiden koti on alunperin syvällä virtaavassa koskessa. Onkohan kukaan yrittänyt sisustaa akvaariotaan tarkalleen sellaiseksi?
Kuva
http://koti.mbnet.fi/pleko_88/nettisivut/seeprat <--- lisää kuvia
Tuossa on minun Seepraplekojeni ja muiden Hypancistruksieni koti 317l allas. Seeprathan ovat hyvinkin syvissä kohdissa kiivaasti virtaavaa jokea. koko kivikko on ihan pimeänä, eli kaloja katsellaan taskulampulla mikäli eivät halua tulla valoon. Tuo on suht kotoisan mukava allasratkaisu niille. Vesi kiertää altaassa 5000-5500L/h eli n. 15x/h. Altaaseen olisi vielä tarkoitus hankkia joku iso kiertovesipumppu virtauksen tehostamiseksi.
Nocticola kirjoitti:Kunhan vaan saisi sitten ne plekot viihtymään ja syömään kädestä.
Voin kyllä kertoa, että olet aika mestari jos saat Topaasin syömään kädestä :mrgreen:
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
hx
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1294
Liittynyt: 10:55, 26.11.2004
Paikkakunta: espoo

Viesti Kirjoittaja hx »

Tuossapa loistava esimerkki sanonnan "Less is more" paikkansapitävyydestä!
Vähillä elementeillä hieno lopputulos. Maukas.
-Gone fishing-
Nocticola
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 16:44, 16.12.2004
Paikkakunta: Reykjavík
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nocticola »

Vau, mahtava laatikko. Voisi kuvitella, että plekoset viihtyvät tuolla aika tavalla paremmin kuin värikkäässä seura-akvaariossa. Juuri tuon tapaista suunnittelin. Vähän pyöreämmin muodoin vain. Ja joitain sitkeitä kasveja ehkä.

Minkäsmoinen lamppu tuo on ja montako niitä on? Entä minkä niminen ja mallinen tuo vehje, josta vesi näyttää tulevan kovaa? Olen tähän mennessä havainnut, että tehokkain yleensä akvaariokaupoissa näkyvä vehje on nimeltään Eheim 2252, jota VesiEläinkin jo ehti suositella. Niiden nimeämisperusteista ei tunnu ihminen oikein ottavan selvää, kuten ei matkapuhelintenkaan numeroista.

Tosiaan, nyt kun etsin kartan niin tuo Rio Orinoco vaeltaa aika matkan. Täytynee yrittää keksiä se lämpötilan kohta, josta sitten omat kalat ovat peräisin.

Uusin keksintö on nyt sellainen, että teen useamman vaihtoehtoisen kalastosuunnitelman ja valitsen lopullisesti vasta sitten, kun allas odottelee kypsänä. Saa nähdä sitten, mitä noista suosikkikaloistani on saatavilla ja millaiset vesiolot ja -arvot olen saanut rakennettua. Joka tapauksessa topaasi- tai safiiripleko olisi yksi, seeprat tietysti myös. Noiden kanssa samoissa joissa asuvat samojen sukujen jäsenetkin vaikuttavat enimmäkseen mukavilta. Hieroglyfiplekokin olisi jännä.

Onkohan muuten havaintoja tällaisesta asiasta, että miten viisasta tai tyhmää on hommailla saman lajin edustajat eri paikoista? Viihtyvätkö ne mieluiten vain sisarten seurassa turvassa vieraiden loisilta vai onko peräti suotavaa, että mahdollisen kudun varalta on eri perimä? Tiedättekö, tulevatko esimerkiksi kaikki Helsingin topaasiplekot samalta toimittajalta, niin että ne loppupeleissä kuitenkin ovat samaa pentuetta? Vai mahtavatko olla luonnosta kaikki. Utelen.
Nocticola
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 16:44, 16.12.2004
Paikkakunta: Reykjavík
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nocticola »

Lisään uusia kysymyksiä ja pohdintoja. Välillä on tapahtunut seuraavaa:

Kävin kyselemässä tarjouksia muokatuista akvaariopaketeista, ja sain yhden ilmeisesti vaatimuksilleni sopivan 800 euroon. Sisältää 340 litran Aquerelle-kehysakvaarion, Sera-ulkosuodattimen massoineen, 1-putkisen lampun ja hiekat, ei jalustaa. Tuo akvaario on kuulemma 8-millistä, valmistajan paksumpaa versiota siis. Kuulostaahan hinta teistäkin kovalta? Ja lasi ohuelta. Suunnittelen vierailevani huomenissa Akvaariokeskuksessa ja pidän peukkuja, että sieltä tarjotaan jotain huokeampaa.

Sitten myös osuin lueskelemaan mattosuodatinjuttuja herra Akvaarion Oscari 29:n sivuilta, ja luulenpa että haluaisin yrittää luottaa tuohon luonnon omaan jätteenhajotuskeinoon, joka kuulemma on vielä halpa rakentaa. Koska pumpuista en mitään älyä, niin minkähän niminen ja numeroinen mahtaisi olla patenttiratkaisu sellaiseen n. 300-litraiseen plekoakvaarioon? Ja jos nyt oletetaan, että matto huolehtii vedenlaadusta, niin kenenkäs hommaksi virtauksen ylläpitämisen voisi laittaa? Ne plekothan taitavat tykätä aika pyörityksestä kun kerran ovat koskesta nostettuja. Sopiiko mattosuodatin ylipäänsä niin virtaavaan veteen?

Viikon teema tässä viestiketjussani: miten tämän kaiken saisi halvalla?
arasila
Member
Member
Viestit: 415
Liittynyt: 10:11, 29.04.2004
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja arasila »

Nocticola kirjoitti:Viikon teema tässä viestiketjussani: miten tämän kaiken saisi halvalla?
Kyselin itse viime syksynä n. 500-litraisia akvoja monesta paikasta. Muistaakseni selkeästi parhaan tarjouksen sain NL-Aquasta (http://www.nl-aqua.com/). En tosin enää muista hintaa, koska päädyin ostamaan käytetyn, mutta kannattaa ainakin kysyä tarjous.
Assi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 21
Liittynyt: 21:59, 27.07.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Assi »

Hinta kuulostaa kovalta. Itse sain samalla hintaa mittatilauksena isomman altaan, Eheimin ulkosuodattimen, kaksi putkisen valaisimen, lämmittimen ja jalustan. Tämä tosin Tampereelta, mutta tuskin Helsingissä noin paljon kalliimpaa on. Kannattaa kysellä tarjouksia monesta paikasta.
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Nocticola kirjoitti:Vau, mahtava laatikko. Voisi kuvitella, että plekoset viihtyvät tuolla aika tavalla paremmin kuin värikkäässä seura-akvaariossa. Juuri tuon tapaista suunnittelin.
Kiitoksia! Juuh hyvin tuntuvat nuo 4 Seepraplekoa, 4 Hieroglyfiplekoa ja 2 Sokkeloplekoa tuolla viihtyvän. Tulevaisuudessa olisi haaveena, että kutuluolia käytettäisiin johonkin muuhunkin kuin tavalliseen piileskelyyn. :D
Nocticola kirjoitti: Minkäsmoinen lamppu tuo on ja montako niitä on? Entä minkä niminen ja mallinen tuo vehje, josta vesi näyttää tulevan kovaa? Olen tähän mennessä havainnut, että tehokkain yleensä akvaariokaupoissa näkyvä vehje on nimeltään Eheim 2252, jota VesiEläinkin jo ehti suositella. Niiden nimeämisperusteista ei tunnu ihminen oikein ottavan selvää, kuten ei matkapuhelintenkaan numeroista.
Tuo kuvassa oleva lamppu on tuollainen väliaikainen hätäratkaisu valaisin. Putkena siinä taitaa olla Osramin Lumilux. Nykyään siinä on altaan oma kahden putken Giant valaisin. Altaasta mielestäni näyttävän tekee lähinnä taustaksi liimaamani sininen kontakti-muovi.

Tuo pumppu joka näyttää pumppaavan kovaa on Eheim 2048:sta viritelty joka ei ole todellisuudessa edes tehokas. Suht pohjalla on nykyään Hagenin 802 kiertovesipumppu, joka pumppaa sellaiset vähän yli 1300L/h. Vettä kierrättäväksi sisäsuodattimeksi suosittelen ehdottomasti tuota VesiEläimen mainitsemaa 2252 sisäsuodatinta, jossa potkua ainkin riittää. :D
Nocticola kirjoitti: Joka tapauksessa topaasi- tai safiiripleko olisi yksi, seeprat tietysti myös. Noiden kanssa samoissa joissa asuvat samojen sukujen jäsenetkin vaikuttavat enimmäkseen mukavilta. Hieroglyfiplekokin olisi jännä.
Suosittelen lämpimästi juuri minunkin valitsemaa Hypancistrus-suvun lajeja, sillä niitä voi huoletta laittaa parven ja ne on myös hyvällä onnella mahdollista saada lisääntymäänkin.
Nocticola kirjoitti: Onkohan muuten havaintoja tällaisesta asiasta, että miten viisasta tai tyhmää on hommailla saman lajin edustajat eri paikoista? Viihtyvätkö ne mieluiten vain sisarten seurassa turvassa vieraiden loisilta vai onko peräti suotavaa, että mahdollisen kudun varalta on eri perimä? Tiedättekö, tulevatko esimerkiksi kaikki Helsingin topaasiplekot samalta toimittajalta, niin että ne loppupeleissä kuitenkin ovat samaa pentuetta? Vai mahtavatko olla luonnosta kaikki. Utelen.
Mieluiten tietysti eri kudusta peräisin olevia, mutta sillä ei ole väliä, koska lähes kaikki plekot ovat edelleenkin luonnosta tuotettavia. Partamonni tekee muutamien lisäksi poikkeuksen vahvalla suomalaisella kannallaan :mrgreen:

Tuo allas on muuten mielestäni älyttömän hintainen!

Samalla 800e budjetilla saisi Tampereelta coralista:
-Giant 317L kehysakvaaario, peitinlaseilla 130(p)x46(l)x53(k)
-Giant 2p valaisin putkilla
-Eheim 2028 massoilla (ehvisubstrat+laavakivi)
-Akvaariokaapiston, väri valinnan mukaan
-solumuovin
-Lämmitin Jäger 250W
-hiekat, haavi, lappo, leväraappa, starttiaineet
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Aivan varmasti Akvaariokeskuskin pystyy halvempaan tarjoukseen.
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Siniriutta

Viesti Kirjoittaja Jani »

Siniriutasta saa saksalaisia kokolasialtaita suht asiallisella hinnalla. Oli monenlaisen mittaista heidän nettisivuillaan. Kannattaa tsekata!
Nocticola
Junior Member
Junior Member
Viestit: 55
Liittynyt: 16:44, 16.12.2004
Paikkakunta: Reykjavík
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nocticola »

Jep, oikeassa olette. Huokeampaa ja parempaa tarjottiin. Tämä kauppias ilmoitteli kuitenkin sellaista, että tuumaamani mattosuodatin ei mahtaisi riittää tuommoisille plekoille ja että Eheimin professionaaliset olisivat kovasti hyviä sisäsuodattimen kanssa. Vaikka kauppias oli kovasti asiantunteva, niin minä ainakin myyjän paikalla mieluummin myisin ulkosuodattimen kuin tarvikkeet mattoon, niin että onkos teikäläisillä sitten kokemuksia matosta (puu)plekoilla, mieluiten niin, että olisi myös vertailupohjaa ulkosuodattimeen?

Edelleen pohjalla myllää ikuisuuskysymys jalustan valinnasta. Ruma alumiinihäkkyrä vai korea mäntykaappi, kas siinä pulma. Jos alkuun ottaa tuon ruman jalan, niin sitä ei tietysti mittatilauksena sitten saa enää kaupaksikaan, jos vaihtaa.

Vasta hiljalleen on myös valjennut, että akvaarion käynnistäminen saattaa olla aika pitkällinen prosessi ja että sen muuttaminen voikin olla aika hankalaa. Muutto edessä viiden kuukauden päästä. Mitenkäs te sijassani, odottaisitteko uuteen asuntoon vai ryhtyisittekö suoraan puuhaan?

Onnea vaan pleko_88:n pussausluolille, jotta pian teillä kuultaisiin pienten evien läpsytystä.
teemu7117
Senior Member
Senior Member
Viestit: 958
Liittynyt: 09:34, 15.07.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo, Laaksolahti

Viesti Kirjoittaja teemu7117 »

Olen jutellut akvaariokeskuksen kauppiaan kanssa myös mattosuodattimista ja hänellä sinänsä oli aika negatiivinen kuva niiden toimivuudesta, joka perustui siihen, että pahimman mattosuodatin buumin aikaan hän myi mattosuodatin tarvikkeita jopa kymmeniä per päivä ja kuulemma n 90% näistä kelle mattokamoja myytiin tulivat parin kuukauden sisällä syystä tai toisesta ostamaan ulkosuodatinta häneltä.

Akvaariokeskus on kaikin puolin erittäin hyvä liike varsinkin tulevaa plekoharrastusta silmälläpitäen. Loistava valikoima plekoja ja suuri asiantuntemus näiden osalta. Parhaimpina kokemuksena loppujen lopulta liikkeestä on jäänyt mieleen se kun ostin kaksi salamanteriplekoa L-134 sieltä, jotka kuolivat nopeasti ja selvisi että myyntialtaassa jyllää pilkkutauti. Tämän jälkeen sain ilmaiset lääkkeet ja taudin mentyä ohi uudet plekot kuolleiden tilalle ilmaiseksi. Harvinaista palvelua suomessa.

Itselläni on nyt ollut vasta viimeisessä akvaariossa mattosuodatin ja hyvin se on toistaiseksi pelannut (n. 2kk). Itselläni on yksi puupleko LDA-01 joka ei mielestäni sottaa sen enempää kuin muutkaan kalat, vaikka hyvin näyttää kasvavan ja pärjäävän.

Itselläni on pääasiassa plekojen elinoloja silmälläpitäen suunniteltu 440 litrainen akvaario jossa on eheimin compact 1000:lla pyörivän mattosuodattimen lisäksi kaksi kappaletta eheimin 2252: sisäsuodattimia, jotka ovat kyllä loistavia pelejä. Kaikinpuolin hiljaisia ja aiheuttavat monnialtaaseen toivotun kovan puhurin. Varjopuolena on se että näitä saa putsata kyllä joka ikinen viikko, kun suodatinpatruunat menevät tukkoon ja virtaus hiljenee. Hyviä roskankerääjiä ovat mutta ei mitään pienitöisiä. Tämän suhteen parempiakaan tuskin on olemassa, että ei sen puoleen. Hyviä laitteita.

Itselläni allas tuntuu pyörivän kohtuu hyvin, kun matto hoitaa biologisen suodatuksen ja 2252:set mekaanisen suodatuksen ja veden liikuttamisen ja hapetuksen.
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Nocticola kirjoitti:Vasta hiljalleen on myös valjennut, että akvaarion käynnistäminen saattaa olla aika pitkällinen prosessi ja että sen muuttaminen voikin olla aika hankalaa. Muutto edessä viiden kuukauden päästä. Mitenkäs te sijassani, odottaisitteko uuteen asuntoon vai ryhtyisittekö suoraan puuhaan?
Ison altaan siirto on aikas työlästä, sillä sitä ei kanneta hiekkojen ja kalojen kanssa. :mrgreen: ..Kalat, kasvi, hiekat erikseen. Pahimmassa tapauksessa kypsyttelyn juotuu alkamaan siirron jälkeen alusta(hiekkojen pesu, uudet vedet). Plekot on herkkiä tuollaisille muutoksille, stressaantuvat varmasti moisesta kyydistä. Ja juuri kun ovat kotiutuneet uuteen altaaseen tulee muutto ja sopeutuminen alkaa alusta.. Suosittelisin altaan hankkimisen vasta muuton jälkeen. Tai ainakin niin että Plekot hankitaan altaaseen vasta silloin.

Tuolla keskustelua Plekojen kotiutuksesta ja sopeutuvuudesta:
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... highlight=
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Nocticola kirjoitti:Edelleen pohjalla myllää ikuisuuskysymys jalustan valinnasta. Ruma alumiinihäkkyrä vai korea mäntykaappi, kas siinä pulma. Jos alkuun ottaa tuon ruman jalan, niin sitä ei tietysti mittatilauksena sitten saa enää kaupaksikaan, jos vaihtaa.
Itse suhtauduin aivan samalla tavalla viimeksi kun allasta olin tilaamassa. Rahat olivat vähissä ja pakon sanelemana otin "alumiinihäkkyrän", mutta koteloituna. Ei paha ollenkaan ja väri on mahdollista sävyttää muuhun sisustukseen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”