Kuinka alhainen pH voi kiekkoaltaassa olla?
Mitä haittaa on jos pH laskee "liian" alas?
Mittasin eilen altaani vesiarvoja ja pH oli 5,5. Kiekot voivat silmämääräisesti hyvin, syövät ja uivat reippaina. Evät on siistit, kidukset toimii normaalisti, enkä ainakaan näin aloittelevana harrastajana huomaa niiden voinnissa mitään erityistä probleemaa. Voiko tuosta matalasta pH:sta tulla ongelmia?
Vesi altaaseen tulee omasta kaivosta ja osan vedestä keitän, että saan lämmintä vettä kaivokylmän veden joukkoon. (Kun ei ole tuota lämminvesivaraajaa vielä täällä maalaispirtissä...). Vettä vaihdan 1-2 kertaa viikossa noin 1/3 - 1/2. Mitään vedenparannusaineita en ole käyttänyt.
pH:sta
Valvoja: Moderaattorit
-
Jani
- Advanced Member

- Viestit: 1196
- Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
- Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Oulu
Kiekkojen pH
Kyllä kiekot tuollaisessa pHssa viihtyvät. Ongelman muodostaakin pehmeässä vedessä pH-arvon rankka heittely. Veden vaihdossa voi heti vaihdon jälkeen olla pH lähellä neutraalia mutta jo muutamassa tunnissa romahtaa 5 seutuville. Jos sinulla ei arvot heittele, ovat kiekot ihan turvassa. 
Oulun Akvaarioseura
http://www.oulunakvaarioseura.net/news.php
http://www.oulunakvaarioseura.net/news.php
