Purjeplekon selkäevän halkeaminen/repeytyminen

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Vipi
Starting Member
Starting Member
Viestit: 18
Liittynyt: 01:26, 08.11.2003
Paikkakunta: Espoo

Purjeplekon selkäevän halkeaminen/repeytyminen

Viesti Kirjoittaja Vipi »

Mulla on 240 litranen akvaario ( tiedän liian pieni akva)

PH=7,0
KH=2,5
Fe=0.5 mg/l
Po4=0.15

Nitraatit ja nitriitit ok, oli eilen mutta nyt en muista.

Eli huomasin eilen illalla, että plekon selkäevässä on halkeama (ihan kuin olisi saksilla leikattu). Se ei ole kokonaan haljennut. Voiko jokin tauti aiheuttaa tälläistä vai onko se osunnut johonkin. Keskellä evää oli ennen minimaalinen reikä, joten olisiko se voinut siitä lähteä repeämään.
Ihan kun sitä olisi leikattu ylhäältä päin ja kun se avaa sen syödessään ni se näyttää, että sillä olisi kaksois evän alku, joka ei ole kokonaan vielä revennyt selkään asti. :roll:
Ymmärsittekö sekavan tekstin???
KeljuKeiju
Junior Member
Junior Member
Viestit: 70
Liittynyt: 13:55, 12.09.2004
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja KeljuKeiju »

jos halkeema on noin säännöllinen eikä lainkaan rispaantuneen oloinen on se melko varmuudella tullut kolhusta ja paranee kuntoon normaalisti. Jos akvaarion bakteerikanta on voimakas siihen voi tulla hometta.
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja avain »

Meidän Sissillä (seeprakirjoahven) oli halkeamia niin pyrstö kuin selkäevässäkin kun oli ukkonsa ahdisteltavana. Kun ukko lähti niin vauriot paranivat parissa viikossa ja nyt evät ovat kuin "uudet". :mrgreen:
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

Mulla on helmipurjeplekon poikasella aina välillä evissä eväruotojen välissä halkeamia, seuraavana päivänä ovat taas ummessa kunnes penska taas saa evänsä jostain kohtaa halki. Se taitaa häärätessään saada ohuet eväruodonvälit rikki hinkatessaan kasveja. Isommaksi kun kasvaa niin pysyvät evätkin ehjänä ja paksuna.

Jotenka kyllä se siitä paranee itsekseen, tosin vanhemmilla yksilöillä yleensä hiukan hitaammin, mutta kyllä se siitä ;)
Fishy fella.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”