Kokemuksia allaskaapeista?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Kokemuksia allaskaapeista?

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

Kävin tänään parissakin liikkeessä ihmettelämässä akvaariopaketteja. Noh, ekassa en tajunnu kysyä allaskaapin rakennusmateriaalia ja tokassa paikassa oli ihan metallikehikkoja joissa liukuovet ja kaappeja jotka oli lastulevyä (muistaakseni tämä on oikea sana). Myyjä sanoi että se on huono materiaali, koska kastuessaan turpoaa ja menee huonoksi.
Tykkäsin ekan paikan akvoista (ja kaapista) enemmän, täytyy kysyä sen kaapin materiaalista huomenna. Mutta jos se sitä lastulevyä, niin onkos se sitten ihan huono? 8O Olis kuitennii ihan suotavaa että sekin kestäisi :roll:
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Kyllä se lastulevykin kestää jo ei joudu vedessä olemaan, eli jos allas vaikka vuotaa niin ei tee hyvää lastulevylle.

Minulla on vajaa 800l vettä lastulevykaapiston päällä. [;)]
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
mardu
Member
Member
Viestit: 451
Liittynyt: 15:56, 02.04.2004
Paikkakunta: Evijärvi

Viesti Kirjoittaja mardu »

En nyt allaskaapista osaa sanoa, vaikka itelläni onkin sellanen, Resunin. En osaa sanoa mistä on tehty mutta kestävä tuntuu ainakin toistaseks olevan. Taitaa muuten olla mdf:stä tai muusta vastaavasta.
Kaapin kosteuden kestävyyshän riippuu ihan pinnotteesta. Ite ostin eräästä huonekalu-liikkeestä 5-laatikkoisen kaapiston, eikä paljoa vettä tarvinnu niin johan on komeasti turvonnu ja kupruillu pinta. Hintakaan ei kyllä ollu häävi, korpeaa kuitenkin...
alakiuttu1989
Junior Member
Junior Member
Viestit: 216
Liittynyt: 11:31, 12.01.2004

Viesti Kirjoittaja alakiuttu1989 »

Lastulevyä parempaa materiaalia on kestopuu ja mdf levy. koska ovat vettä kestävempiä.
Syö kalaa, niin näkö palaa.
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

pleko_88 kirjoitti:Kyllä se lastulevykin kestää jo ei joudu vedessä olemaan, eli jos allas vaikka vuotaa niin ei tee hyvää lastulevylle.

Minulla on vajaa 800l vettä lastulevykaapiston päällä. [;)]
Täytyy sit vaan pyrkiä pitää vedet akvan sisällä :)

Arveluttaa että kauppiaat myy mulle mitä vaan kun en oikein ole kaikesta perillä.. No täytyy vaan kysellä tiukasti ja ottaa tiedot ylös ja kysyä kokeneemmilta.
haukka
Senior Member
Senior Member
Viestit: 782
Liittynyt: 20:36, 07.03.2004
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja haukka »

itselläni oli ensimmäinen kaapisto lastulevyä ja ei siihen hirveästi tarvinut roiskua vettä niin kyllä jo irvisti ja eikä se mikään kauhean tukevan tuntuinenkaan ollut ennen kuin laitoin kunnon vahvikkeet siihen. Nykyään akvaarioni alla on itse tehty kaapisto liimalevysta (40mm) ja päällyslevynä samanlaista levyä mitä käytetään keittiöissä, lastulevyä sekin mutta käsitelty kestämään erilailla kosteutta ja roiskeita.. on pitänyt laittaa kuva siitä tänne mutta kun taitamattomuuttani en sitä osaa tehdä :cry:
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

haukka kirjoitti:Nykyään akvaarioni alla on itse tehty kaapisto liimalevysta (40mm) ja päällyslevynä samanlaista levyä mitä käytetään keittiöissä, lastulevyä sekin mutta käsitelty kestämään erilailla kosteutta ja roiskeita.. on pitänyt laittaa kuva siitä tänne mutta kun taitamattomuuttani en sitä osaa tehdä :cry:
Tiedätkö että millä se on käsitelty? :) Päällystän kaappini jollain kontaktimuovilla.. hmm.. 8-)
Mika S
Junior Member
Junior Member
Viestit: 72
Liittynyt: 15:15, 11.05.2004
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Mika S »

Meillä on lastulevystä tehty kaapisto ja sen päällä 744 L akva ja hyvin on kestänyt. Täytyy vaan muistaa aina pyyhkäistä roiskeet pois että ei rupea turpeamaan.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Täysmäntyä on ja Osmo Color puuvahalla kahteen kertaan käsitelty. Tankki on 550 litrainen.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Behemot
Senior Member
Senior Member
Viestit: 761
Liittynyt: 11:27, 23.08.2002
Paikkakunta: Järvenpää/HAS

Viesti Kirjoittaja Behemot »

Tee mitä teet, mutta älä ota lastulevykaappia. Kyllä siitä roiskeet saa pyyhittyä, mutta jos akvaario alkaa vuotaa ja kaappi kastuu sen takia, muiden ongelmien lisäksi silloin alkaa olla akvaarion romahtamisen vaara.

Paras vaihtoehto mielestäni on metallikehikko, umpipuukaappi tai lecaharkkoviritys. Kaikki kastumisesta kärsivät materiaalit ovat mielestäni riskitavaraa, vaikka huolellisella käytöllä ja hyvällä onnella kestävätkin.
Kell' monni on, se monnin kätkeköön
Neasva
Starting Member
Starting Member
Viestit: 10
Liittynyt: 00:41, 09.06.2004
Paikkakunta: Kokkola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Neasva »

Sain juuri tänään valmiiksi oman viritykseni uuden altaan alustaksi; lecaharkkoja altaan alle ja vanhan tv-tason pöytälevy harkkojen ja altaan väliin. Jopa näytti harmaille ne lecaharkot ja ajattelin ostaa kangasta eteen, vaikka se kaapisto vieläkin kummitteli mielessä. Siitäpä kuningasajatus: koska tilaa sinänsä en kaapeista tarvi vaan ainoastaan sen siistin ovien ulkonäön, painuin kierrätyskeskukseen ja ostin pelkkiä keittiön/kylppärin kaapin ovia ja kiinnitin ne "oikean" näköisiksi siihen harkkojen eteen.
Meni täydestä ainakin naapureille jotka kävi iltakaffeilla =)
Ihan kiva ja äärettömän edullinen ratkaisu. [;)]
RPekka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1313
Liittynyt: 21:53, 23.09.2003
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja RPekka »

Behemot kirjoitti:jos akvaario alkaa vuotaa ja kaappi kastuu sen takia, muiden ongelmien lisäksi silloin alkaa olla akvaarion romahtamisen vaara.
<leiks> Kaikki kastumisesta kärsivät materiaalit ovat mielestäni riskitavaraa, vaikka huolellisella käytöllä ja hyvällä onnella kestävätkin.
Meillä on tuo 440-litrainen itse tekemäni lastulevykaapin päällä. Jos se vuotaa tyhjiin poissa ollessani niin koko asunnossa on noin 7 milliä vettä lattialla enkä siinä vaiheessa enää usko että sen altaan ja jalustan kaatuminen harmittaa sen enempää kuin tv:n alla olevan lastulevykaapin romahtaminenkaan.

Lastulevyissäkin on eroja, olkkarin kaapistot ovat Sotkan Rosso-sarjaa ja niihin tulee kupla hetkessä jos levyn päälle jää vettä. 112 litraisen päälle tekemäni valokansi on Puukeskuksesta ostettua "pyökki"-muovitettua lastulevyä, jätepala turposi vasta oltuaan noin 15 minuuttia upoksissa ja jäi vielä puolen tunnin upotuksen jälkeen kovaksi. Kuivuttuaan kastumista ei huomannut enää muusta kuin turpoamisesta eli todennäköisesti kestäisi jonkin aikaa vuotavan akvaarionkin alla.
Hän joka sanoo ettei koskaan pidä antaa periksi, ei hyväksy elämän realiteetteja.
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Nyt huolettaa lattia

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

Ajatellaan että kaappi kyllä kestää vettä, niin mites sitten lattia. Jos vettä roiskuu kaapin ja lattian reunaan, millä sen siitä imuroi? Kaappi imaisee allensa ja lattia on kupruilla kun kaapin joskus siirtää 8O Miten niin teen asioista hankalia [;)]
Voisikohan kaapin alle virittää jonkinlaiset 'tassut' jotta se ei olisi aivan kiinni lattiassa koko alaltaan?

Sisäsuodattimeen jo päädyin ettei mene mielenrauha mahdollista vuotoa yöllä kuulostellessa :)

Ei ihan heti osaa kuvitella miltä tuntuisi tulla kotiin ja oven avatessaan huomata että kappas vaan, vettä lattialla :? Ei varmaan saisi liikaa miettiä kaikkea mikä voisi mennä pieleen.
RPekka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1313
Liittynyt: 21:53, 23.09.2003
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Nyt huolettaa lattia

Viesti Kirjoittaja RPekka »

kylpyankka kirjoitti:Sisäsuodattimeen jo päädyin ettei mene mielenrauha mahdollista vuotoa yöllä kuulostellessa.
Ei ihan heti osaa kuvitella miltä tuntuisi tulla kotiin ja oven avatessaan huomata että kappas vaan, vettä lattialla.
Meillä tuo UV-suodatin joka on ulkosuodattimen imuletkussa kerää yläpäähänsä vedenvaihdon jälkeen ilmaa jolloin vesi lorisee siellä sisällä. Ensimmäisillä kerroilla sydäninfarkti tai joku muu "laaki" oli lähellä kun suodatinkaapista alkoi yht'äkkiä kuulua lorinaa.
Kotivakuutus ei muuten maksa kuin 70 euroa vuoteen...
Hän joka sanoo ettei koskaan pidä antaa periksi, ei hyväksy elämän realiteetteja.
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Nyt huolettaa lattia

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

RPekka kirjoitti:Kotivakuutus ei muuten maksa kuin 70 euroa vuoteen...
Vakuutus on mutta mielellään silti pysyis kalat elossa ja vedet siellä missä niiden kuuluukin olla [;)]
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”