Kimalaispallojen ja kääpiöpallojen yhteensopivuus

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
JonskuL
Junior Member
Junior Member
Viestit: 63
Liittynyt: 00:30, 22.01.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Kimalaispallojen ja kääpiöpallojen yhteensopivuus

Viesti Kirjoittaja JonskuL »

Mitä mieltä olette ja onko kokemuksia kimalaispallokalojen ja kääpiöpallokalojen yhteiselosta? 100-litraisessa altaassani uiskentelee kaksi n.4cm kokoista kimalaispalloa ja ajattelin että voisin hankkia niiden "seuraksi" kääpiöpalloja...
Majqua
Senior Member
Senior Member
Viestit: 937
Liittynyt: 00:01, 06.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Majqua »

Minulla on 200-litraisessa 4 kimalaista ja kymmenkunta kääpiöpalloa. Pääosin sujuu hyvin, mutta käytännössä on tullut joitain ongelmia vastaan.

Ensinnä totesin, että kääpiöt eivät oikeastaan muuta syö kuin kotiloita ja pakastesurviaista. Joskus maistavat vähän kuivattua surviaista. Ja ruokaa tarvitsisivat useamman kerran päivässä. No, tämä ei ole niitten suhteen ongelma, mutta sitten on kimalaispallokalojen vaatimukset.

Kimalaispalloille kun tarvitsisi syöttää kovaa ruokaa jotta niiden hampaat kuluisivat. Kotilot kuitenkin menevät nopeasti kääpiöiden massuun, ja erilaiset rakeet yms kelpaavat vain kovassa nälässä. Kovaa nälkää on vaikea toteuttaa altaassa, johon kääpiöiden takia viskotaan surviaista useamman kerran päivässä.

Toinen ongelma on ollut kääpiöpallokoiraiden äkäisyys. Ne purevat välillä todella kovalla otteella kimalaispallokaloja. Erityisesti, jos ne ovat olleet nälissään. Kimalaispalloilla on siellä täällä renkaina näkyviä purujälkiä. Rymsteeraus auttaa yleensä, ilmeisesti sekoittaa kääpiökoiraiden reviirien rajat tms.
Aphrodite
Junior Member
Junior Member
Viestit: 240
Liittynyt: 13:12, 22.02.2003
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Aphrodite »

Majqua kirjoitti: Kimalaispalloille kun tarvitsisi syöttää kovaa ruokaa jotta niiden hampaat kuluisivat. Kotilot kuitenkin menevät nopeasti kääpiöiden massuun, ja erilaiset rakeet yms kelpaavat vain kovassa nälässä. Kovaa nälkää on vaikea toteuttaa altaassa, johon kääpiöiden takia viskotaan surviaista useamman kerran päivässä.
Tämän allekirjoitan minäkin.

180 litraisessani asuu vielä toistaiseksi 3 kimalaista ja 7 kääpiötä. Kimalaiset ovat lihoneet surviaisista ihan mahdottomikai palloiksi ja kovarakeiset ruoat eivät meinaa kelvata enää ollenkaan.

Olenkin nyt päättänyt luopua noista kääpiöistä, etteivät kimalaisten hampaat kasva liian pitkiksi liian pehmeällä ruokavaliolla.
Männäänkö moottortietä, rantatietä vae tyrkkeenkö keskustan läpi?
JonskuL
Junior Member
Junior Member
Viestit: 63
Liittynyt: 00:30, 22.01.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Entäs...

Viesti Kirjoittaja JonskuL »

Entäs sitten kimalaispallot ja punapyrstöt, onko niiden yhteiselosta kokemuksia?
Majqua
Senior Member
Senior Member
Viestit: 937
Liittynyt: 00:01, 06.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Majqua »

Palloaltaassani on myös 3 punapyrstöä, 2 naarasta ja 1 koiras, jäi tuossa edellä mainitsematta. Ei ongelmia, punapyrstöt on aika hitaan oloisia ja tykkäävät kölliä jossain koloissakin. Ne syövät kaiken mikä jää kimalaispalloilta syömättä, sikäli kiitollisia kaloja. :D
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”