Kipsistä vai savesta?

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
eila
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 13:57, 23.01.2004
Paikkakunta: espoo

Kipsistä vai savesta?

Viesti Kirjoittaja eila »

Aion itse muotoilla muutaman tyylikkään sisustusesineen akvaariooni. Ongelmana on materiaali. Miten poltettu (puna)savi ja kipsi vaikuttavat veteen? Entä lasitusaine, akryylimaali tai lakka?

Onko ehdotuksia materiaaliksi ja pinnoitteeksi?
ämwee
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 20:09, 15.08.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja ämwee »

Ainakin itselläni on ollut punasavinen kukkaruukku akvaariossa jo vuoden päivät eikä sillä ole mitään negatiivista vaikutusta veteen ollut. Ei ole lasitettu vaan ihan tavallinen kaupasta ostettu ruukku.

Ravut, monnit ja kalat tykkäävät!
alini
Junior Member
Junior Member
Viestit: 150
Liittynyt: 21:47, 31.08.2003
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja alini »

Punasavea (tai muutakin savea) suosittelisin. Kiiltävällä lasitteella lasitetut ovat turvallisia, mutta mattapintaisista saattaa liueta harmillisia aineita. Niitä ei ainakaan elintarvikkeille suositella. Myös enkoopit yms saattavat olla haitallisia ilman kiiltävää lasitetta. Joitain vaarattomia pigmenttejä löytyy, mutta silloin väriaineet täytyy todella tuntea, ja lasitteet sekoittaa itse. Älä ainakaan akryylimaaleja käytä.
KtMan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1160
Liittynyt: 22:44, 31.03.2003
Paikkakunta: J:pää/K-UAs

Viesti Kirjoittaja KtMan »

Kipsi taasen liukenee veteen. Toki kipsin voi päällystää betonilla ja/tai hartsilla.

T:Krisse
Mulla olis jo xyfilis, onks sulla heittää mitään vaihtareita?
eila
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 13:57, 23.01.2004
Paikkakunta: espoo

lasitteista ja maaleista

Viesti Kirjoittaja eila »

Maali tulee lasitteen alle, lasite on tavallista kiiltävää, sitä samaa mitä astioissa käytetään. Maalin liukeneminen ja laatu on siis ongelma vain, jos lasitetta ei ole. Mattapintainen lasite olisi kyllä hienompaa. Onko hartsi mattapintaista? Onko se sitä samaa, jolla lasikuituveneitä paikataan? Pitääkö se sulattaa ennen levittämistä? Mistä sitä saa?

Ei kai kipsi liukene enää veteen, jos siihen on jo kidevesi sitoutuneena. Ajattelin, että kipsistä voisi liueta suoloja tms.

Toivotaan, että joku tietää akvaarioesineiden tuottamisesta. Kaupassa on niin rumia. Trilobiittini kaipaa seuraa.
mjalava
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1724
Liittynyt: 16:07, 03.12.2002
Paikkakunta: Siuntio

Re: lasitteista ja maaleista

Viesti Kirjoittaja mjalava »

eila kirjoitti:Ei kai kipsi liukene enää veteen, jos siihen on jo kidevesi sitoutuneena. Ajattelin, että kipsistä voisi liueta suoloja tms.
No jos kipsistä liukenee suoloja niin se kipsi liukenee - kipsi on kalsiumsulfaattia. Ja sen se todentotta tekee. Erityisesti happamassa vedessä se liukenee kovettaen vettä.

Mika
Kumikala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 16:33, 14.11.2003

Viesti Kirjoittaja Kumikala »

Meillä on omatekoisia punasavi juttuja lasittamattomana ja lasitettuna. Matta lasitetta ei siksi suositella elintarvikeastia lasitukseen koska pinta on matta. Jolloin siihen jää ruokaa/bakteereja. Ja mitä encopeeseen tulee , niin sen päälle tulee aina lasite. En silti itse laittaisi encopeellä värjättyä esinettä altaaseen. Meillä ei ainakaan ole ollut ongelmia kirkkaalla ja mattalasitteella eikä värittömällä ja värillisellä. Poltetusta savesta ei liukene juuri mitään ja onpa luonnontuotetta.
-Kumikala kiittää ja kumartaa.-
Infinity
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 21:06, 29.01.2004
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Infinity »

Kumikala kirjoitti:Meillä on omatekoisia punasavi juttuja lasittamattomana ja lasitettuna. Matta lasitetta ei siksi suositella elintarvikeastia lasitukseen koska pinta on matta. Jolloin siihen jää ruokaa/bakteereja. Ja mitä encopeeseen tulee , niin sen päälle tulee aina lasite. En silti itse laittaisi encopeellä värjättyä esinettä altaaseen. Meillä ei ainakaan ole ollut ongelmia kirkkaalla ja mattalasitteella eikä värittömällä ja värillisellä. Poltetusta savesta ei liukene juuri mitään ja onpa luonnontuotetta.
Innostuin itsekkin savesta (saviturvepallerot & omien sisustuselementtejen väsääminen akvaarioon), mutta ongelmaksi on tulossa polttaminen. Eli missä olette käyneet taideteoksianne "käräyttämässä"? Perinteiset kotiuunithan eivät lämpene kuin sinne 300 asteen kieppeille joka on vielä puolet liian vähän tarvittavista lämmöistä siis.

Itselläni on 10 kiloa punasavea odottamassa (lue: kuivumassa) ;) mutta polttopaikkaa ei meinaa löytyä :(

- Inf
Kumikala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 16:33, 14.11.2003

Viesti Kirjoittaja Kumikala »

Polttomahdollisuutena Käsityökeskukset, savipajat, harrastajat. Uunivuokrat vaihtelee aika lailla esineen kappalehinnasta 1-10e koko uunivuokrat n:10-80e. Kannattaa kysellä omalla paikkakunnalla monestapaikkaa. Myös jotkut liikkeet jotka myyvät savea, myös polttavat. Kun kuivuneita töitä ähtee viemään polttoon kannattaa pakata hyvin, särkyvät helposti.
-Kumikala kiittää ja kumartaa.-
alini
Junior Member
Junior Member
Viestit: 150
Liittynyt: 21:47, 31.08.2003
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja alini »

Myös useissa kouluissa on uuneja, joihin voi viedä muutaman työn oppilaiden töiden sekaan.
Hieman aiheeseen liittymättömästi, kyllä enkooppeja käytetään myös ilman lasitetta! :D Riippuen aina käyttötarkoituksesta tietenkin.
Mattalasite saattaa päästää myrkkyjä liukenemaan esineen kanssa kauan kosketuksissa olevaan asiaan, esim hilloon tms. Kirkas lasite taas pitää myrkyt saven ja lasitteen välissä, ollen näin turvallisempi. On olemassa täysin myrkyttömiä pigmenttejä, mm jotkut maavärit, mutta tällöin lasitteen rakenne on tunnettava todella hyvin.
marika.puustinen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 36
Liittynyt: 12:09, 25.01.2004
Paikkakunta: Leppävirta

Viesti Kirjoittaja marika.puustinen »

Sinooperi-askarteluliike polttaa savitöitä, varmaankin Oulussa on sellainen.
Kaikkien, jotka käyvät psykiatrilla pitäisi tutkituttaa päänsä.
Infinity
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 21:06, 29.01.2004
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Infinity »

marika.puustinen kirjoitti:Sinooperi-askarteluliike polttaa savitöitä, varmaankin Oulussa on sellainen.
Juu sieltähän minä savenkin hain. Einpä hoksannut tyhmyyttäni suoraan liikkeestä kysyä polttomahdollisuudesta. Kiitosta kovasti! :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”