Kalojen "luonne-eroista"

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Maarit_S
Junior Member
Junior Member
Viestit: 90
Liittynyt: 01:41, 05.12.2003
Paikkakunta: Nurmijärvi

Kalojen "luonne-eroista"

Viesti Kirjoittaja Maarit_S »

Vähän yöpohdintaa... :)

Kalojen lajikohtaiset luonne-erot ovat ilmeisen suuria, esim. toiset kalat kovin arkoja, toiset rohkeita, toiset rauhallisia, toiset vilkkaita jne. Kaiketi myös yksilökohtaisia eroja esiintyy saman lajin sisällä.

Mikä mahtaisi olla sellainen kala, joka "kesyyntyy" helposti? Luin eräiltä nettisivuilta mm. tummaleväplekosta, joka antaa ottaa itsensä käteen yrittämättäkään väistää... Onkohan tällainen kesyyntyminen tavallista? Kokemuksia kesyyntyvistä kaloista?

Ystävällisesti
- Maarit
Voiko kala hukkua?
Lirppu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 10
Liittynyt: 21:36, 01.11.2003
Paikkakunta: Harjavalta

Viesti Kirjoittaja Lirppu »

Eikös puikkokaloista sanota, että ne kesyyntyy ja syö kädestä.
Tuli mieleen Montereyn akvaario ja siellä oli jotain rauskuja, jotka oikein tuli tarjoamaan itseään siliteltäviksi. Harmi että Lintsin akvaarion rauskuja ei saa koskea, mutta ehkä parempi niin. Ihmisillä voi olla terävät kynnet, raapivia sormuksia tms.
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

Karpit ja kultakalat oppivat viime kesänä syömään kädestä [;)] http://photo.jippii.fi/fi/image//data/p ... 096.2.jpeg

Tosin oli meillä varsin kesyjä kiekkokalojakin toissa vuonna, nekin tulivat syömään kädestä.
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Rääkky
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1416
Liittynyt: 01:42, 22.11.2001
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rääkky »

Taistelukala on ääliömäisen kesy laji :mrgreen: Sen saisi ongella ylös silkalla vavalla. Kun puhdistaa pintaa pintakasveista saa pelätä että lähtee taisto mukana.
Ebes
Senior Member
Senior Member
Viestit: 708
Liittynyt: 22:19, 02.10.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ebes »

Ja mikähän sampimonnilaji (?) se olikaan jota Akvaariokeskuksessa siirrellään käsin alta pois kun ko. myyntialtaasta muita kaloja / kasveja bongaillaan. En sitten tiedä onko kesy, laiska, tyhmä vaiko välinpitämätön. Sanoivat että laji on ihan yleisesti "käsin pyydystettävissä", että kuuluu kalojen yleisluonteeseen tuo väistämättömyys.
*anne*
Junior Member
Junior Member
Viestit: 103
Liittynyt: 22:49, 07.10.2003
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja *anne* »

Meillä myös pari lehtikalaa söi kädestä. Niitä oli 4 kpl ja kaikki olivat kyllä aika kesyjä. Sain ne ostamani käytetyn akvaarion mukana ja ne kerkesivät olla meillä n. kuukauden tai vähän alle. Entinen omistaja oli kyllä varmaan "opettanut" ne, mutta ei omistajan vaihdos vaikuttanut niihin mitenkään :mrgreen: Sitten annoin ne pois, kun allas oli liian pieni..
aquado
Member
Member
Viestit: 406
Liittynyt: 21:21, 01.04.2003
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja aquado »

Eiköhän näitä kesyyntyviä lajeja ole monia. Mulla punakääpiöahvenia (apistogramma viejita) saa aina varoa, kun altaassa jotain touhuaa. Ne kun ovat vielä pieniä ja epämääräisen rusehtavia ylhäältä katsoen, kerrankin meinasin poimia naaraan pois roskana, joka jatkuvasti pyöri sormieni lähellä.
"Jos ei ole vikaa, älä rupea korjaamaan. Jos vika on todella paha, älä silloinkaan rupea korjaamaan." - Tikrun pieni kirja pomppimisesta
Maarit_S
Junior Member
Junior Member
Viestit: 90
Liittynyt: 01:41, 05.12.2003
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja Maarit_S »

aquado kirjoitti:Eiköhän näitä kesyyntyviä lajeja ole monia.
Siltä tosiaan tuntuu, omat platynikin ovat yllättävän rohkeita, vaikka tuollaisia pikkukaloja ovatkin. Ne tulevat empimättä syömään kädestä ja näykkivät sormia silloinkin, kun kädessä ei ole edes ruokaa. Samoin ne tulevat joukolla heti etulasiin kun näkevät jonkun liikkuvan lasin toisella puolen. Siinä sitten ihmetellään lasin molemmin puolin... :D

- Maarit
Voiko kala hukkua?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”