Erikoisempia taistelukaloja?

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Elmeri
Member
Member
Viestit: 334
Liittynyt: 12:27, 06.11.2003
Paikkakunta: Kymenlaakso - Uusimaa - Savo
Viesti:

Erikoisempia taistelukaloja?

Viesti Kirjoittaja Elmeri »

Etsisin jotain erikoisempaa miel. Borneon alueen taistelukalaa itselleni miel pariskunnan. Onko kellään havaintoja juova tai tuliposki taistelukaloista, myös helmitaistikset kiinostaisivat.
(Joki)Biotooppiakvaristi - Erityinen kiinnostus pienvesistöihin, jokiin ja Laatokkaan sekä silurus glanikseen ja muihin monneihin, unohtamatta myöskään lehtikaloja.
www.kaakko.net/akvaario (lajilistoja voi lähettää, esimerkit sivulla)+linkkejä lisää
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Helmitaistoista osaisivat jotain varmaan kertoa käyttäjät crimson sekä kirjo :)
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
Majqua
Senior Member
Senior Member
Viestit: 937
Liittynyt: 00:01, 06.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Majqua »

Minulla on kaksi helmitaistelijaa betta pugnax (edellä mainitulta crimsonilta) ja yksinäinen isotaistelija betta anabantoides. Tavallisten taistelukalojen lisäksi siis.

Vaikuttavat toisia kaloja kohtaan kilteiltä, joskin aikuinen helmitaistelija välillä jahtaa isotaistelijaa, mutta vain jos se lähtee karkuun... välillä oleilevat rauhassa vierekkäin - ota noista selvää mitä niillä on mielessä.

Viihtyvät happamassa vedessä (isotaistelijan ihanne-pH:ksi mainittu jopa 4 mutta meillä on pH noin 6). Antavat jopa pienten tetrojen olla rauhassa. Kovia hyppimään ja ahneita, etenkin nuo helmitaistelijat, isotaistelija taas on vähän rauhallisempi ja ihanan symppiksen oloinen :D , ruumiinmuodoltaan tosi pitkulainen ja matala. Kummatkin kasvavat melkoisen kookkaiksi "tavallisiin" taistelijoihin verrattuna.
Anzku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 774
Liittynyt: 17:16, 29.07.2003
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Anzku »

Ihan mielenkiinnosta, olisiko kellään näyttää kuvia tällaisista "erikoisista" taisto-otuksista? Kuullostavat vaan niin mielenkiintoisilta :mrgreen:
*Pontso*
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 11:50, 05.09.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja *Pontso* »

Isotaistelija... Kuulostaa aikas mielenkiintoiselta :D

Miltäs kyseiset otukset näyttävät [:I] ? Yritin Googlesta etsiä mutta en löytänyt, kuin "perinteisiä" taistoja... [;)]
juusoL
Member
Member
Viestit: 389
Liittynyt: 16:59, 26.06.2002
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja juusoL »

Kyllä jos etsii tuolla tieteellisellä nimellä vai onko se nyt latinalainen nimi, mutta kuitenkin:

http://www.o-fish.com/Betta/Betta1a.htm

Isotaistelija Betta anabantoides löytyy tosta ja kun menet sinne sivu 1, niin siellä toi helmitaisto Betta pugnax.
Majqua
Senior Member
Senior Member
Viestit: 937
Liittynyt: 00:01, 06.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Majqua »

http://www.ibc-smp.org/index.html

Tässä erinomainen linkki josta pääsee tutkailemaan erilaisia bettoja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”