Auttakaa aloittelijaa: minkälainen valaisin?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
MarjoB
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 07:59, 07.11.2003
Paikkakunta: Vantaa/ HAS

Auttakaa aloittelijaa: minkälainen valaisin?

Viesti Kirjoittaja MarjoB »

Auttakaa aloittelijaa :D

Minulla on 128 litrainen allas, jonka ostin käytettynä. Nykyinen valaisin tuli mukana. Altaan syvyys on 40 cm. Asukkeina on erilaisia tetroja, albiinoseeprakaloja, partiksia, taistis-koiras ja marmorirapu. Kaloille nykyinen valaistus on ollut riittävä, mutta kasvit kupsahtavat yksi toisensa jälkeen :(

Altaassa on yksi aika kookas ja korkea juurakko, joka omalta osaltaan vielä pimentää allasta.

Nyt altaassa on yksi loisteputki, ja siinä oli tällaiset arvot:
Osram, 230 V, 1x18 w. Kotelon sivuissa ei ole peilejä.
Lisäksi itse loisteputki jää vajaaksi altaan pituudesta molemmista päistä n. 10 cm.

Yritän pitää peitinlasit puhtaina, poistan kalkkeutumat kerran viikossa vedenvaihdon yhteydessä. Katselin liikkeessä sellaista riippuvaa valaisinta, mutta pidän enemmän kotelossa olevasta. Pitäisikö olla kaksi losteputkea?
Itse pitäisin todella kirkkaasta valaistuksesta.

Laittakkaa kokeneemmat neuvoa, niin tiedän millaista hakea ostetaan-palstalla.
Yritin katsella Haun kautta, mutta en oikeen saanut vastausta sieltä.

Kiitos etukäteen, tämä tosiaan aiheuttaa harmaita hiuksia...

-MarjoB
einars
Junior Member
Junior Member
Viestit: 191
Liittynyt: 20:45, 14.10.2002
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja einars »

Eipä tuo oikein riitä, jos haluat kasvit saada kunnolla kasvamaan. Muutenkin 40 senttiä korkea jää hieman pimeäksi yhdellä putkella. Ostaisin ainakin yhden putken lisää. Jos haluat paljon valoa, niin osta kahden 18W putken valaisin, niin saat yhteensä kolme putkea.

Kuinka pitkä akvaariosi / valaisimesi on? 30 W putket ovat muistaakseni 90 senttisiä ja 36 W 120 senttisiä, joten taitavat olla liian pitkiä ja 30 W on aika harvinainen. Kun pistät ostoilmoituksen, niin kannattaa ilmoittaa, että minkä mittaista valaisinta haet.

Heijastimet kannattaa kyllä rakennella vaikka foliosta tai peilistä tai ostamalla kaupasta valmiit heijastimet (lisäävät huomattavasti valaistuksen tehoa).

Kannattaa myös lukea Sauraman tekmä valojen värisävytesti (http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... highlight=) ja haulla etsiä tietoa haijastimista.
MarjoB
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 07:59, 07.11.2003
Paikkakunta: Vantaa/ HAS

Viesti Kirjoittaja MarjoB »

Kiitos!
Katselin tossa Aquaristikshopin sivuilla kotelovalaisinta kahdella putkella ja hinta oli tyrmistyttävä 139 €!
Osaako kukaan kertoa edullista liikettä pk-seudulta? Toi hinta oli aika karmaiseva 8O

Eli akvaarioni on 80 cm pitkä ja siihen siis ilmeisesti sopisi 2x18w putket?

Ja valoa ei tule liikaa jos jätän alkuperäisen 1x18w myös käyttöön?

-MarjoB
-juri
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 12:09, 08.10.2003

Viesti Kirjoittaja -juri »

ei valoa varmaankaan liikaa tule kolmella 18 w putkella. itselläni on 120-litraisessa 2 x 30 w putket ja hyvältä näyttää.

kannattaa ottaa huomioon myös se että putkien valaisuteho vaihtelee todella rankasti. omista putkistani toinen on kasvilamppu ja toinen päivänvalolamppu; kasvilamppu tuottaa alle puolet päivänvalolampun valomäärästä vaikka watit ovat samat... (1000 lumen / 2250 lumen)
tämä on sikäli hyvä että tuo kasvilamppu on melko härskin sävyinen ja voimakkaampana vääristäisi kasvien ja kalojen värejä (vaikka kaloina onkin tällä hetkellä vain yksi imumonni)...

useamman putken käyttämisessä on sekin etu että voi käyttää yhdessä erilaisia putkia, väritoiston saa näin paljon paremmaksi. loisteputkien spektrit kun eivät usein ole mitään kovin tasaisia.

-juri
lets play "find the fish"
MarjoB
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 07:59, 07.11.2003
Paikkakunta: Vantaa/ HAS

Viesti Kirjoittaja MarjoB »

Kiitos molemmille vastaajille!

Päädyin nyt sitten laittamaan Ostetaan-palstalle ilmoituksen jossa ostan heijastavan kotelon kahdelle 18w putkelle.

Eli voisinko laittaa toiseksi putkeksi päivänvaloputken ja toiseksi kasviputken? Ja tietysti jätän myös sen vanhan.
Vai olisiko joku toinen yhdistelmä parempi? Pidän kirkkaatsa altaasta.
Tarkoitus nyt kuitenkin ensisijaisesti olisi saada kasvit rehottamaan.

Myydäänkö putkia myös akvaarioliikkeessä vai valaisinliikkeessä?

MarjoB
artturi
Member
Member
Viestit: 281
Liittynyt: 13:18, 21.08.2002
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja artturi »

Putkia saa halvemmalla lamppukaupasta kuin akvakaupasta. Minulla on 80*40cm 128l akvassa takana kasviputki ja edessä 965 -sarjan putki, jotka molemmat ostin sähköliikkeestä. Näyttää valoisalta ja kasvit kasvaa.
MarjoB
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 07:59, 07.11.2003
Paikkakunta: Vantaa/ HAS

Viesti Kirjoittaja MarjoB »

Muistatko mitä suurinpiirtein maksoivat?
Ja oliko toi jälkimmäinen putki päivänvaloputki vai mikä?
Olen tosi ummikko näissä asioissa.... :D
m-haapala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 213
Liittynyt: 14:41, 12.07.2003
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja m-haapala »

Itse ostin 18W Sylvania Aquastarin ja Osramin 860-putken paikallisesta sähkötarvikeliikkeestä ja molemmat maksoivat vähän yli 8e/kpl. Akvaarioliikkeessä Aquastarin hintalappu oli 16e. Noilla tulee aika kylmää valoa, mutta itse ainakin tykkään ja kasvit kasvaa alle 2 viikkoa sitten kypsymään laitetussa 125-litraisessa hyvin.
einars
Junior Member
Junior Member
Viestit: 191
Liittynyt: 20:45, 14.10.2002
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja einars »

MarjoB kirjoitti:Katselin tossa Aquaristikshopin sivuilla kotelovalaisinta kahdella putkella ja hinta oli tyrmistyttävä 139 €!
Kävin tuossa juuri paikallisessa akvaarioliikkeessä ja siellä oli myynnissä Giantin 80 senttinen kahden putken valaisin n. 65 euroa. Eli luulis samaan hintaan löytyvän pääkaupunkiseudultakin. Ainakin siis edullisempi kuin tuo 139 euroa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”