60-l akvaarion perustaminen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
leitz84
Starting Member
Starting Member
Viestit: 45
Liittynyt: 15:09, 05.11.2003
Paikkakunta: Helsinki

60-l akvaarion perustaminen

Viesti Kirjoittaja leitz84 »

Tarkotuksena olisi ottaa uudelleen käyttöön 60-l akvaario..
kysyisinkin millaisia kaloja kannattaisi ottaa ja kuinka paljon..hyvin hengissä säilyviä kaipailisin..muulla ei niin väliä..

minkäs kokoinen lämmitin olisi hyvä..?valaisimena on 2 hehkulamppua sisältävä akvaariovalaisin ja se lämmiittää vettä jonkin verran..mietin, että voiko lämmitintä pitää vain öisin päällä ja päivisin sitten valoa? ja minkä wattiset lamput olisi valaistukseen hyvät?

pohjalla on pieniä kiviä..onko se nyt sitten sitä soraa..en muista.. :|

jotain suuntaa-antavaa kalastoa olisi kiva saada tietää..ja myös ne vesiarvot mitä juuri ehdottamanne kalat tarvitsisivat..

viimeeksi ei akvaarioni oikein menestynyt ja nyt virhesitä viisastuneena haluaisin näin yksityiskohtaiset tiedot...että akvaario toimisi.
olen ikuisesti kiitollinen jos joku viitsii vähän auttaa alkavassa harrastuksessani..
Saara
Member
Member
Viestit: 288
Liittynyt: 23:22, 19.11.2002
Paikkakunta: Helsinki - HAS
Viesti:

Re: 60-l akvaarion perustaminen

Viesti Kirjoittaja Saara »

Tässä joitain ohjeita, voit myös lukaista akvaariosivuni tai - vielä parempi - Jukka Järven akvaariosivut, jos haluat lisätietoa.
minkäs kokoinen lämmitin olisi hyvä..?
Minun 65-litraisessa on 50-wattinen lämmitin.
valaisimena on 2 hehkulamppua sisältävä akvaariovalaisin ja se lämmiittää vettä jonkin verran..mietin, että voiko lämmitintä pitää vain öisin päällä ja päivisin sitten valoa? ja minkä wattiset lamput olisi valaistukseen hyvät?
Itselläni on yksi 15-wattinen loisteputki 65-litraisessa akvaariossa. Tämä 15 W voi olla liian vähän moneen kasviakvaarioon. Suosittaisin siis yhtä tai kahta loisteputkea hehkulamppujen asemesta. Lämmitin lämmittää vettä tarpeen mukaan, eli kytkeytyy itsestään päälle, kun vesi viilenee: sitä ei tarvitse erikseen sammuttaa päivisin, jos lamppu lämmittää riittävästi.
pohjalla on pieniä kiviä..onko se nyt sitten sitä soraa..en muista..


Kun kerran käynnistät akvaarion uudelleen, voisit samalla vaihtaa sorapohjan hiekkapohjaan. Esimerkiksi Optirokin (0,1 - 0,6 mm) puhallushiekkaan, jota myydään halvalla rautakaupoissa. Kun ostat hiekan, varmista myyjältä, että siinä ei ole öljyjäämiä. Muistelisin, että yllä mainitun raekoon puhallushiekassa ei pitäisi olla jäämiä.
jotain suuntaa-antavaa kalastoa olisi kiva saada tietää..ja myös ne vesiarvot mitä juuri ehdottamanne kalat tarvitsisivat..
Suosittelen sellaista lähestymistapaa, että hankit vesitestit, eritoten nitriitti-, nitraatti-, pH- ja KH-testit, ja mittaat hanaveden vesiarvot - tai selvität vesilaitokseltasi. PH- ja KH-arvojen perusteella voit jossain määrin arvioida, millaista akvaariovesi tulee olemaan ja suunnitella hanaveteen sopivan kalaston. Yleensä Suomen akvaariovesi tapaa olla pehmeää ja hapahkoa, mutta poikkeuksia lienee. Pehmeä hanavesi saattaa hapantua akvaariossa jonkin verran. Jos akvaariovetesi on pehmeää ja hapahkoa, noin pienen akvaarion kalasto voisi olla vaikka tetraparvi ja jotain muuta pientä. Selaa Alkeet-osaston muita pienen akvaarion kalastokysymyksiä ja niiden vastauksia, niin saat jonkinlaisen käsityksen siitä, mitä ja miten paljon kaloja pikku akvaarioissa voidaan hyvällä omallatunnolla pitää.

Onnea akvaarioharrastukseen!
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

Unohdetaan ne kalat tässä vaiheessa ja selvitetään ensin muut jutut.

Valaisin: hehkulamppuvalaisin tahtoo kuumentaa noin pientä akvaariota aika paljon, joskus jopa ihan liikaa. Oletko kokeillut jo, miten veden lämpö vaihtelee? Siis allas täyteen, lamppu ajastimen kanssa päälle, kunnon lämpömittari ja homma pyörimään vaikka 3-4 päiväksi. Lämpö tsekataan muutaman kerran päivässä. Näin saat selville, nouseeko veden lämpö päivisin liian korkeaksi tavallisimmille kaloille. Näin saat myös selville, tarvitsetko lämmitintä ollenkaan normaalikäyttöön - varalla sellainen aina kannattaa olla. Loisteputkivalaisin on hehkulamppua parempi.

Pohjamateriaali: Kaikki raekoot 2 millin ja 20 millin väliltä ovat soraa. Selvitä pohjasi raekoko. Karkearakeinen ei ole hyväksi kaloille eikä kasveille, joten nyt voisi olla sopiva hetki vaihtaa pohja hiekaksi.

Vesi: minkä vesilaitoksen alueella olet? Mitä vettä hanastasi tulee? On helpompi selvittää olemassaolevan veden laatu ja ottaa siihen sopivat kalat kuin päättää kalat ensin ja muuttaa vettä niille sopivaksi.

Kalastoehdotuksia:

1. Lämmin vesi, ei laske koskaan alle 25 asteen ja on yleensä pari astetta sen yli, vesi pehmeää: 10 kiilakylkeä, 3 piikkisilmää, 1 taistelukala.

2. Viileä asunto ja viileähkö vesi, lämpö pysyy jossain 24 asteessa eikä nouse yli 25 asteen, pehmeä vesi: 12 neontetraa, 3 katinkultamonnia, 3 nuolimonnia

3. Veden lämpö noin 25 astetta, kova vesi: 6 platyä ja 1 omppukotilo.
Rosmariini
Junior Member
Junior Member
Viestit: 159
Liittynyt: 20:59, 22.01.2003
Paikkakunta: espoo

Viesti Kirjoittaja Rosmariini »

Liisa S kirjoitti: Valaisin: hehkulamppuvalaisin tahtoo kuumentaa noin pientä akvaariota aika paljon, joskus jopa ihan liikaa. .... Loisteputkivalaisin on hehkulamppua parempi.
Ainahan tuohon hehkulamppuvalaisimeen voi kiinnittää 11w säästölamppuja eli Pienoiskierrettyjäloisteputkia, jos ei halua sijoittaa uuteen valaisimeen. Noita saa ilmeisesti tilattua muunkin värisävyisinä kuin 2700k, eivätkä lämmitä liikaa, mutta hintaa saattaa tulla enemmän kuin tavalliselle loisteputkelle.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”