Nettisivut?
Valvoja: Moderaattorit
Nettisivut?
Haluaisin tehdä omat nettisivut kaloistani mutta jos haluaisin tehäd nettisivut yleensäkin niin onko pakko hankkia joku maksava ohjelma, löytyykö netistä jotain ILMAISTA ohjelmaa jolle nettisivut voisi tehdä. Osaan kyllä tehdä sivut, mutta haluaisin vaan tiettää onko pakko ostaa joku ohjelma vai saako ilmaiseksi netistä?
Re: Nettisivut?
Parhaiten ohjelmia löytää käyttämällä jotain netistä löytyvää hakukonetta. Alla esimerkkihaku:sttl kirjoitti:Haluaisin tehdä omat nettisivut kaloistani mutta jos haluaisin tehäd nettisivut yleensäkin niin onko pakko hankkia joku maksava ohjelma, löytyykö netistä jotain ILMAISTA ohjelmaa jolle nettisivut voisi tehdä. Osaan kyllä tehdä sivut, mutta haluaisin vaan tiettää onko pakko ostaa joku ohjelma vai saako ilmaiseksi netistä?
http://www.google.fi/search?q=html-edit ... e-haku&lr=
Vinkkinä voin kertoa että ensimmäinen haulla löytyvä editori pitäisi olla ihan kelvollinen.
Resistance is futile !
-
- Advanced Member
- Viestit: 2408
- Liittynyt: 09:35, 26.09.2001
- Akvaarioseurat: TAS
- Paikkakunta: Loppi, Kormu City
- Viesti:
Löytyy toki. Nimittäin SuperHTMLPad.löytyykö netistä jotain ILMAISTA ohjelmaa
olen itsekin käyttänyt ohjelmaa ja on hvin helppo. Suosittelen
Sen saa osoitteesta http//pelu.jns.fi/~maerkama
Itselläni kyllä äsken ohjautui osoitteeseen http://matti.erkama.net/
Makevaario Tuossa uudistettua sivustoa. Käykääpä äänestämässä galluppiin ja laittamassa palautettakin :) Toivottavasti olet vakiokävijä. Käy vastaamassa kyselyyn.
Makevaario esittää Youtube-kanavani, jossa akvaariovideoitani. Käy katsomassa.
Makevaario esittää Youtube-kanavani, jossa akvaariovideoitani. Käy katsomassa.
Re: Nettisivut?
Voihan koodin kätevästi kirjotella käsinkin uusimpien Windowsin mukana tulevalla muistiolla/notepadilla, silloin vaan pitää tuntea haluamansa html-tagit. Tuolla tavoin säästyy turhilta html-editorien omilta roskilta itse html-sivun koodissa.sttl kirjoitti:Haluaisin tehdä omat nettisivut kaloistani mutta jos haluaisin tehäd nettisivut yleensäkin niin onko pakko hankkia joku maksava ohjelma, löytyykö netistä jotain ILMAISTA ohjelmaa jolle nettisivut voisi tehdä. Osaan kyllä tehdä sivut, mutta haluaisin vaan tiettää onko pakko ostaa joku ohjelma vai saako ilmaiseksi netistä?
Käsipelillä
Kuten sanottu, käsipelillä ja teksturilla pärjätään pitkälle. Väsäsin juuri itse ekat sivut ja ilman editoria: tsekkaa, jos kiinnostaa. (Saa kommentoida. Aika perusjuttuja. Kuvien puute johtuu siitä, että kivoja kuvia ei ole löytynyt.) Tietääkseni ainakin Note Tab Light on freewarea ja sopiva apuväline.