Partis jumissa haavissa

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
AP
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:23, 28.09.2003
Paikkakunta: Joensuu

Partis jumissa haavissa

Viesti Kirjoittaja AP »

Eilisen akvaarion siirron yhteydessä partamonni otti ja jumitti itsensä haaviin tosi pahan näköisesti poskipiikeistään. Jätimme kalan haavin kanssa yöksi akvaarioon siinä toivossa, että se rauhoituttuaan irrottaisi itse itsensä. Turha toivo. Kala pyristelee edelleen haavissa. Lisäksi se on puskenut itseään haavissa eteenpäin sillä seurauksella, että sen kuono näyttää tulleen melkein haavista läpi.

Olisiko kellään vinkkejä siihen, miten raukan saisi irti? Haavia voisi varmaan yrittää leikata, mutta en tiedä, saako haavin verkon kokonaan irti poskipiikeistä.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Hankalaa on mutta kyllä se siitä irtoaa. Pinsettien käyttö on hyväksi, varovasti kuitenkin, ettet vahingoita kalaa.. Viimekädessä saksillä sitten..
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

Juu, kala altaasta pois, sakset ja pinsetit apuun ja sitten vain irrottaa kaikki minkä saat pois, jos sinne pari haavinpalaa jää poskipiikkeihin, niin tuskin se kalaa haittaa, saa se ne sitten itsekin jo pois ajan kanssa.

Minulle kävi näin(laiskana pastean osan jutusta kotisivuiltani):

Olet varmaankin kuullut kuinka monella eri tapaa voi sukkahousua käyttää akvaariossa? Minä aion tästä lähtien pitää sukkahousut jalassa ja pois akvaarioista, jostain syystä olen kerännyt vain huonoja kokemuksia. Tai no, ehkäpä niitä voisi sanoa mielenkiintoisiksi kokemuksiksi. Mitäs itse sanoisit partamonnista, joka halusi leikkiä pankkirosvoa taikka transvestiittia? Tai kääpiömonnistehosekoittimesta(akvaarioversio soylent greenistä)?

Lukijani varmaankin kihisee uteliaisuudesta järkyttyneen verenhimoiseen tapaan. Eikös olekin mielenkiintoista kuinka me tavalliset ihmiset haluamme kuulla toisten huonot uutiset, suorastaan velvollisuudentuntoisina ja silmät loistaen. No. Siitä partamonnista. Minulla oli muutama korallimurskaa sisältävä tiukkaan solmittu sukkahousupallura altaassani, onhan se paljon kätevämpää kuin vain laittaa se korallimurska suodattimeen tai pohjahiekkaan(joka näyttää suorastaan äklöttävältä).

Nuori partamonnikoiraani onnistui jotenkin tunkea päänsä sukkahousun sisään, tiukasti tietenkin. Olin yrittänyt pyydystää sitä jo muutaman päivän siinä onnistumatta, kolmesataa litraa kasviakvaariota ei ole kovinkaan otollinen haavimisympäristö, nyt se tuntui vihdoin luovuttaneen ja pyydystänyt itse itsensä. Ensimmäinen reaktio oli tietenkin huvittunut järkytys. Hievahtamatta paikoillaan pysyvä partamonni, jolla oli kommandopipotyylisesti musta sukkahousu poskipiikkeihin asti jumissa, on jokseenkin hulvaton näky. Sitten mieleeni alkoi tulvia muistikuvia pelkkään haaviin takertuneista plekoista ja okamonneista, pahimmillaan niitä ei saa irti muuta kuin leikkaamalla.

Tarkemmin tutkiessani tätä pankkirosvokandidaattia totesin että saattaisin tarvita ennemmin kirurginveistä kuin saksia. Sukkahousu oli niin tiukkaan kiristetty ettei se joustanut ollenkaan(en vieläkään ymmärrä miten se partamonni onnistui siinä). No, minä, partamonni ja sukkahousut siirryimme keittiöön kirkkaimman valon alle. Partamonni oleili isossa purkissa, jossa oli vettä muutama sentti. Siinä sitten kuluikin nopeasti parikymmentä minuuttia.

Sain vihdoinkin irrotettua sen sukkahousun, vaikka ihan pieni hitu oli pakko jättää irtoamaan itsestään. En leikannut palaakaan irti partamonnista, vaikka se itse oli saanut sheivattua partakarvansa pois. Viikon verran partamonni oli erikoisseurannassa ja vieraitten ihailtavana melko karussa satalitraisessa. Mitään pahempaa infektiota ei tullut, muutaman päivän partamonnin nenässä komeili kyllä valtava vesikello, taas kerran selvittiin vain säikähdyksellä.
AP
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 09:23, 28.09.2003
Paikkakunta: Joensuu

Partis jumissa haavissa

Viesti Kirjoittaja AP »

Juu, kipattiin partis pieneen lootaan, ja pinsettejä, saksia ja käsiä käyttäen saatiin se irti reilun tunnin nyhräämisen jälkeen. Fyysisiä vammoja kala ei näytä saaneen, henkisistä ei vielä osaa sanoa. Ainakin partis on jo vakiopaikallaan juurakon alla, joten jospa se selviää koettelemuksestaan hyvissä sielun ja ruumiin voimissa.
Retail2

Viesti Kirjoittaja Retail2 »

eikös sen kannata antaa itte päästä pois siitä haavista?
Ville+Makka
Junior Member
Junior Member
Viestit: 140
Liittynyt: 00:37, 10.01.2002
Paikkakunta: Lohja

Re: Partis jumissa haavissa

Viesti Kirjoittaja Ville+Makka »

AP kirjoitti:Jätimme kalan haavin kanssa yöksi akvaarioon siinä toivossa, että se rauhoituttuaan irrottaisi itse itsensä
tikkuhirviö
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1074
Liittynyt: 12:37, 10.02.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja tikkuhirviö »

Meilläkin on partis jäänyt kiinni haaviin, mutta vain silloin kun haavin on nostanut hetkeksikään vedenpinnan yläpuolelle. Nykyään teenkin niin, että haavin partiksen ja nostan rauhallisesti lähelle vedenpintaa. Pinnan läheisyydessä odottaa valmiina jokin (läpinäkymätön) astia, johon laitan partiksen kääntämällä haavin verkon nurinpäin. Partis voi olla vähän kiinni haavissa, mutta meillä ainakin vain vähän. Odotan, että astiassa pyörivä kala rauhoittuu ja nostan astian varovasti vedestä.

Jos haavin nostaa ilmaan hetkeksikin, partis on kunnolla kiinni haavissa. Meillä on tuo astia ja tiheäsilmäinen verkko auttanut ongelmaan niin, että partis harvoin jää kiinni poskipiikeistään.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”