Pitkä loma.

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Esa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 77
Liittynyt: 15:11, 14.05.2003
Akvaarioseurat: CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Pitkä loma.

Viesti Kirjoittaja Esa »

Eli tilanne on seuraava: Olen lähdössä loppuvuodesta pitkälle (1kk) lomamatkalle ja akvaario tietinkin jää yksin. Akvaario on 180l, asukkeina 2 keltarihmaa, 2 partisukkoa, 20 neontetraa ja 5 kuparimonnista. Onko edes teoriassa mahdollista, että asukit selviävät tuon ajan ilman vedenvaihtoa ? Ruokintaa varten olen ajatellut ostaa automaatin.., mutta millainen olisi hyvä ? Pikkusisko on myös luvannut poiketa muutaman kerran loman aikana tarkastamassa tilanetta ja mahdollisesti täyttää automaatin tarvittaessa. Kiitoksella otetaan vastaan kaikki hyväksi koetut neuvot tämän asian tiimoilta.
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Pikkusisko asialle

Viesti Kirjoittaja Jani »

Tuo kuukauden loma vielä menee ilman vedenvaihtoa jos kaloja ruokitaan niukasti. Jos sulla on pikkusisko käytettävissä muutaman kerran kuussa, suosittelen että hän ruokkii kalat 2-3 kertaa viikossa. Jos hän siis osaa ruokkia kaloja oikein [;)]

Jos pikkusiskolle ei käy noin moni vierailu, hommaa ruokinta-automaatti jossa on 12-14 erillistä koloa sapuskaa varten. Näin voit annostella ruuat tarkasti ja käyttää monensorttista ruokaa. Ruokinta kerran päivässä tai joka toinen päivä riittää ettei mene vesi pilalle.

Ruokinta-automaattiin on hyvä yhdistää ilmapumppu jottei kostuneet ruuat tuki tai haittaa automaatin toimintaa.
kendau
Senior Member
Senior Member
Viestit: 838
Liittynyt: 11:34, 12.02.2003
Paikkakunta: Häme

pitkä loma

Viesti Kirjoittaja kendau »

Jos kalat on tottuneet esim. kerran viikossa tehtävään vedenvaihtoon, on kuukauden tauko melkoinen riski, vaikka ruokinta olisikin vähäisempää. Voisit opettaa siskollesi miten vedenvaihto tehdään ja hän voisi vaihtaa veden kerran tai mielellään vaikka muutamankin kerran lomasi aikana.
susannamarsu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 79
Liittynyt: 21:58, 26.02.2003
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja susannamarsu »

Joku neljähoolainen nuori varmasti vaihtaisi sen vedenkin pientä korvausta vastaan.
mjalava
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1724
Liittynyt: 16:07, 03.12.2002
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja mjalava »

No eihän tuossa kuormaa niin hirvittävästi ole. Meillä joutuivat kalat todelliseen kestotestiin vesipulan takia, tälläkin hetkellä vajaat vaihdot kahden viikon välein eikä kukaan vielä ole nyykähtänyt tai itse asiassa esittänyt edes mitään huonovointisuuden merkkejä. Ja kuormaa on ainakin yhdessä altaassa hyvin paljon enemmän per litra kuin Esan akvaariossa. Minusta ainakin tuntuisi isommalta riskiltä antaa jonkun vieraan vaihdella vettä kuin antaa kalojen kärsiä liiasta nitraatista yms. tuon aikaa.

Siis missään tapauksessa tavallisessa akvaariossa tuollakaan kuormalla normaaliksi vedenvaihtoväliksi ei käy noin pitkä aika. Mutta en oikein jaksa uskoa että yksi kerta tuottaisi mitään lopullista tuhoa. Ja ehkä kannattaa aloittaa ne vedenvaihdot palattaessa rauhallisesti, eli ei heti yhtäkkistä isoa vaihtoa kun vesi on jo pahassa kunnossa vaan ensimmäinen kerta vaikka vähän pienempi ja siitä jonkun päivän kuluttua uudelleen ja normaalisti eteenpäin.

Mika
aquado
Member
Member
Viestit: 406
Liittynyt: 21:21, 01.04.2003
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja aquado »

mjalava kirjoitti:Minusta ainakin tuntuisi isommalta riskiltä antaa jonkun vieraan vaihdella vettä kuin antaa kalojen kärsiä liiasta nitraatista yms. tuon aikaa.
Mikä vedenvaihdossa voi mielestäsi mennä niin pahasti pieleen? Kun nyt puhutaan tavallisesta makeanveden altaasta, niin en usko itse olevani sen huolellisempi vedenvaihtoja tehdessäni kuin joku ulkopuolinenkaan olisi oikein opastettuna: Hanasta vaan, suunnilleen saman lämpöistä. Parasta tietysti, jos toinen saisi kerran tehdä vedenvaihdon omistajan opastaessa vieressä. Mahdollisesti halutut lisäaineet voi nekin mitata valmiiksi.
"Jos ei ole vikaa, älä rupea korjaamaan. Jos vika on todella paha, älä silloinkaan rupea korjaamaan." - Tikrun pieni kirja pomppimisesta
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

mjalava kirjoitti:Minusta ainakin tuntuisi isommalta riskiltä antaa jonkun vieraan vaihdella vettä kuin antaa kalojen kärsiä liiasta nitraatista yms. tuon aikaa.
Itse uskalsin antaa kiekkoaltaani hoidon, vedenvaihtoineen, vanhempieni vastuulle. Yhden kerran näytin miten homma tapahtuu, jonka jälkeen hoitivat itse. Muutamia soitteluita ja kyselyitä tietenkin, mutta hyvin meni, enkä kadu.
Itse uskaltaisin tällä perusteella jättää vedenvaihdon lähes kenen tahansa tehtäväksi.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
mjalava
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1724
Liittynyt: 16:07, 03.12.2002
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja mjalava »

No ehkä tuo suhtautumiseni johtuu siitä että meillä yhteenkään altaaseen EI laiteta vettä suoraan hanasta (hanaveden pH 5-5,5) vaan sen joutuu ilmastamaan pumpulla yön yli tynnyrissä ja kunkin altaan lisäaineistus on erilainen. Jos pelkkä hanavesi raakana kävisi, ehkä sitten, mutta toisaalta on siinä vesivahinkojen yms. riski myös. Meillä on p*ka laminaattilattia joka ei kestä yhtään vettä. Kaikenkaikkiaan pitäisin _meillä_ kuukauden vaihtamattomuutta pienempänä riskinä, kullakin tavallaan.

Mika
aquado
Member
Member
Viestit: 406
Liittynyt: 21:21, 01.04.2003
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja aquado »

Kaivoveden ja vaativien kalojen kanssa ymmärrän toki, että tilanne on toinen. Vesitestien käyttöä ja mitä-sitten-jos-KH-heittää -tilanteista selviämisiä en minäkään rupeaisi satunnaiselle apurille opettamaan.
"Jos ei ole vikaa, älä rupea korjaamaan. Jos vika on todella paha, älä silloinkaan rupea korjaamaan." - Tikrun pieni kirja pomppimisesta
marikki
Junior Member
Junior Member
Viestit: 241
Liittynyt: 15:12, 08.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja marikki »

Meillä on malawi-akvaariossa vesi ollut pahimmillaan vaihtamatta 5 viikkoa, kalat eivät tuntuneet olevan moks moisiskaan, uutta pukkasi samaan malliin yms. Asiaan varmasti vaikutti se että suodatus on riittävä, tankki ei ole ylikansoitettu (pikemminkin vähän alikansoitettu) ja biologia mallillaan noin muutenkin. Kyseisen 5 viikon hässäkän jälkeen vedenvaihtoja suoritettiin ekaksi 3 perättäisenä päivänä 20-30%, sitten oikein reilu yli 50% vaihto ja sen yhteydessä suodattimen huuhtelu, oli päässyt tuona aikana likaantumaan kyllä aika tavalla enemmän kuin normaalisti. Tämän jälkeen paluu normaaliin vedenvaihtorytmiin eli noin puolet kerran viikossa.
Lemmikit, mukulat, miehet ja muut nurkissa pyörijät pidetään kurissa ja järjestyksessä.
Marikki
saurama
Valopää
Valopää
Viestit: 1880
Liittynyt: 13:54, 12.06.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja saurama »

Tuohon vedenvaihdon tärkeyteen ja toisaalta mahdolliseen riskialttiuteen vaikuttavat paljon altaan vesikemia verrattuna hanaveteen ja toisaalta kuormitus. Parikymmentä pientä tetraa puolessa kuutiossa vettä eivät tarvitse vedenvaihdoksi puolta viikottain. Vastaavasti jossain todella kuormitetussa poikasaltaassa vettä joutuu vaihtamaan lähes päivittäin, jotteivat vesiarvot heittelisi paljoa.

Normaalissa ei tolkuttoman ylikuormitetussa purkissa puolet viikossa on hyvä lähtökohta. Muuten veteen ehtii kertyä liikaa kuona-aineita, joka sinänsä on jo huono asia, mutta lisäksi vedenvaihdossa vedenlaatu muuttuu liikaa kerralla.

Etenkin jos uuden veden voi laskea altaaseen suoraan hanasta, ei vaihdon pitäisi olla iso ongelma kenellekään, joka on sen kerran tehnyt. Mikan esittämä tilanne, jossa vesikemian kanssa joutuu lutraamaan enemmälti on kyllä kieltämättä sellainen, että minä miettisin kahdesti ennen kuin laittaisin oudon ihmisen tekemään sitä.
Samu Saurama
www.AudioVideo.fi - ilmaiseksi kaikki viihde-elektroniikasta
Esa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 77
Liittynyt: 15:11, 14.05.2003
Akvaarioseurat: CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Viesti Kirjoittaja Esa »

Kiitokset kaikista tähänastisista vinkeistä. Vedenvaihto ongelma lienee ratkaistu minun kohdalta. Systeri lupasi tulla oppiin katsomaan homman ja vaihtamaan veden kerran loman aikana.

Nyt siis kaipaisin enää suosituksia hyvän ja todella toimivaksi havaitun ruokinta-automaatin suhteen. Kertokaa joku merkki / malli jossa ei satsaa eurojaan epävarmaan leluun.
marikki
Junior Member
Junior Member
Viestit: 241
Liittynyt: 15:12, 08.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja marikki »

Meillä on Grässlin Rondomatic 400, hyvää varmatoimisuus, ruoka annostellaan erillisiin pieniin astioihin, helppo käyttää. Oikeastaan ainoa huono puoli on että ruoka kostuu jos automaatti on akvaarion päällysen ainoan reiän kohdalla. Toisaalta se ongelma poistui kun avattiin akvaarion päällystää enemmän niin että valtaosa haihtumisesta tapahtui eri kohdasta kuin missä ruokinta-automaatti on.
Lemmikit, mukulat, miehet ja muut nurkissa pyörijät pidetään kurissa ja järjestyksessä.
Marikki
saurama
Valopää
Valopää
Viestit: 1880
Liittynyt: 13:54, 12.06.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja saurama »

Minäkin suosittelisin Grondomaticia. 28 lokeroa, joista 1-4 tyhjennetään akvaarioon päivässä ja kuhunkin saa sitten sopivaa evästä. Suuri osa ruokamaateista toimii vain hiutaleilla ja niilläkin parhaimmillaan auttavasti. Jos olet pääkaupunkiseudulta, kannattaa ko. karusellia kysellä esimerkiksi NL-Aquasta.
Samu Saurama
www.AudioVideo.fi - ilmaiseksi kaikki viihde-elektroniikasta
Majqua
Senior Member
Senior Member
Viestit: 937
Liittynyt: 00:01, 06.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Majqua »

Jossain liikkeessä kuulin jonkun myyjän suosittelevan hiutaleitten sekaan ruokinta-automaattiin lisättäväksi hieman raeruokaa, joka imee hyvin kosteutta ja auttaa estämään hiutaleita juuttumasta toisiinsa ja masiinaan. Toimiiko käytännössä vaiko ei, en tiedä, koska meillä ei noita masiinoita ole.
marikki
Junior Member
Junior Member
Viestit: 241
Liittynyt: 15:12, 08.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja marikki »

Raeruoan lisääminen sekaan auttaa mutta suosittelen silti huolehtimista siitä että haihtuvalla vedellä on kylliksi pakoaukkoja. Etenkin kesällä kun haihtuminen on voimakasta, saattaa ruoka silti klimppiintyä. Kannattaa aluksi vaikka viikon verran ruokkia sillä automaatilla niin että on paikalla.
Lemmikit, mukulat, miehet ja muut nurkissa pyörijät pidetään kurissa ja järjestyksessä.
Marikki
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”