Kalasto vaikuttaa ihan ookoolta ja (mahdollisesti) myöhemmin tuleva pieni kalaparvi (esim. rubiinitetroja) mahtuu kyllä joukon jatkoksi. Onhan tietysti taistokoiraan vaatima 27-28 astetta (vedeltä) aika ylärajoilla, jos ajattelee esim. kirsikkabarbeja, mutta eiköhän se 27 astetta ole riittävä kompromissi altaan kaikkia asukkeja ajatellen.Jussi77 kirjoitti:- kaksi partamonnia, molemmat samaa sukupuolta etten sentään huku niihin.
- kirsikkabarbeja ~6 kpl
- sitruunatetroja ~10 kpl
- taistelukaloja, uros ja kaksi naarasta.
Eli voisiko ajatella lähtevänsä tuollaisella porukalla liikenteeseen? Ajan myötä voisin ajatella jos lisäisi vielä yhden pikku parven tuonne, mutta koska nyt ei ole mitään mielessä niin turha sitä on väkisinkään ostella tankkia täyteen.
Kirsikat eivät aina tajua jättää taiston liehueviä rauhaan (sitruunatkin voivat mahdollisesti aluksi maistaa taistoa uteliaisuuttaan), mutta riittävällä kasvillisuudella (varsinkin pinnan tuntumassa), hyvällä ruokinnalla sekä tarpeeksi suuren kodin tarjoamisella voi tehdä jo hyvin paljon. Oikeastaan mistä vaan ns. taistoystävällisistä kaloista voi tulla epäystävällisiä jos ne elävät väärissä oloissa, eivät viihdy.