Viihtyykö juovanokkamonni yksin?

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Aves
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 16:45, 09.01.2003
Paikkakunta: pk-seutu

Viihtyykö juovanokkamonni yksin?

Viesti Kirjoittaja Aves »

Akvaariooni muutti vajaa viikko sitten iki-ihana juovanokkamonni "Tikku".
Olion päästyä kotiin heräsi tietysti kysymys, että olisiko ko. lajia pitänyt hankkia useampi yksilö? Mies osti sen vähän niin kuin yllätyksenä, kun tiesi, että minulla oli moinen suunnitelmissa.

Onkohan Tikku muuten jonkun Aqua-Webiläisen tuotoksia? Se ostettiin Akvaariokeskuksesta, ja sanoivat siellä, että otus oli siinnyt jonkun tamperelaisen harrastajan akvassa.
Mastacembalus
Junior Member
Junior Member
Viestit: 142
Liittynyt: 16:26, 03.04.2003
Akvaarioseurat: OAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Mastacembalus »

Kyllä se nokkamonni yksinkin pärjää, mutta olen käsittänyt että ei pane seuraa pahakseen. Itselläni oli komea yksilö kerran, mutta se ikävä kyllä koki kesälomakirouksen eli huononneet vesiarvot koituivat kohtalokkaaksi. Muista siis hyvä vesi, kuten kaikille plekoille.
Jos hankit useamman niin sittenhän voit pyrkiä itsekkin levittämään nokkamonnien valtakuntaa lähiseudun pönttöihin, kun niitä ei ilmeisesti ole maailman vaikein kudettaa, kunhan vesiarvot ovat kohdallaan.

O
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

Juu, ei nokkisten kudetus vaikeaa ole, vasta se poikasten kasvatus isoiksi tuottaa päänsärkyä.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
mightyblue
Senior Member
Senior Member
Viestit: 982
Liittynyt: 11:09, 19.03.2003
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kuortane

Viesti Kirjoittaja mightyblue »

pärjäähän "tikku" itsekseenkin mutta ei muiden siimähäntäisten tavoin pistä pahakseen jos altaasta löytyisi yseampikin yksilö.
itsellä ollut kanssa juovanokka jo yli vuoden yksin,kavereita olisi kiva saada mutta ei ole meilläpäin kaupoissa näkynyt,pitäis aina lähteä kauemmaksi kalaan näiden erikoisten kaunokaisten takia. :D
Hiutale
Senior Member
Senior Member
Viestit: 561
Liittynyt: 12:04, 07.07.2002
Paikkakunta: Susiraja, SAS ry
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hiutale »

mightyblue kirjoitti:itsellä ollut kanssa juovanokka jo yli vuoden yksin,kavereita olisi kiva saada mutta ei ole meilläpäin kaupoissa näkynyt,pitäis aina lähteä kauemmaksi kalaan näiden erikoisten kaunokaisten takia. :D
Ei tarvi tulla kuin tänne Joensuuhun asti :mrgreen: . Alkaa taas olla tusinan verran uusia tikkuja myyntikoossa. Kuten Mari jo sanoikin, nokkisten kudetus ei ole vaikeaa, mutta poikasten kasvatus on, varsinkin seura-akvaariossa jossa alati nälkäiset avainkirjoahvenet herkuttelevat mieluusti elävällä ruualla.
prboy
Monnispesialisti
Monnispesialisti
Viestit: 1693
Liittynyt: 09:59, 16.10.2001
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja prboy »

Nokkamonneista olisi syytä käyttää vain nimeä nokkamonni tai nokkamonni-laji. Käytännössä niitä ei juuri määritä. Toki juovanokkamonni, Farlowella vittata voi olla oikeinkin, sillä se elää laajalti alueella, josta tuodaan paljon kaloja akvaariomarkkinoille.
Aves
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 16:45, 09.01.2003
Paikkakunta: pk-seutu

Viesti Kirjoittaja Aves »

Ok [;)]
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”