Millainen kalasto olisi sopiva 40 l akvaarioon? Lämpötila on noin 23 astetta. Muunnan pH:n sopivaksi kaloille, joita te suosittelette minulle.
Toivomukseni kalaston suhteen: haluaisin, että ainakin osa kaloista olisi värikkäitä ja virkeitä. Joku söisi levää, ja että ne eivät maksaisi kovin paljon (äitini ja isäni ovat kypsyneet tavaroiden ostoon joten maksan kalat itse). Olen todella kiitollinen, jos autatte minua. Muuten voin hankkia aivan vääriä kaloja ja sitten kaikki sanovat minulle "olisit etsinyt enemmän tietoa" ja "vaihda kalastoa".
Minkälainen kalasto 40 l akvaarioon
Valvoja: Moderaattorit
Minkälainen kalasto 40 l akvaarioon
akvaariot eivät ole koko elämä, mutta ne tekevät elämän kokonaiseksi
-
- Katalysaattori
- Viestit: 7365
- Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
40 litraiseen altaaseen voisi ajatella yhtä taistelukalaa (huom. veden lämpötilaksi asetettava 27-28 astetta), mutta siihen kalasto sitten jääkin. Allas on hyvin hyvin pieni eikä siihen voi rakennella sellaista kokonaisuutta, jota haikailet. Hiukan paremmin saisi kaloja n. 60 litraiseen altaaseen, joten jos allasta ei ole vielä ostettu, harkitse ihmeessä hiukan isompaa.
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
Re: no...
Vaikkapa parven neontetroja ja muutaman nuolimonnin leviä syömään. Ja pohjalle muutaman piikkisilmän, en tosin ole varma onko 23C liian viileä piikkisilmille.plekofani kirjoitti:No millaisia kaloja sinne 60 l voisi sitten hankkia ?
en mielelläni...
En mielelläni ottaisi neontetroja enkä piikkisilmiä, koska meillä on ollut neontetroja enkä enää tahdo niitä. Piikkisilmät ovat minusta aika matomaisia, enkä pidä niistä. Ei pahalla!
akvaariot eivät ole koko elämä, mutta ne tekevät elämän kokonaiseksi
-
- Katalysaattori
- Viestit: 7365
- Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Miten olisi jokin eloisa pikkukalaparvi (esimerkiksi mustaneontetra, rubiinitetra tai kiilakylki) sekä muutama katinkultamonni?
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.