Lippukirjoahvenella punainen vatsa?

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
siiri
Starting Member
Starting Member
Viestit: 39
Liittynyt: 18:06, 02.02.2003
Paikkakunta: Tampere

Lippukirjoahvenella punainen vatsa?

Viesti Kirjoittaja siiri »

Akvassani on kaksi lippukirjoahventa. Sukupuolista en ole varma, mutta kulkevat kutakuinkin peräkkäin. Eivät ole olleet arkoja, paitsi tänään iltapäivällä kun ruokin kaloja, niin ahvenia ei näkynyt alkuunkaan. Toisen bongasin kukkaruukusta piilosta ja tuikin taskulampulla sitä. Totesin, että sillä on aivan punainen vatsa, eikä se tule pois ruukusta. Toinen luimuilee juurakon takana. Mitäköhän tämä tarkoittaa?

Edit: isot alkukirjaimet. Didi
Paula Luotola
Member
Member
Viestit: 276
Liittynyt: 01:23, 31.10.2002
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Paula Luotola »

Pikemmin viittaisi johonkin ongelmaan kuin kutukäyttäytymiseen. Omillani ei ainakaan ole vatsa punastunut kutuaikanakaan ja kutevat kivelle, eli luolassa piilottelu on todennäköisesti merkki kalan huonosta olosta. Vaihtaisin välittömästi puolet vedestä ja testaisin veden.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Onko kyseessä punainen väri (värisolut), vaiko tulehdus ja verenpurkaumat? Väri on ehkä tasainen ja verestys laikullinen jne. Kyllä ne oppii eroittamaan, joskin aluksi ehkä vaikeaa.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Jani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1196
Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

punainen maha--->mahdollinen vesipöhö

Viesti Kirjoittaja Jani »

Kuten Jukkakin jo hieman spekuloi, punainen maha voi olla merkki taudista ja sitä voi esiintyä eri muodoissa. Esim mulla 3 päivää sitten leväbarbi sairastui vesipöhöön (huolimatta 1/3 vedenvaihdoista 2 kertaa viikossa) ja sen mahan alue oli ihan verenpunainen. Vesipöhön tosin tunnistaa ilman punoittavaa vatsaakin törröttävistä suomuista, pullistuneista silmistä ja kalan apaattisuudesta. Sinun tulisi häätää kala pois kolostaan ja tarkistaa näkyykö muita oireita kuin punainen masu
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”