Onko mun kalat ihan väärässä seurassa?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin

Mielipiteesi

Lisää fisuja vain!
1
2%
EI EI EI! Mikä sekasotku!
55
98%
No menettelee...
0
Ei ääniä
 
Ääniä yhteensä: 56

Missy
Starting Member
Starting Member
Viestit: 1
Liittynyt: 10:13, 04.04.2003
Paikkakunta: Muurame

Onko mun kalat ihan väärässä seurassa?

Viesti Kirjoittaja Missy »

Heips!

Ostin käytetyn akvaarion tässä kevättalvella, ja sain siihen perinnöksi yhden huntupyrstökultakalan ja piikkisilmän. Itse sitten hommailin (akvaarioliikkeen avustuksella) 4 keltabarbia, 8 kardinaalitetraa ja 2 nuolimonnia.

Näyttävät tulevan ihan hyvin toimeen keskenään, mutta asiantuntijoilta kyselisin, kärsiikö joku? Akvaarion on n. 100 l, ei taida ainakaan lisää kaloja mahtua?
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Eikä mahdu tuo kultakala ainakaan. Miksi tällaista pitää edes äänestyttää?
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
iisa
Member
Member
Viestit: 320
Liittynyt: 15:23, 29.09.2002

Viesti Kirjoittaja iisa »

Vaikken asiantuntuja olekaan, tunnen asiaa jonkun verran. Ja ei kivalta näytä. Kultakala on siis ainakin kolme kertaa liian pienessä altaassa, anna pois. Keltabarbit tarvitsisivat kunnon parven ja ainakin 150-l tilaa. Nekin siis pois. Loput menee kunhan lämpötila on n. 25 astetta, vesi pehmeää ja neutraalia tai hapanta. Pistähän toimeksi, niin saat kaloillesi paremmat olot!

8)
jartzu65
Koi-Jari
Koi-Jari
Viestit: 3790
Liittynyt: 14:50, 09.11.2001
Paikkakunta: Suonenjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jartzu65 »

keltabarbi on vilkas parvikala ja kasvaa n. 8cm pitkäksi, eli
250-300 litraa pienelle parvelle (6-8kpl)
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"

http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
bettaboy85
Senior Member
Senior Member
Viestit: 834
Liittynyt: 20:43, 11.09.2002
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja bettaboy85 »

Ostin käytetyn akvaarion tässä kevättalvella, ja sain siihen perinnöksi yhden huntupyrstökultakalan ja piikkisilmän. Itse sitten hommailin (akvaarioliikkeen avustuksella) 4 keltabarbia, 8 kardinaalitetraa ja 2 nuolimonnia.
kultakala erikseen isompaan altaaseen
keltabarbit halus varmaan enenmän seuraa ja paljon isomman altaan
piikkisilmälle vois hankkii seuraa ja sevoi elellä tuolla kardinaalitetrojen ja nuolimonnien(joille muos seuraa) kanssa
maketzu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2408
Liittynyt: 09:35, 26.09.2001
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Loppi, Kormu City
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maketzu »

Minäkin antaisin kultakalan pois.
Ja ottaisin tilalle lisää kardinaalitetroja ja muutaman piikkisilmän.
Makevaario Tuossa uudistettua sivustoa. Käykääpä äänestämässä galluppiin ja laittamassa palautettakin :) Toivottavasti olet vakiokävijä. Käy vastaamassa kyselyyn.
Makevaario esittää Youtube-kanavani, jossa akvaariovideoitani. Käy katsomassa.
kala(harra)staja
Junior Member
Junior Member
Viestit: 129
Liittynyt: 17:56, 04.01.2003

Viesti Kirjoittaja kala(harra)staja »

Harvinaisen yksimielistä... kerrankin. :D

Mutta joo, eiköhän tuo ole liian pieni kultakalalle...
Aurinko on vain reikä verkkokalvossani...
Behemot
Senior Member
Senior Member
Viestit: 761
Liittynyt: 11:27, 23.08.2002
Paikkakunta: Järvenpää/HAS

Viesti Kirjoittaja Behemot »

Kyllä se on liian pieni kultakalalle ja keltabarbeille. Suosittelisin sinulle aquahoito.info:ssa käymistä ja parin hyvän, uudemman akvaariokirjan lukemista näin ensialkuun. Ennen kuin alat suunnittelemaan uusien kalojen ottamista pois antamiesi tilalle, perehdy kunkin lajin hoitovaatimuksiin. Kaikki mahdolliset kalat kun eivät todellakaan menesty samassa akvaariossa. Lisäksi korostaisin vielä erikseen, että kun puhutaan kalojen hoitovaatimuksista, kyseessä ovat nimenomaan _vaatimukset_, eivät vienot toivomukset jotka voi toteuttaa tai olla toteuttamatta mielensä mukaan. Ainoastaan opiskelemalla riittävästi harrastuksen perusteista varmistetaan sekä sen asukkaiden että akvaristin hyvä mieli.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”