Kalojen mies- ja naiskiintiöt

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Harald
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 02:26, 10.02.2003
Paikkakunta: Kempele

Kalojen mies- ja naiskiintiöt

Viesti Kirjoittaja Harald »

Heissan,
ajattelin kysellä muiden mielipiteitä seuraavanlaisesta:
nyt kun on niin, että joissakin parvikaloissa ukot yksinkertaisesti ovat vain reippaasti komeampia kuin naaraat (ja päinvastoin, tosin harvemmin, paitsi ihmiselämässä) niin mitenköhän tuo olisi jos perustaisi vain poikamiesseurakunnan? Meneekö ihan luonnottomaksi, masentuvatko pojat (minä masentuisin ilman naisia [;)] ) vai jatkuisiko mahdollinen kisailu ihan normaalisti?

Ja sitten taas, jos laittaisi pääosin poikia, mutta vain muutaman naaraan, taitaisi poikain seksihurjastelu viedä naiset parantolaan? Kyseessä olisi kyllä siis tällaiset tavalliset, sävyisät parvikalat, jotka eivät olisi niitä ahnaimpia lisääntyjiä.
jessesa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 536
Liittynyt: 22:33, 04.01.2003
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja jessesa »

Mikä kalalaji mahtaa olla kyseessä?

Miljoonakaloista huhutaan, että jos on vain koiraita niin ainakin yksi koiras vaihtaa sukupuoltansa, ja muuttuu siten naaraaksi... :mrgreen:
Tuo on sitten joku huhu, ettei kannata ottaa todesta.
Tai no mistäs sitä ikinä tietää... :?
Harald
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 02:26, 10.02.2003
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja Harald »

Heissan,
no lajeista esimerkiksi kongontetra, timanttitetra, keisaritetra, suppusuut, kirsikkabarbit, punapääbarbit jne. Eihän niissä sukupuolissa paljoa eroa ole, mutta näin esimerkiksi.
-minttu-
Member
Member
Viestit: 255
Liittynyt: 23:55, 09.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja -minttu- »

Lisään joukkoon vielä lehtikalat.
Minka
Starting Member
Starting Member
Viestit: 15
Liittynyt: 17:38, 18.02.2003
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Minka »

Olen itse miettinyt ihan samanlaista. Itselläni on miljoonakaloja, jotka lisääntyy huimalla vauhdilla... Ukkolauma olis tarkoitus jättää uiskentelemaan, saa nähdä miten käy... :)
iisa
Member
Member
Viestit: 320
Liittynyt: 15:23, 29.09.2002

Viesti Kirjoittaja iisa »

Minä olisin ottanut lauman "poikamiljoonakaloja", mutta en sitten jaksanutkaan alkaa läträämään vesiarvojen kanssa. Mutta kokeneemmat hyväksyivät ehdotukseni mukisematta. Kun ostaa kaupasta esim. 6 kalan tetraparven, voihan olla että kaikki sattuvat olemaan samaa sukupuolta. Enkä ole ikinä nähnyt /kuullut kenenkään käskevän tarkistamaan parven koostumus ennen ostoa.

:|
piia
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 20:19, 14.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja piia »

Luuletteko, ettei esim. jonkun tetranparven käyttäytymisessä olisi mitään eroa, jos esim. olisi parvessa 11 poikaa ja 1 tyttö tai päinvastoin.

Olenkin yrittänyt tällä palstalla etsiskellä syytä siihen, että akvaariossa ollut 12 sitruunatetran parvi tappeli ja jahtasi toisiaan niin, että yli puolet kuoli tappelussa saamiinsa kolhuihin.
Tärkeintä on, ettei ote liaanista pääse herpaantumaan. -J. Weissmüller
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Minulla oli aikoinaan (osin nytkin) millisnaaraat omassa ja millisukot omassa pytyssään. Eipä näyttänyt sukupuolet vaihtuvan tai ilmaantuvan "muitakaan ongelmia". Akatkin kovin vanhoiksi jaksavat elää kun ei tarvitse jatkuvasti synnytellä.
Mitä olen laittanut merkille näistä "sukupuoliepätasaisista" tetrojen parvista, niin on kyllä jonkun verran lajista kiinni, että "onnistuuko". Rubiinitetraukot eivät ainakaan syösseet altaan yhtä ainutta naista henkihieveriin (vaikka kovin kiinnostuneita tästä olivatkin), samoin neontetrat olivat sopuisia, mutta esim. kuparitetrat antoivat kyllä palaa ihan kunnolla.
Itse suosittelen kyllä aina hankkimaan tasaparit tai vähemmän ukkoja + enemmän naaraita - tuntuu jotenkin luonnollisemmalta valinnalta ;)
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
piia
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 20:19, 14.02.2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja piia »

Lisa kirjoitti: Itse suosittelen kyllä aina hankkimaan tasaparit tai vähemmän ukkoja + enemmän naaraita - tuntuu jotenkin luonnollisemmalta valinnalta ;)
Paitsi kun eihän noista kyllä mene aina sanomaan että kumpia ne on, koiraita vaiko naaraita, ainakaan sittisten tapauksessa.
Tärkeintä on, ettei ote liaanista pääse herpaantumaan. -J. Weissmüller
Deirdre
Member
Member
Viestit: 338
Liittynyt: 14:40, 03.05.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Deirdre »

Meillä kävi niin, että ostaessamme 10 kirsikkaa sanoimme myyjälle, että ottaa noin puolet koiraita ja puolet naaraita. Kotona selvisi jonkin ajan kuluttua, että kymmenpäisessä parvessa oli 2 naarasta.
Haaveissa akvaarioharrastuksen uudelleenaloittaminen.
dressage
Starting Member
Starting Member
Viestit: 29
Liittynyt: 15:02, 18.12.2002
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja dressage »

Mitä ehdotukseen lehtikaloista tulee, niin oma kokemukseni oli että viidestä poikasesta kaksi osottautui miespuolisiksi jotka pariutuivat naaraan kanssa (yksi jäi yli) ja nämä parit oli pakko erottaa eri altaisiin, koiraat kun eivät enää sietäneet toisiaan, eivätkä hyväksyneet lähettyville ketään toista lehtikalaa kuin tämän valitsemansa naaraan. En sitten tiedä miten olisi asian laita jos alunperin olisi ollut vain toista sukupuolta eivätkä oli päässeet "pariutumisen makuun", mutta niitä sukupuolia kun on kaiketi aika vaikea erottaa poikasina.
No en tiedä....mutta tällaisia tapahtui mun altaassa :)
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Minulla oli kauan pelkkiä Purppurasateenkaarikalan uroksia (Glossolepis incisus, sillä naaraita ei yksinkertaisesti löytynyt (uros kirkkaan punainen ja kookas, naaras pienempi ja oliivinvihreä/harmaa). Urokset kisailivat keskenään ihan normaaliin tapaan, käyttäytyminen ei muuttunut kun sain naaraita joukkoon.

Sateenkaarikalojen urokset kisailevat todella näyttävästi altaan herruudesta keskenään levittämällä eviään ja pyörimällä vierekkäin kuin tanssissa ja koko ajan ilman ylimääräistä aggressiivisuutta, tanssi vain loppuu kun toinen on näyttänyt olevansa "kovempi". Eli Sateenkaarikalojen suhteen ei ole hätää uros/naaras -suhteissa (paitsi jos mielii poikasia [;)] ), vaan niitä voi mielestäni hyvin pitää pelkkinä urosparvina.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
kirjo
Member
Member
Viestit: 332
Liittynyt: 17:00, 24.11.2002
Paikkakunta: Helsinki

Parit ja parvet

Viesti Kirjoittaja kirjo »

Minttu: Ainakin lehtikalojen kohdalla pariutumisvietti on niin voimakas, että kaksi naarasta tai kaksi koirasta alkavat "kutemaan", käyttäytymään kuin kuin tyttö ja poika, jos toista sukupuolta ei ole paikalla. Ko. kaloilla vain vaikkapa tyttökalojen pito ei siis ole hyvä ratkaisu, onnellinen elämä ilman toista sukupuolta ei niiltä onnistu.
Elämä on sitä mitä meille tapahtuu silloin kun teemme muita suunnitelmia.
-Thomas La Manee-
sabri
Junior Member
Junior Member
Viestit: 99
Liittynyt: 01:29, 01.07.2002
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja sabri »

Meillä on keisaritetroja 10 kpl:een parvi ja sattu kans niin että niistä 8 on koiraita ja kaks naarasta.
Kyllähän siä naaraat aina välillä saa hiukan kyytiä mutta ei pahemmin, siis mitään loukkaantumisia ei oo sattunu.
Mun nähdäkseni tulevat ihan hienosti toimeen keskenään.

Asiasta seitsemänteen sitä vaan ihmettelin että tavallisesti noi keisarit ei juurikaan parveile vaan uiskentelee kuka missäkin, liekö heillä niitä omia reviireitään, mutta nyt kun hommasin altaaseen hiilidioksidilevittimen (sellasen tetran vihreen pötkylän) niin kaikki keisarit parveilee sen vieressä :? Imppaako ne hiilidioksidia :roll:
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

piia kirjoitti:Luuletteko, ettei esim. jonkun tetranparven käyttäytymisessä olisi mitään eroa, jos esim. olisi parvessa 11 poikaa ja 1 tyttö tai päinvastoin.
Kyllähän se nyt on sanomattakin selvää, että parempi ottaa tyttöjä enemmän kuin poikia. Esim. puheena olevista keisareista enemmin niin päin, että yhtä poikaa kohti on 2-4 tyttöä. Keisarit haalivat jostain pusikosta oman reviirin, jota sitten puolustavat, eli eivät liikuskele parvessa. Tytöt sitten uiskentelevat ympäri allasta.
Harald kirjoitti:Heissan,
no lajeista esimerkiksi kongontetra, timanttitetra, keisaritetra, suppusuut, kirsikkabarbit, punapääbarbit jne. Eihän niissä sukupuolissa paljoa eroa ole, mutta näin esimerkiksi.
No, onhan noissa nyt selvästikin eroa.

(koiraat)
Kongontetra: Isommat evät (selkäevä), värikkäämpi.
Timanttitetra: Sirppimäinen, isompi selkäevä.
Keisaritetra: Selvä piikki, isompi selkäevä
Kirsikat: Kirsikanpunainen (naaras rusehtava)
Punapääbarbi: Värikkäämpi/tummempi, pää punertava
mitenköhän tuo olisi jos perustaisi vain poikamiesseurakunnan?
Kuten yllä on muutamaan otteeseen tullut selväksi, riippuu ihan lajista.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”