Yksinäinen verkkonuoliainen

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
uukoo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 21:28, 09.01.2003

Yksinäinen verkkonuoliainen

Viesti Kirjoittaja uukoo »

Sain jokin aika sitten 100 l akvaarion mukana mm. verkkonuoliaisen, jonka kohtaloa tässä mietin. Ko. kala oli myyty satalitraiseen sopivana, yksinkin viihtyvänä tehokkaana kotilonhävittäjänä.

Altaassa pehmeä hieman hapan vesi. Nitraatit n. 25 ja nitriitit 0 (Tetran liuskatestit). Vedenvaihtoja kerran viikossa n. 50%, joskus parikin kertaa viikossa. Ruokinta pari-kolme kertaa päivässä. Kerran viikossa paastopäivä. Runsaasti kasveja ja pari juurakkoa.

Nuoliainen on n. 12 cm. rauhallinen (flegmaattinen..), ei hätyyttele muita asukkeja (esim. pari monnista), tulee piilostaan yleensä iltaisin syömään ja virkistyy muutenkin iltaa kohden.
Minulla on kyllä ollut jo aiemminkin se käsitys, että nuoliaiset ovat parvikaloja ja nyt kun olen lueskellut vanhempia kirjoituksia verkkonuoliaisista,alkaa häpeän puna nousta kasvoilleni [:I] .

Laitoin muutama päivä sitten 240 l. altaan kypsymään, ja mietinkin helpottaisiko yksinäisen verkkonuoliaisen elämää siirto isompaan altaaseen ja kaveriksi muutama uusi lajitoveri.
Onko allas edes tarpeeksi iso ko. kaloille? Akvaarion pituus 120.
Sopeutuisiko nuoliainen enää nuorempien joukkoon, vai olisiko parempi lopettaa, ja jos, niin millä keinoin?
Vaihtoehto olisi myöskin viedä kala liikkeeseen josta se alunperin oli ostettu (sitä tuskin teen) koska muita lemmikkieläinliikkeitä ei ole 400-500 km:n säteellä.

Joten te, joilla tieto ja kokemus on, pyydän neuvojanne ja mielipiteitänne kalaraukan kohtalosta.
Jonttu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 11:35, 08.01.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jonttu »

Tietääkseni verkkonuoliaisesta tulee noin15-senttinen, että eiköhän altaasi riitä yhdelle yksilölle, mutta nuoliaiset ovat mielestäni parvikaloja... :|
Jonttu
oppo
Senior Member
Senior Member
Viestit: 696
Liittynyt: 12:45, 17.12.2001
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja oppo »

Tuolla ylänurkassa on tuo HAKU, haeppas sillä tietoa, täälläkin on useempaan otteeseen puhuttu ko. kalasta. Samoin myös Google löytää varmaankin jotain tietoa. Koetappas ja jos jää jotain epäselvää niin kysy sitten uudemman kerran.

Tässä esimerkiksi melko tuore keskustelu täällä: http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... liainen%2A
Tässä taas kuukkelilla löydettyjä: http://www.google.fi/search?hl=fi&ie=UT ... lr=lang_fi

:|
Ei pidä uskoa kaikkea mitä kuulee, mutta sen voi aina kertoa eteenpäin.
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Pienempi versio verkoista tosiaan jää noin 10 senttiseksi, niinkuin Rääkyn sivuilta selviää. Itselläni tuota mallia oli 4 aluksi 460-litraisessa, mutta koska vilistelivät affenten kyljillä siirsin ne 150-litraiseen. Kovasti olivat kaverit vilkkaampia isossa altaassa, nyt niitä ei juuri kasvipöheikön seassa näe, köllöttelevät rauhallisina koloissaan ja tulevat esiin vain ruoka-aikaan. Jahka lauma kasvaa vielä parilla niin siirtynevät takaisin isompaan altaaseen mellastamaan, toivottavasti vaan ovat unohtaneet ahventen nakertelun :?

Pitäisinkin ehdottomasti parempana vaihtoehtona sitä 240-litraistasi jahka saat sen kypsytettyä. Hankit vielä muutaman lajitoverin nuoliaisellesi, niin luulisi otuksen viihtyvän :)
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Kannattaa myös seurata AW:n Myydään tai Lahjoitetaan palstoja, sillä sieltä voisit bongata yksinäiselle verkkiksellesi hiukan isompikokoisempia lajitovereita kuin yleensä kaupasta on saatavissa.
uukoo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 21:28, 09.01.2003

Viesti Kirjoittaja uukoo »

Kiitän neuvoistanne! :)

Olen kyllä hakenut kaiken mahdollisen tiedon netistä. Suurin osa tiedosta kuitenkin oli mielestäni hieman ympäripyöreää eli "tarvitsee paljon tilaa" ja juuri sen vuoksi kyselinkin että onko 240 l. tarpeeksi nuoliaisille, koska ei se allas kuitenkaan niin suurelta näytä. Akvaariota täyttäessäni ajattelinkin jo ääneen, että seuraava onkin sitten ainakin viisisataalitrainen...

Kuitenkin oli helpotus kuulla, että tämä isompi riittää nuoliaiselle ja muutamalle kaverillekin. Monnisia ei sitten tarvi varmaankaan edes haaveilla samaan pyttyyn.
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

No mulla ne takaisin isoon pyttyyn päästessään joutuvat taas monnisten seuraan :( Aiemmin eivät niistä kiinnostuneita olleet, toivottavasti niin jatkossakin...
Huk
Junior Member
Junior Member
Viestit: 105
Liittynyt: 19:18, 05.09.2002
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Huk »

Kannattaa tosiaan hankkia omankokoista seuraa tuolle verkkonuoliaiselle.

Itse hankin omalle yksinäiselle verkkikselleni 3 pientä kaveria, eikä niistä kyllä ole sille mitään seuraa :roll: Ruoka-aikoina se jahtaa niitä (niinkuin muitakin kaloja...), ja muuten pysyttelee kolossaan, toisinkuten pikkuverkkikset jotka touhuavat ympäri akvaariota kokopäivän.

Pikkuhäiriköitä koko porukka, jahtaavat isoimpia leväbarbeja (naminami kyljet.)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”