Project vai Eheim?
Valvoja: Moderaattorit
Project vai Eheim?
Olen ostamassa 317l akvaariota, johon minulla olisi kaksi suodatin vaihtoehtoa: Eheim Classic tai Project. Kumpi olisi parempi? En ole ylikansoittamassa akvaariota, joten ei yli tarpeen kokoja. Ja minkäs kokoinen?
Meitä on moneen junaan, mutta jotkut jäävät jo asemalle.
-
NesteHukka
- Advanced Member

- Viestit: 1892
- Liittynyt: 17:48, 20.11.2001
- Akvaarioseurat: TAS
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Lempäälä
Re: Project vai eheim?
Kyselet nyt suurinpiirtein, että kumpi on parempi, mersu vai mosseaku kirjoitti:Olen ostamassa 317l akvaariota johon minulla olisi kaksi suodatin vaihtoehtoa: eheim classic tai project kumpi olisi parempi? En ole ylikansoittamassa akvaariota joten ei yli tarpeen kokoja. Ja minkäs kokoinen?
Project on se mosse. Yhtään Project merkkistä akvaariolaitetta ei ainakaan allekirjoittaneen talouteen saa enää kantaa, se on varma.
Yksi sisäsuodatin tuolla on ja yksi kiertovesipumppu. Kumpaakaan ei voi käyttää niiden pitämän infernaalisen metelin takia. Rahisee niinkuin potkukelkka sepelimyllyssä.
Ihmettelin aikanaan, että minkä takia Coral Aquariumin omistaja myi minulle sen kiertovesipumpun jotenkin vastahakoisen oloisesti ja kummallisen syyllinen ilme naamallaan... Sittemmin asia paljastui, ja taisi Projectin myyntikin loppua siinä liikkeessä, kun omistaja itse haukkui eräs toinen kerta Projectin ulkosuodattimen lyttyyn. Oli ottanut uuden käyttöön liikkeessä. Kuulemma oli jo kolmas akselisarja mitä kokeiltiin, mutta räpinästä ei vaan päässyt eroon.
Siis eheim!
Ok. eheimi tullaan ostamaan. Joten kysyisinkin että minkäs kokoinen classic ostettaisiin? vai olisiko professionel II parempi? (Kyllä aika kalliskin!)
Meitä on moneen junaan, mutta jotkut jäävät jo asemalle.
Re: Siis eheim!
Niin, Pro on nimensä mukaisesti professionaali malli ja nimensä veroinen. Pro malleista ehdottomasti 2028, jos siihen päädyt.aku kirjoitti:Ok. eheimi tullaan ostamaan. Joten kysyisinkin että minkäs kokoinen classic ostettaisiin? vai olisiko professionel II parempi? (Kyllä aika kalliskin!)
Classic malleista kannattaa ottaa 2217, niin saa enemmän suodatintilavuutta. Classiciin kannattaa asentaa heti putkiin tuplahanat, ellei ne jo suodatinpaketin mukana tulekin? Hanojen avuilla saa suodattimesta mukavamman putsattavan. (Hintakin jo kyllä menee sitten lähemmäksi Pro-mallia)
-KAri-
-
Mari Kurki
- Elite Member

- Viestit: 6450
- Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo, HAS
Re: Siis eheim!
aku kirjoitti:Ok. eheimi tullaan ostamaan. Joten kysyisinkin että minkäs kokoinen classic ostettaisiin? vai olisiko professionel II parempi? (Kyllä aika kalliskin!)
Jos haluat kompromissisuodattimen joka ei maksa yhtä paljon kuin Eheim, mutta ei ole myöskään hermoja raastava huollettaessa (ja äänekäs!) kuin Project, niin osta pois tuo kauppaamani Fluval 404. Uuden veroinen, mutta huomattavasti huokeammalla kuin kaupasta hankittuna.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
-
HillyBilly
- Senior Member

- Viestit: 593
- Liittynyt: 18:58, 21.03.2002
- Paikkakunta: Hyvinkää
- Viesti:
Re: Siis eheim!
Ostin juuri kyseisen 2217:n ja siinä ainakin tuli hanat mukaan ilman eri pyyntöä.KAri kirjoitti:Classiciin kannattaa asentaa heti putkiin tuplahanat, ellei ne jo suodatinpaketin mukana tulekin? Hanojen avuilla saa suodattimesta mukavamman putsattavan. (Hintakin jo kyllä menee sitten lähemmäksi Pro-mallia)
Suodatin materiaaleja kannattaa kysyä, eli mitkä kahdesta vaihtoehdosta tulee mukaan. Saa siis valita mitkä tavarat sisällä on.
Hinta on silti halvempi kuin pro. Jos en ihan väärin muista niin alle 200 egua.
-
Mari Kurki
- Elite Member

- Viestit: 6450
- Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo, HAS
Selvitän... Palataan asiaan mailitse.aku kirjoitti:No kun tuo Espoo on aiika kaukana ja autoahan ei alle 18 vuotiailla ole...
Miten on jos postitse? Voisin maksaa myös postikulut? Paljon tekisi kuluineen?
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
-
NesteHukka
- Advanced Member

- Viestit: 1892
- Liittynyt: 17:48, 20.11.2001
- Akvaarioseurat: TAS
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Lempäälä
Re: Siis eheim!
Pro malliahan kiittää joka kerta, kun se pitää puhdistaa. On niin älyttömän vaivatonta: Johto irti, hanat kiinni, letkut lähtee vivusta vääntämällä. Suodatin kylppäriin, kansi auki helposti repimättä, ja eikä pisaraakaan vettä loisku.KAri kirjoitti:Niin, Pro on nimensä mukaisesti professionaali malli ja nimensä veroinen. Pro malleista ehdottomasti 2028, jos siihen päädyt.aku kirjoitti:Ok. eheimi tullaan ostamaan. Joten kysyisinkin että minkäs kokoinen classic ostettaisiin? vai olisiko professionel II parempi? (Kyllä aika kalliskin!)
Tietysti Project puoltaa paikkaansa/hinta/laatusuhdetta jos sattuu asumaan kerrostalossa, jossa kuuluu päivittäin hel***nmoinen mekkala seinän takaa ja rappukäytävästä arkisin ja viikonloppuisin yötäpäivää...
Kun projektin lykkää pyörimään niin häiriöäänet ei kuulu
Kun projektin lykkää pyörimään niin häiriöäänet ei kuulu
" Silikonirinnat ovat kuin jalopuuratti Ladassa: Kiva hivellä mutta kyyti ei parane"
http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://koiruuksiajakissankujeita.kotisivukone.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kyllä se vaan ihan oikeasti on niin, että hyvä ja halpa myydään ihan erikseen! Kaikenlaista olen aikojen saatossa kokeillut, mutta pieni lisäsijoitus kunnon suodattimiin ja en ole päivääkään katunut.
Minulla on 3 allasta 1700L, 350L ja 120L. Kaikissa on eheimit, isossa 3kpl + sisäsuodattimet ja toimii.
Puhdistus on helppoa, ääni matala, teho mahtava jne. En ole edes valutussuodattimen rakennusta harkinnutkaan.
Minulla on 3 allasta 1700L, 350L ja 120L. Kaikissa on eheimit, isossa 3kpl + sisäsuodattimet ja toimii.
Puhdistus on helppoa, ääni matala, teho mahtava jne. En ole edes valutussuodattimen rakennusta harkinnutkaan.


