Partamonnin väri (Oli: Onko totta?)

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Tanja
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 14:21, 30.12.2001

Partamonnin väri (Oli: Onko totta?)

Viesti Kirjoittaja Tanja »

Luin jostain että partamonnin väri vaihtuu sen mielialan mukaan, onko totta

Edit: Muokattu otsikko kuvaavammaksi. Pehis
kultis
Starting Member
Starting Member
Viestit: 46
Liittynyt: 17:07, 11.10.2001
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja kultis »

Jotain semmost oon mäki kuullu eli totta se voi ollakki, mut ainaki mun monnit on selvästi vaaleempia sillon, ku ne piileksii jossain juurakon alla..
Tanja
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 14:21, 30.12.2001

Viesti Kirjoittaja Tanja »

Tietääkö kukaan muu asiasta
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

On totta.

T: Mari
Rääkky
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1416
Liittynyt: 01:42, 22.11.2001
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Rääkky »

Johtopäätökseen kyllä tultiin myös Marin suusta, mutta ajattelin nyt ilmaista tämän toisen syyn värien pois heittämiselle.

Partikseni heittävät värinsä pois tullessaan etualalle jossa sen suojana ei ole kasvillisuutta ja isopurjepleko on aina lähes hiekan värinen makoillessaan aukealla. Ollessaan kasvien alla molemmat ovat tummansävyisiä. Että ei se värinvaihto ole vain mielialakysymys vaan myös suojaväri.

Onhan se totta että kala voi näyttää esim. masentuneelta, mutta en minä nyt alkaisi vetämään ihan rankkoja johtopäätöksiä mielialasta vain värin perusteella.

Tarkoituksenani on sanoa että ennenkuin viedään kalaa psykiatrille masentuneisuuden takia niin kannattaa katsoa että millaisella pohjalla ja millaisessa suojassa se sillä hetkellä notkuu.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”