Tulilisko ei syö?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Taistelukala_
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 23:40, 29.07.2006

Tulilisko ei syö?

Viesti Kirjoittaja Taistelukala_ »

Mikä mahtaa olla kaverini tuliliskolla kun se ei syö? Sille syötetään pakasteruokaa (punaista) jota eläin kauppa suositteli. Se oli tullessaan paksuhko mutta nyt se on laihtunut aika lailla. Kaverini on huolissaan että se kuolee pois. :( Avaario kaupppias möy kyseisen eläimen kalojen seuraan ja sanoi että sopii sinne hyvin eikä ongelmia pitäisi olla. Nyt kun kaverini on kuullut että ei se ihan niin mene.. Olisiko pelastusta liskolle? voisiko se johtua että se jouduttiin siirtämään 140L 60 Litraseen pilkkutaudin takia? Voisiko liskolla siis olla pilkuutauti? Siihen kaverini enkä minä usko mutta pakko kai siihen on olla syy että se on laihtunut ja lopettanut syönnin. Lisko ei myöskään liikuskele akvaariossa paljoakaan vaan olla möllöttää. Kiitos kovasti kaverinipuolesta!
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Tulilisko pois kala-altaasta. Tularille oma allas (60l ylöspäin sopii oikein hyvin )ja vaikka 1-2 kaveria. Omassa rauhassa ja lajitoverien kanssa ruokahalu palaa. Kaverisi voisi rekkaantua www.herppi.net palstalle saman tien, siellä on tietoa vallan kovasti. Kotiluettavaksi myös www.sammakkolampi.net

Tuliliskon (tai liskojen) terraarioon sitten pohjalle tuliliskon pään kokoista soraa tai isompaa, erittäin tiiviit kansilasit ja pinnalle ulottuvia kantoja/risuja, jotakin mihin kiivetä.

Jos lisko on jo laiha kuin tikku eikä syö, voi armomurha vasaran avulla olla paras ratkaisu. Nälkiintynyt eläin ei aina parane.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
aquamarina
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1451
Liittynyt: 18:46, 28.07.2005
Paikkakunta: oulu/Kempele

Viesti Kirjoittaja aquamarina »

Jos antais sen nyt ensin totutella rauhassa uuteen altaaseen, meillä toi ensimmäinen söi kolmen viikon jälkeen tultuaan. Ja ruokaa annan kome kertaa viikossa. lihotusruokaa on sitten katkaravut, ne pitää huuhdella hyvin ennen kuin antaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”