Kiekkoaltaan perustaminen

Kiekkokalojen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja terok »

Täältä sivuilta todella löytyy kypsytysohjeita miltei joka lähtöön, ja olen yrittänyt niitä kahlata läpi mutta aivan täsmällistä selvyyttä en ole saanut. Esimerkiksi siitä tarvitaanko ammoniumeja, hirvensarvisuoloja tms. jos käyttää näitä kaupallisia valmisteita? Entä pitääkö silti syöttää alussa kalanruokaa bakteerien ruoaksi?

Olisinkin halunnut kysyä arvoisilta kiekkoviisailta kommentteja aatoksiini.
Tulossa on siis 530 litrainen allas. Ajattelin toimia näin:

530 litrainen Akvastabil Effect Line jalustalla ja valaisinkannella
2x Eheim Professional II 2028 ulkosuodatin
1x Eheim 2048 sisäsuodatin
2x Jäger 300w lämmitin
1x Sera CO2 automatiikka
Veden testaukset Tetra AnalySet -salkun testeillä.

Päivä 1
- pohjalle Tetran CompleteSubstratea 2 cm kerros
- edellisen päälle hiekkaa n. 4 cm
- vesi
- 2 kantoa ja kivet
- Tetra Aquasafe 250 ml
- Tetra ToruMin 250 ml
- lämpö 28 asteeseen

Päivä 3
- Tetra SafeStart 400 ml
- Tetra Bactozym 10 kapselia

Päivät 5, 8, 11, 14, 17, 20
- Tetra Bactozym 5 kapselia

Päivä 6
- CO2 automatiikka päälle, levitys 2048 sisäsuodattimen diffuusorilla

Päivä 7
- kasvit 50-60 kpl alunakylvyn kautta altaaseen
- Tetra Crypto 1 tabl per kasvi, juurten sekaan
- Tetra PlantaMin/FloraPride 250 ml

Päivä 13
- 40% vedenvaihto
- AquaSafe ja PlantaMin lisäys ohjeen mukaan

Päivä 14
- 10 yksilön parvi helmimonnisia
- 2-3 plecoa

Päivä 20
- 40% vedenvaihto
- AquaSafe ja PlantaMin lisäys ohjeen mukaan

Päivä 21
- 20 yksilön parvi Kardinaalitetroja
- 6 yksilön parvi leväbarbeja

Päivä 30-60 riippuen saatavuudesta
- yhteensä 10 yksilön parvi 2-3 eri lajia kiekkoja

Olenko unohtanut jotain tai meneekö joku pieleen...???
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Tarttee niitä SafeStartin bakteereita jollakin ruokkia kypsytysvaiheessa, eipä nekään syömättä elä. Kannattaa lukea kiivaana vellova kypsytyskeskustelu tältä palstalta ja uusin Akvaristi-lehti.

Yksi asia mikä kiinnitti huomiota tuossa on se että köyhdyt pitemmän päälle kovasti jos meinaat noin isossa altaassa ja kiekkoaltaassa yleensä käytettävien runsaampien vedenvaihtojen kanssa käyttää vedenparannusaineina ja kasvilannoitteina Tetran aineita, joita saa kaataa altaaseen pullollisen viikossa. Kannattaa harkita kasvilannoitteiden tekemistä itse tai siirtymistä riittoisampiin merkkeihin.

Luulen että sisäsuodattimen diffuusori tuhlaa hiilidioksidia, jos huolehdit sen levityksestä automatiikalla. Aktiivilevittimen väsääminenkin on varmaan harkitsemisen arvoista.
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja terok »

Maaliskyy kirjoitti:Tarttee niitä SafeStartin bakteereita jollakin ruokkia kypsytysvaiheessa, eipä nekään syömättä elä.
OK. Eli ammoniumia jarvij:n ansiokkaiden ohjeiden mukaisesti.

Maaliskyy kirjoitti:Yksi asia mikä kiinnitti huomiota tuossa on se että köyhdyt pitemmän päälle kovasti jos meinaat noin isossa altaassa ja kiekkoaltaassa yleensä käytettävien runsaampien vedenvaihtojen kanssa käyttää vedenparannusaineina ja kasvilannoitteina Tetran aineita, joita saa kaataa altaaseen pullollisen viikossa. Kannattaa harkita kasvilannoitteiden tekemistä itse tai siirtymistä riittoisampiin merkkeihin.
Laskeskelin itsekin noita ylläpitokuluja mutta 5 litran tonkissa ostettuna hinta laskee pariin euroon viikossa... (200 litraa uutta vettä viikossa eli desi kumpaakin). En siis ajatellut vaihtaa enempää kuin 40% vedestä kerran viikossa.


Maaliskyy kirjoitti:Luulen että sisäsuodattimen diffuusori tuhlaa hiilidioksidia, jos huolehdit sen levityksestä automatiikalla. Aktiivilevittimen väsääminenkin on varmaan harkitsemisen arvoista.
Ööh, nyt en ilmeisesti ymmärrä jotain. Lueskelin tuolta http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... ivilevitin ja eikös tuo ole nimenomaan aktiivilevitin...?
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Sisäsuodattimen diffuusori pöläyttää hiilidioksidin virtaavan veden sekaan pieninä kuplina. Vaikka kuplat ovat pieniä, ei (suuri) osa niistä ehdi kuitenkaan liueta veteen ennenkuin ne ehtivät nousta pintaan. Tavallaan se on aktiivilevitin, juu, muttei kuitenkaan kovin taloudellinen. Jos sinulla on automaattinen hiilidioksidilaitteisto, siis pH:n säädin ja kaasupullo, eikä yliannostuksen vaaraa siis pitäisi olla, on parasta valmistaa reaktori jossa hiilidioksidi ehtii liueta veteen kokonaan ennen sen johtamista altaaseen.
terok kirjoitti: Laskeskelin itsekin noita ylläpitokuluja mutta 5 litran tonkissa ostettuna hinta laskee pariin euroon viikossa... (200 litraa uutta vettä viikossa eli desi kumpaakin). En siis ajatellut vaihtaa enempää kuin 40% vedestä kerran viikossa.
Vedenvaihtotarpeen näkee parhaiten sitten kun kalat ovat altaassa ja ruokit niitä, voihan se olla tuo mutta voihan se olla enemmänkin. Mun mielestä sun suunnitelma näyttää oikein hyvältä, kaikki pelit ja pensselit mietittynä etukäteen. Toivottavasti löydät hyviä kaloja.
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

terok kirjoitti:
Maaliskyy kirjoitti:Tarttee niitä SafeStartin bakteereita jollakin ruokkia kypsytysvaiheessa, eipä nekään syömättä elä.
OK. Eli ammoniumia jarvij:n ansiokkaiden ohjeiden mukaisesti.
Jos näin haluat toimia, niin kalat on unohdettava tuosta listasta!!

Toinen vaihtoehto, monien mielestä se vähemmän hyvä on tietty tehdä tuon ylhäälläolevan suunnitelman mukainen ns. kalallinen kypsytys, missä bakteerit saavat ruokaa kalojen ruuasta ja ulosteista syntyvästä ammoniumista/ammoniakista. Tällöin on ruokinnan oltava alkuun vain erittäin maltillista (aliruokintaa), jotta bakteerikanta saa aikaa kasvaa pikkuhiljaa suuremmaksi ja suuremmaksi. Jolloin se myöhemmin tarvitsee myös ruokaa enemmän (nk. norm. ruokinta). Nitriittiä on seurattava päivittäin! Ja mahdollisesti sen noustessa tehtävä suuria vedenvaihtoja ja lisättävä tuota Safestartia ohjeen mukaan veteen. Kalanruokaa laittaisin kyllä pikkuisen ennen kalojen tuloakin, koska tuo aika on niin pitkä bakteeriaineiden lisäyksen ja ensimmäisten kalojen tulon välille.

Itse olen kaikki altaani perustanut kalallisella kypsytyksellä. Tosin kaikki uusimmat ihan vaan ottamalla edellisistä altaista kunnon ympin hiekkaa, tai usein putsaamattoman ulkosuodattimen/mattosuodattimen, sisäsuodattimia kun ei ole pienissäkään 100l altaissani, huoltovälin vuoksi.. Silti ei ole siis huonoja kokemuksia lähteä kypsyttämään ihan vain noiden kaupallisten aineiden kanssa. Maltillinen ruokinta (aliruokinta) ja nitriitin tarkka seuranta ovat mielestäni avainsanat.
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
Morpho
Senior Member
Senior Member
Viestit: 857
Liittynyt: 15:42, 14.09.2006

Viesti Kirjoittaja Morpho »

Olen samaa mieltä tuosta kypsyttämisestä, olen joskus kokeillut niitä bakteereitakin apuna, mutta en huomannut ainakaan positiivisia vaikutuksia.
Itselläni kaiken perusta on maltti, eli ensimmäiset kalat joskus viikon parin päästä sitten lisää kasveja vaikka melalehtiäkin(vaativampia) ja nitriitin mittausten ja veden vaihtojen jälkeen lisää kaloja.
Ilman vanhaa suodatintakin pärjää, kun lyö osan hiekasta sinne pohjakerrokseen pesemättömänä näin saavat miekkakasvit hyvää kasvualustaa ja bakteereitahan löytyy aina maaperästä.


***************

Haluaisin kirjoittaa tähän myös muita omasta mielestäni tärkeitä seikkoja, nimenomaan kiekko allasta perustettaessa, jotka liittyvät lähinnä tautien välttämiseen ja kiekkokalojen pitämiseen terveinä ja kyseisen harrastuksen pysyvään ja jatkuvaan kehittymiseen, pienemmillä vastoin käymisillä.

Kun talonmiehet ja muut pikkukalat ovat viihtyneet altaassa kuukauden pari, ostetaan ensimmäinen kiekkoparvi altaan koon mukaan.
Kalat voisi karantteerata pari viikkoa ja tarvittaessa lääkitä.
Tässä eka erässä kaikki kiekot ovat samasta altaasta samaa lajiketta ja mielellään suoraan tukusta.
Tarkoitan tässä liikettä joka harrastaa myös tukkutoimintaa ja pitää eri lajit ja värimuodot omissa altaissaan ilman sisustusta sekä huolehtii altaiden tyhjentämisestä ja puhdistamisesta eri tuontierien välillä.
Olen myös ostanut perusakvaarioliikkeistä kiekkoja ja monnisia yms. parvittain suoraan maahantuojan pusseista toimitettuna, ilman että kalat ovat käyneet yhtä ylimääräistä ja turhaa "välilaskua" liikkeen altaissa.
Vältä muita kirjoahvenia, sillä ne tartuttavat sairauksiaan usein kiekkoin.
Kasvit olisi myös syytä pitää liikkeissä omissa altaissa/altaassa.

Palataan taas kiekkoihin...
Myöhemmin hankitaan toinen vaikka erilainen värimuoto taas pelkästään yhtä väriä joka sopii edellisen kanssa myös kooltaan yhteen.
Kun nyt olemme saaneet kahta erilaista kiekkoa, ei samaan altaaseen enää osteta kaloja.
Karantteeraus tietysti vieläkin tarkemmin.

Kiekkoja kannattaa myös ostaa kotimaiselta kasvattajalta joka pitää ja viljelee altaissaan vain muutamia eri värimuotoja ja on jo tuottanut useita sukupolvia jolloin tiedetään etteivät poikaset voi olla kovin monille taudeille alttiita ( eivät olisi selvinneet ).
Äläkä ikinä osta kaloja toiselta harrastajalta joka on pitänyt lukemattomia värimuotoja ja useista eri altaista (eri harrastajilta) hankittuja kiekkoja sekaisin.
Näillä varotoimilla saatat saada terveen ja harmoonisen kiekkoparven akvaarioosi ja vältyt todelliselta tautimixiltä jossa ei harrastajalla ole aavistustakaan mikä tuon kalan oikein tappoi.

Lisäksi suosittelen ostamaan ainoastaan kiekkoja jotka pystyvät näyttämään raitansa ja tummentumaan kun voivat huonosti, jolloin harrastaja tietää puuttua olosuhteisiin.
Nämä puheet otetaan helposti kerettiläisinä mutta olen varma että näitä sääntöjä noudattaen pääset kiekkoharrastuksessasi varmimmin hyviin tuloksiin ja terveisiin kaloihin.
Lisähyötynä allas on esteettisemmän näköinen ilman "sekahedelmäsoppaa" ja puhtaiden poikasten tuottaminen mahdollistuu..

Nämä ohjeet perustuvat kiekko kokemuksiin 25 vuoden ajalta ja lukemattomien alan julkaisujen lukemiseen sekä kiekkotautien ja omien virheiden opetuksiin ja tarkoituksenani on ettei kiekkoilu kohdaltasi lopu ennenaikaisesti tautiongelmien takia.
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja terok »

Kiitos selvennyksistä ja rohkaisevista sanoista...

Unohdan siis sittenkin ammoniumit ja laitan sen sijaan kalanruokaa.

Mitenkäs, pitäisikö laittaa kierteiskotiloita? Vähän hirvittää se niiden lisääntyminen...
Kuinka usein altaasta pitää niitä pyydystää eli harventaa kantaa?
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
Väkitukko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 140
Liittynyt: 16:21, 05.01.2006
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Väkitukko »

Kannattaa laittaa kierteisiä ja varsinkin siinä tapauksessa, jos on akvaariossa hiekkapohja. Kierteiset pitävät nimittäin huolen siitä, ettei hiekkapohja tukkeennu. Tai sitten voi itse sekoitella jollain tikulla sitä pohjaa silloin tällöin, jos et niitä kierteisiä missään tapauksessa halua. Meidän akvaariossa niitä kierteisiä on ja paljon mutta ei niistä mitään haittaakaan ole. Liika on tietenkin liikaa, jos joka paikka on niillä kuorrutettu mutta silloin vaan pohjatabu valojen sammuttua pohjalle ja haavilla keräilee ylimääräiset pois. Meillä pitävät myös kiekot itse huolen kierteisten määrästä syömällä niitä aina kun kohdalle osuu :roll:
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja terok »

Noniin. Eilen soittivat kuljetusliikkeestä että allas olisi toimituksessa tänään tai huomenna :D . Viikonloppuna on varmaankin aikaa laitella allasta alulle.
Tässä viikolla pitää jo pestä kuljetuspölyt pois, asennella pistorasiat kaapistoon, musta kontaktimuovi taustaksi ja muutenkin laitella kaikki miltei valmiiksi.

Olen nyt lueskellut nuo jarvij:n ohjeet ja olen taipuvainen kypsyttelemään ohjeistetulla (kalattomalla) tavalla. Kalaa sisään sitten vasta kun nitriitit on nollilla. Jouluksi allas on jo kiekkoja vaille valmis kuitenkin.
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
karihe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1532
Liittynyt: 17:08, 06.09.2006
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja karihe »

terok kirjoitti:Noniin. Eilen soittivat kuljetusliikkeestä että allas olisi toimituksessa tänään tai huomenna :D . Viikonloppuna on varmaankin aikaa laitella allasta alulle.
Tässä viikolla pitää jo pestä kuljetuspölyt pois, asennella pistorasiat kaapistoon, musta kontaktimuovi taustaksi ja muutenkin laitella kaikki miltei valmiiksi.

Olen nyt lueskellut nuo jarvij:n ohjeet ja olen taipuvainen kypsyttelemään ohjeistetulla (kalattomalla) tavalla. Kalaa sisään sitten vasta kun nitriitit on nollilla. Jouluksi allas on jo kiekkoja vaille valmis kuitenkin.
Erittäin hyvä ja viisas ratkaisu, maltti on valttia.
Ja nuo järvij:n ohjeet ovat oikein hyvät vaikka ei ihan kaikissa asioissa aina samaa mieltä ollakkaan. [;)]
Mutta se kai tämän aqua-webin suola onkin eli vaihdetaan mielipiteitä.
Altaat 530L+300L+250L+250L+180L+128L
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja terok »

Ja ette muuten usko miten kävi... Tilasin siis saksasta 528 litraisen Akvastabilin, mutta kaverit kantoi sisään 720 litraisen altaan T5 valaisinkannella ja lisävalaisimilla... En edes ensin huomannut erhettä, mietin vaan että aika paljon on pakkausmateriaalia altaassa, mutta kaveri joka oli apuna sanoi kun kuljetusreiskat oli menneet, että aikas suuri... No, täytyy olla saksaan yhteydessä asian tiimoilta mutta en kuitenkaan valmistaudu maksamaan suurestikaan lisähintaa. Saavat tulla vaihtamaan jos haluavat.

Mitenkäs oletten mieltä. Jos on 2 x Eheim prof II 2028 ja 1 x 2048 niin riittänevätkö tähän isompaan altaaseen?

Edit: Allekirjoitus
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
crisse_83
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4720
Liittynyt: 04:42, 17.04.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kullaa, altaita vielä Harjavallassa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja crisse_83 »

Heh, ihan pikku pikku moka käynyt siellä Saksan päässä :mrgreen: .
Miten maksoitkos altaan luotolla ennen toimitusta, postiennakolla vai miten?
Mitä rahtikirjassa/kuitissa lukee altaan tietoina? Jos olet jo maksanut ja veloitus on mennyt tuon pienemmän altaan mukaan niin olisin sinuna ehkä hiljaa ja hissukseen, sekä luonnollisesti nauttisin yllätyksestä.
Katsos kun hetken kuluttua olisi kumminkin alkanut tekemään mieli suurempaa tankkia [;)] .

Nimim. Tää harrastus ryöstäytyy käsistä ja pahasti...
Ketuttaa kuin pikkuoravaa pakkasella. Käpy on jäässä, hammas katki ja oksakin niin himskatin liukas. (Siistitty versio.)
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja terok »

crisse_83 kirjoitti:Heh, ihan pikku pikku moka käynyt siellä Saksan päässä :mrgreen: .
Joo, ihan pikku... :o

Maksoin altaan etukäteismaksulla ihan rahalla, eli eipä tuolla kauppialla olisi edes luottokorttitietoja. Rahtikirjassa lukee vain että 1 kpl akvaario.

Aivan käsittämätöntä...
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
Workkis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 216
Liittynyt: 19:45, 06.07.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Workkis »

Onneksi olkoon =D
teemu7117
Senior Member
Senior Member
Viestit: 958
Liittynyt: 09:34, 15.07.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo, Laaksolahti

Viesti Kirjoittaja teemu7117 »

Ja ette muuten usko miten kävi... Tilasin siis saksasta 528 litraisen Akvastabilin, mutta kaverit kantoi sisään 720 litraisen altaan T5 valaisinkannella ja lisävalaisimilla...
Maksoin altaan etukäteismaksulla ihan rahalla, eli eipä tuolla kauppialla olisi edes luottokorttitietoja. Rahtikirjassa lukee vain että 1 kpl akvaario.

Aivan käsittämätöntä...
Juu ja nyt jos olisin sinä olisin vaiti, aivan hiljaa. Tuskinpa ne sieltä Saksasta tulevat katsomaan että mitä lähettivät.
440: 11+C.sterbai, 7xL-201, Squaliforma sp., L-128, L-260, LDA01
350: L-200 HF, 2x L-134, 2x L46, 9x C.sterbai / /16x L-46, 8x C.sterbai
176: 6x L-134,6x L-46
karihe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1532
Liittynyt: 17:08, 06.09.2006
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja karihe »

Paljonko muuten maksoit silloin kun tilasit sen 530L altaan ja valokannen?

Ihan uteliaisuuttani kyselen kun kyseisen altaan juuri suomesta ostin.
Altaat 530L+300L+250L+250L+180L+128L
mollylady
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1084
Liittynyt: 01:30, 03.09.2006
Paikkakunta: pks

Viesti Kirjoittaja mollylady »

No voihan perskuta! Heheh. :mrgreen:
Aivan mahtava homma. Mullekin voisi käydä tollainen flaksi, kun kämmiä on ollut vaan siinä suhteessa, että ostettu akva on ollut pienempi kuin luvattu. 8O
I'm #1 so why try harder?
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja terok »

karihe kirjoitti:Paljonko muuten maksoit silloin kun tilasit sen 530L altaan ja valokannen?.
Akvastabil 530 l Black
Akvastabil 530 l Black lightning unit 2x80w
- extra lamp option 1x80W
Akvastabil 530 l Black Cabinet
- Ivory doors 2
- Ivory drawers 6
Total=1179,76€ + rahti 160 euroa.

Tuo rahti tosin sisälsi kaiken muunkin, eli otin myös tekniikan tuolta, ja ruokaa ja nesteitä yms. (120 kg) yhteensä n. 3000 euron edestä.
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja terok »

Nyt on jalusta kasattu. Kuusi tuntia meni (sähkövetoihin meni pari tuntia).
Allas on tuossa jalustalla ja varmaan pe-la saan vedet sisään kun hiekanpesuun ehtii vasta silloin...
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja terok »

Vedet sisällä ja tekniikka käynnissä... valot vielä väliaikaisella roikalla tuossa kannen päällä...

Eilen tuli sitten taas tästä kypsyttämisestä eriävä mielipide eräältä akvaariokauppiaalta. Sanoi että jos käyttää yhdistelmää Tetra SafeStart ja Tetra BactoZym, ei ammoniumia pitäisi lisäillä vaan BactoZymissä on kaikki mitä tarvitaan. Hohhoijaa, ketähän pitäisi nyt uskoa...

Kuva
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
Liinanen
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1273
Liittynyt: 18:18, 26.08.2004
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liinanen »

Kyllä minä ainakin testaisin ammoniakilla, että allas on kypsä. Jos minulta kysyttäisiin kumpaa uskon kypsyttämisasioissa, Jukka järveä tai akvaariokauppiasta niin vastaisin Jukka Järveä. Jos taasen haluisin tietoa ulkosuodattimen tekniikasta tai erilaisista akvaariopaketeista niin kääntyisin kauppiaan puoleen.
karihe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1532
Liittynyt: 17:08, 06.09.2006
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja karihe »

Liinanen kirjoitti:Kyllä minä ainakin testaisin ammoniakilla, että allas on kypsä. Jos minulta kysyttäisiin kumpaa uskon kypsyttämisasioissa, Jukka järveä tai akvaariokauppiasta niin vastaisin Jukka Järveä. Jos taasen haluisin tietoa ulkosuodattimen tekniikasta tai erilaisista akvaariopaketeista niin kääntyisin kauppiaan puoleen.
Täydellinen vastaus. :mrgreen:
Suosittelen samaa.
Altaat 530L+300L+250L+250L+180L+128L
Liinanen
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1273
Liittynyt: 18:18, 26.08.2004
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liinanen »

Unohdin muuten kertoa että olen aivan kateudesta vihreä tuon altaan nähdessäni. Vaihdoin juuri osan olohuoneen kalusteistakin valkoiseksi, eli tuollainen paketti olisi parasta mitä voisin ikinä toivoa. Ainoa mikä puuttuu on raha, voisko joku vippaa tonnin :mrgreen:
Jorg
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1417
Liittynyt: 21:36, 21.02.2006
Akvaarioseurat: SMAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Jorg »

Täytyy myöntää että musta Akvastabil on kyllä komian näköinen...:)
Voi olla parempi että marssit johonkin sammutinhuoltoon ja ostat isomman CO2 pullon ettei tarvii joka toinen viikko olla täyttämässä tota onnetonta Seran pötikkää.
terok
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 19:57, 09.09.2006
Paikkakunta: Helsinki

Kiekkoaltaan perustaminen

Viesti Kirjoittaja terok »

Jorg kirjoitti:Voi olla parempi että marssit johonkin sammutinhuoltoon ja ostat isomman CO2 pullon ettei tarvii joka toinen viikko olla täyttämässä tota onnetonta Seran pötikkää.
Näin täytynee tehdä... itsekin hieman epäilen tuota puolen kilon pullon kestävyyttä. No, sitä ei ole vielä asennettu, joten täytyy laittaa vaikka myyntiin tuonne "myydään" -puolelle. Samoin turhaan ostetut 80W T5 loisteputket...

Laittelin eilen samoin tein AquaSafet, muutaman tunnin päästä BactoZymiä 14 kapselia (veteen liuotettuna) ja taas muutaman tunnin päästä 6 ploa Safestarttia. Sekä pienen hyppysellisen kalanruokaa. Täytyy mittailla illalla onko ollut mitään vaikutusta. Puna-viher värisokealle nämä testit tosin menee varmaan vähän arpomisen puolelle, mutta eiköhän näistä nyt riittävästi saa selvää 8-)
terok
720 l
-- tosimies ei osta akvaariota --
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kiekkokalat”