Miten kalat siirretään akvaarioon?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Aquarium fish-Lover
Starting Member
Starting Member
Viestit: 31
Liittynyt: 19:17, 05.08.2006
Paikkakunta: Taavetti

Miten kalat siirretään akvaarioon?

Viesti Kirjoittaja Aquarium fish-Lover »

Miten kalat voidaan siirtää akvaarioon, ettei mitään bakteereja tule mukana? Karanteeni akvaariota en saa ostaa viellä. Eli miten siirtäminen onnistuu ilman karanteenia? :) Voisinko mitenkään tehdä niin, että ensin laitan pussin kiinni akvan reunaan ja sitten annan sen olla siinä 15 minuuttia ja sitten teen pussiin pienen teiän, jotta kaupan likainen vesi valuu ämpäriin ja sitten laitan kalan haaviin ja laitan akvaan? Onko mahdollista vai vaihtuuko lämpötila heti haaviin siirron aikana???

Tarvitsen apua. :(

Kiitos auttajille! :D
I Love Aquarium fishes 4ever!
Pete28
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1155
Liittynyt: 15:46, 18.10.2005
Paikkakunta: Ylihärmä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pete28 »

Kelluta pussia akvaariossa puolisen tuntia ja lisää sinä aikana omasta akvaariostasi vettä pussiin. Sitten haavit kalat akvaarioon ja älä lisää vettä akvaarioon, vaan kaada viemäriin.
96l+38l+20l
Aquarium fish-Lover
Starting Member
Starting Member
Viestit: 31
Liittynyt: 19:17, 05.08.2006
Paikkakunta: Taavetti

Tehdään niin! :D

Viesti Kirjoittaja Aquarium fish-Lover »

Kiitoksia avusta! :D Nyt voin sitten siirtää kalani turvallisesti uuteen kotiinsa! :D:)
I Love Aquarium fishes 4ever!
Drooms
Senior Member
Senior Member
Viestit: 575
Liittynyt: 20:46, 08.08.2006
Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Drooms »

Noin se toimii.
lafe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1076
Liittynyt: 01:15, 10.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lafe »

Kolautetaan nyt vielä maanpinnalle sen verran että, jos kalat siirtää ilman karanteenausta pussista suoraan varsinaiseen akvaarioon, ei ne bakteerit sieltä mihinkään häviä vaikka ei kuljetuspussin vesiä kaataisikaan akvaarioon.

Karanteerausta suositellaan juuri sen vuoksi, että karanteenissa pystyttäisiin havaitsemaan mahdolliset loiset tai muut sairaudet kalassa, ettei niitä pääsisi varsinaiseen pääaltaaseen. Karanteenausaika on yleensä useita viikkoja. Kun kalat on todettu päällisinpuolin terveennäköisiksi ollessaan viikkoja karanteenissa, voi kalat varovasti totuttaa pääaltaan vesiarvoihin ja sitten lopulta siirtää kalat lopulliseen asuinpaikkaansa.

Sillä, millä tavoin kalat laittaa pussista akvaarioon, ei juuri ole merkitystä jos verrataan oikeaan karanteenaukseen ennen pääakvaarioon laittoa. Toki on parempi ettei sitä kuljetuspussin likaista vettä kaada akvaarioon (varsinkaan jos on monniset kyseessä), mutta ei se vastaa karanteenausta.

Tämä vain selvennökseksi. ;)
Aquarium fish-Lover
Starting Member
Starting Member
Viestit: 31
Liittynyt: 19:17, 05.08.2006
Paikkakunta: Taavetti

Okei! :D

Viesti Kirjoittaja Aquarium fish-Lover »

Kiitos! Viikon päästä käyn ostamassa kalat. :D
I Love Aquarium fishes 4ever!
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Kuljetuspussin vedessä on luultavasti myös runsaasti kalojen peloissaan erittämää "hajua", stressihormoneita yms, jonka lisääminen akvaarioveteen ei myöskään ole hyväksi, vaan voi pitkittää niitten pelkoa ja tehdä vanhatkin asukkaat pelokkaiksi. Antaa pussin vain temperoitua rauhassa akvaarion pinnalla ja sitten alkaa vähitellen lisäämään sinne akvaarion vettä, jotta vesiarvot yhdentyisivät samankaltaisiksi riittävän lempeästi ja hitaasti.

Uusien kalojen tuomisessa vanhojen joukkoon on aina riskinsä, vaikkei varsinaisia taudinaiheuttajia niissä olisikaan. Bakteerikannat ovat erilaisia ja kaloille voi tulla ikäänkuin flunssa uusista bakteerilajeista, joita eivät ole sattuneet kohtaamaan ja vastustuskykyä kehittämään. Tämä aiheuttaa jopa kuolemia ihan tavallisesti. Siihenkin löytyy tekniikkansa, millä tämä vaara minimoidaan ja siihenkin tarvitaan kotikaranteenia. Ei kai siitä sen enempää nyt, ellei kysytä.
jokelamaniac
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2040
Liittynyt: 11:12, 28.05.2004
Paikkakunta: keuruu

Viesti Kirjoittaja jokelamaniac »

Voisin suositella jotain laajavaikutteista yleisdesinfiointiainetta (kysy kauppiaaltasi) ainakin yksi kuuri altaaseen, jos kalat viet suoraan. Voi olla hukkalääkitys, mutta helpompi jokin alkava epidemia hoitaa kuin totaalikatastrofi.

Niin, aiheestahan voidaan tapella, vaikka Adriannan kanssa voisin ottaa mutapainierän...
Minä juon nyt kahvia!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”