Lyhtytetra kuti

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Amazonisti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 23:16, 08.05.2006
Paikkakunta: Vantaa

Lyhtytetra kuti

Viesti Kirjoittaja Amazonisti »

Huomasinkin tuossa eräänä päivänä että 3 kalan kokoisen lyhtytetraparveni ainoa naaras oli tavallista paksumpana, ja aina koiraan sattuessa paikalle kalat pitivät pienimuotoisen liehittelyshown. Shown tuloksena naaras päästi pihoille lukuisia mätimunia. Kaikki munat tulivat syödyiksi hetkessä, eikä uusia satseja ole pahemmin näkynyt.

Mutta siis muutama juttu ihmetyttää. Ensinnäkin lyhtytetrani ovat jo 6-7 vuotiaita ja yleisesti ottaen melko huonokuntoisia, ja koko akvaarion 8v historian aikana ei ole yhtäkään kutua näkynyt. Toisekseen kututekohetkellä akvaarion siivouksessa/hoidossa oli pidetty n. 2 kk "tauko" eli siis varmasti vesiarvotkin olivat melko huonot. :mrgreen:

Eli siis onko kellään kokemuksia lyhtytetrojen kutemisesta? Ovatko yleesä kutemisen suhten vaativia (lämpötila ym.)? Ja onko lyhtytetroilla (tai tetroilla yleensä) jonkinmoisia "kutemisrituaaleja"? 8O
Koss
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2661
Liittynyt: 01:45, 03.06.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Re: lyhtytetra kudi

Viesti Kirjoittaja Koss »

Amazonisti kirjoitti:Ovatko yleesä kutemisen suhten vaativia (lämpötila ym.)? Ja onko lyhtytetroilla (tai tetroilla yleensä) jonkinmoisia "kutemisrituaaleja"? 8O
Melko helppoja saada kutemaan. Ovat mädinsirottelijoita, eli sirottelevat mätiään sinne tänne altaaseen, eikä siis vain yhteen kohtaan. Siihen en osaa sanoa mitään, miksi ovat alkaneet kutea vasta tuossa iässä. Yksi veikkaus olisi, että et ole ehtinyt huomata kutua, jos kalat ovat syöneet sen.
Zoom69
Junior Member
Junior Member
Viestit: 171
Liittynyt: 17:39, 04.08.2006
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Zoom69 »

Mulla lyhtytetrat alkoivat kutemispuuhat heti samana viikonloppuna kun hommasin ne :) Perjantaina kotiutuivat ja lauantai-iltana oli jo hurjat karkelot menossa. Näyttävät harrastavan tuota puuhaa aika herkästi :) Vesi on 24-25 asteista ja ph luokkaa 7,5.
cruella
Member
Member
Viestit: 267
Liittynyt: 13:12, 17.01.2007

Lyhtytetra

Viesti Kirjoittaja cruella »

Ostin pari päivää sitten samaisia tetroja..niiden kudettaminen kiinnostaisi, joten antakaas vinkkiä..aikasemmin olen kudettanut vain seeprakaloja..
146l sekä 3 maatiaiskissaa ja sfinx-kissa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”