Nuoliaiset ja kierteiset

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

-ozkuz-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 507
Liittynyt: 17:39, 22.01.2006
Paikkakunta: Lieto

Nuoliaiset ja kierteiset

Viesti Kirjoittaja -ozkuz- »

Olen juuri vaihtamassa akvaarioni (240l) pohjasoran hiekkaan, hiekkaan tulisi saada kierteisiä mylläämään mutta altaassa on myös 5 klovnia jotka kuulemani perusteella syövät kierteisiä.
Auttaisiko se jos kierteiset olisi täysikasvuisia koska klovnit on varsin pieniä vielä (5cm).
Onko jollain toiminut yhdistelmä nuoliaiset ja kierteiset.
Zessu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 592
Liittynyt: 20:47, 01.06.2005
Paikkakunta: Maksjoki (Lohja)

Viesti Kirjoittaja Zessu »

Itselläni on touhunuoliaisia, jotka eivät ainakaan popsi kierteisiä. Eivätkä ilmeisesti juuri muitakaan kotiloita.
Täältä olen lukenut jonkun pitäneen kierteskannan niin suurena etteivät nuoliaiset ehdi popsimaan kaikkia suihinsa, en muista mikä nuoliaislaji oli tuossa jutussa kyseessä.
-Ansku
laureliini
Junior Member
Junior Member
Viestit: 83
Liittynyt: 15:48, 23.03.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: hollola

Viesti Kirjoittaja laureliini »

Minulla tikrut ovat syöneet kaikki kierteiset ja yritän itsekkin keksiä ratkaisua samaiseen ongelmaan.
-ozkuz-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 507
Liittynyt: 17:39, 22.01.2006
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja -ozkuz- »

Aijon ainakin koittaa yhteiseloa ja klovnit jäävätkin pienemmiksi kuin esim. tikrut.
ap79
Junior Member
Junior Member
Viestit: 179
Liittynyt: 16:03, 30.11.2004
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja ap79 »

Mä kyllä pahoin pelkään, että klovnisi napsivat kierteiset koosta riippumatta naamariinsa samaa tahtia kun niitä sinne lisäät... Sorry. :(
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Meillä on aikojen saatossa ollut erilaisia nuoliaisia. Eivät edes 6-päinen tiikerinuoliaisparvi saaneet koko kierteispopulaatiota tuhottua. Kierteiset lisääntyvät myös vauhdikkaasti josko niitä myös ruokalistallekin joutuu.

Klovneja en ole pitänyt, mutta uskoisin, että jos kierteiskanta on alkujaan vahva, eivät klovnit sitä pysty kokonaan tuhoamaan. Saavathan ne toki muutakin ruokaa.
millia
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5666
Liittynyt: 16:10, 10.11.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja millia »

Pitäisi jotenkin saada kierteiset kotiutumaan äkkiä. Sitten kun ne pääsevät hiekan sisään, eivät ainakaan harlekiininuoliaiset löydä niitä kaikkia.
250-litraisessani on 5 harlekiinia ja 8 kääpiönuoliaista. Kotiloita ei näy, mutta tiedän kyllä että siellä niitä on. Ne vaan ovat aina hiekan seassa. Kasveja istuttaessa niitä sieltä pullahtaa esiin.
Mitä jos syöttäisit klovit palloiksi surviaisella ennen kierteisten istuttamista? Sittenpä kierteiset saavat pienen etumatkan kun kylläiset klovnit eivät jaksa vaivautua niiden kimppuun.
maria83-
Member
Member
Viestit: 290
Liittynyt: 07:33, 22.02.2006
Paikkakunta: Laukaa

Viesti Kirjoittaja maria83- »

Anteeksi kun tänne toisten ketjuun änkeen, mutta tuolla alkeet osiossa kyselin kotiloita syövää kalaa niin mulle ehdotettiin touhunuoliaista??
Kotilot tuli jonkun kansvin mukana. Ne on sellasia keltasia.
240l Akvaario
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

Sama täällä...

Olisiko kenelläkään kokemusta seuraavista nuoliaisista kierteiskotilo saalistajina;

BOTIA SP GOLDEN ZEBRA LOACH
YASUHIKOTAKIA SIDTHIMUNKI
BOTIA STRIATA
BOTIA LOHACHTA

Oliko tuolle "touhu"nuoliaiselle tiet. nimeä olemassa?

Näitä nyt taitaisi olla saatavilla vaivatta tällä hetkellä :roll:

Lajin edustajan siis täytyy olla ehdottoman tehokas tai tyydyn pallokaloihin :roll: tiikerinuoliainen ei tule kyseeseen kokonsa takia.

Harlekiininuoliainen
Verkkonuoliainen
Klovninuoliainen
Nämäkö ovat myös tehokkaita, onko tähän vedettävissä mitään TOP 10 listaa?

Oon tainnut mennä jo sekaisin noissa lajeissa, voisiko joku vetäistä vielä kaikille suom. käännökset sekä yhdistää niille tiet. nimet jokaiselle tässä mainituille.

Kiitos vaan etukäteen :mrgreen:
Zessu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 592
Liittynyt: 20:47, 01.06.2005
Paikkakunta: Maksjoki (Lohja)

Viesti Kirjoittaja Zessu »

Joissakin linkeissä touhunuoliaisen tieteellinen nimi on Botia rostrata.

Itselläni on noita veijareita enkä ole niiden huomannut hävittävän minkäänlaisia kotiloita, eivät edes osoita minkäänlaista kiinnostusta kotiloita kohti. Tokikaan en ole ympäri vuorokauden altaan edessä tiirailemassa niiden touhuja, mutta uskaltaisin kuitenkin väittää, etteivät ainakaan ahkerimmasta päästä ole kotiloiden hävittäjänä.
-Ansku
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

Zessu kirjoitti:Joissakin linkeissä touhunuoliaisen tieteellinen nimi on Botia rostrata.
Kyllä, näin se oli, kiitti!

Vai ei ole ahkera lajinsa edustaja, mikä olisi se paras valinta monnis akvaarioon jossa kierteis populaa on ihan riittämiin, yllin kyllin.
killekala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 10:24, 26.09.2003
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja killekala »

Minulla on ollut noin vuoden verran hienohiekka, raitanuoliaiset ja kierteiset samassa läjässä ja hyvin ovat tulleet toimeen alusta asti.
Tyhjien kuorten keko on joskus ällistyttävänkin iso, mutta silti kierteisiä vaan riittää. Kierteiset tosiaan pysyttelevät hyvin piilossa päiväsaikaan kun tietävät olevansa mahdollisia seuraavia saalita.
-ozkuz-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 507
Liittynyt: 17:39, 22.01.2006
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja -ozkuz- »

Onko jotain muuta kotilolajia joka hoitaisi saman homman kuin kierteiset.
Tänään näin monesti kuinka nuoliainen veti kierteiset poskeensa.
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

-ozkuz- kirjoitti:Tänään näin monesti kuinka nuoliainen veti kierteiset poskeensa.
Mistä lajista on kyse? Tieteellinen tai suomenkielinen nimi esiin :P
-ozkuz-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 507
Liittynyt: 17:39, 22.01.2006
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja -ozkuz- »

Klovninuoliainen eli Botia Histrionica.
Nuoliainen työnsi "kuononsa" kierteisen "sisään" ja söi sen sisuskalut [}:)]

Onko joku keksinyt toista kotilolajia joka ajaisi saman asian kuin kierteiset muttei olisi klovnin ruokalistalla.
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

Kuulostaa hyvältä, tuota lajia taidan olla etsinyt jo jonkin aikaa.
Kerro kokemuksistasi lisää, mulla olis hyvä koti tiedossa juurikin kierteisten hävitys hommaan. :o
Viihtyykö mielestäsi parvessa (parven koko = 10 ++) vai onko yksin eläjä?
-ozkuz-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 507
Liittynyt: 17:39, 22.01.2006
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja -ozkuz- »

Taitaa olla parvikala ja koko on sellainen 10-12cm, itselläni on niitä 5. Lämpötila 27, pH 7, kovuus gh 8. Klovni on myös rauhallinen ja sosiaalinen. Sekä mielestäni kaikistä kalalajeistä kaunein ja minun suosikkini.

On myös syönyt kaikki kierteiseni joita olen koittanut altaaseen laittaa. Todella aktiivinen, eikä kiusaa muita kaloja, syö oikeastaan kaikkea mitä olen niille tarjonnut, muttei koske kasveihin. Eikä haittaa vaikka syö kierteiset, klovnit voivat sentään paksusti :mrgreen:

Edit: Yhdistetty kaksi peräkkäistä viestiä.
Fakkenoo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1555
Liittynyt: 18:30, 05.01.2006
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Fakkenoo »

Lahjoituksena sain 4 klovnia ja edellinen omistaja varoitti tuosta kierteisten menekistä. Niitä ei tosin ole koskaan ollutkaan...Muuten on kyllä yliveto kala! :mrgreen: Huvia riittää niiden kisailun seurailussa, keskenään pelleilevät, eivät ole tietääkseenkään muista kaloista. :D
Suosittelen lämpimästi! :mrgreen:
"Elä elämäsi hymyillen, hymyillen läpi kyynelten"
TeePapu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 165
Liittynyt: 17:49, 15.08.2004
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TeePapu »

Meillä tiikerit ovat syöneet jättiläiskannasta niin suuren osan että luulin kierteisten jo kuolleen sukupuuttoon olohuone-ekosysteemistäni. Onneksi niitä kuitenkin vielä siellä sinnittelee pohjaa mylläämässä tuntematon (aiempaa paljon vähäisempi) määrä. Siitä kertovat kauniit kuvioinnit hiekassa valojen sytyttämisen aikaan sekä silloin tällöin joku sitkeä sissi laseissa roikkumassa.

Omat nuoliaiseni tosin ovat vielä niin pieniä että saattaa johtua siitäkin.
Rottweiler - probably the best breed in the world
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

Kyllä niitä kierteissarvikotiloita hiekkapohjaan jää jokunen elämään myös nuoliaisaltaassa, mutta eivät ne kotilot ole välttämättömiä hiekkapohjan kanssa. Toista kotilolajia en tiedä joka tekisi samat hommat ja ei päätyisi syödyksi, mutta Homo sapiens pystyy tekemään tuon homman tikun tai sormien avustuksella, paras aika tuohon sekoitteluun on juuri ennen vedenvaihtoa. :)
llFiSull
Member
Member
Viestit: 396
Liittynyt: 10:07, 15.06.2005
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja llFiSull »

Kun täällä näytetään puhuvan klovneista ja touhonuoliaisista, niin voisinkin kysäistä touhoista sen verran, että minkälaisen pH:n ne vaativat?? [;)]
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

Touhunuoliaisen, Botia rostrata vesiarvo vaatimukset;

Lämpötila, +22-25ºC.

pH 5-7,2.

GH 2-18.

Pituus aikuisena, n. 10cm

Suositellaan pitämään parvessa.

Saattaa puolustaa reviiriään muita kaloja vastaan...

Tämän olen tässä muutaman päivän aikana ottanut selvää. :P
sim
Junior Member
Junior Member
Viestit: 131
Liittynyt: 16:14, 21.03.2004
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja sim »

marDH kirjoitti: Saattaa puolustaa reviiriään muita kaloja vastaan...
Ei tämä pieni nuoliainen mitään reviiriä itselleen hommaa.
marDH
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1004
Liittynyt: 11:26, 15.12.2003
Paikkakunta: No Parka

Viesti Kirjoittaja marDH »

Taisin tulkita tekstin hieman väärin, hyvä kun korjasit!

Ei vanha osaa... 8-)

"They are not aggressive fish, but they will defend themselves against other fish. "
aamunilo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 16:06, 01.02.2006

Klovninuoliainen

Viesti Kirjoittaja aamunilo »

Moi
Voisko joku vielä tarkentaa tietoja tosta klovninuoliaisesta...(altaan koko ja vesiarvot ym. tietoja)
Itselläni on akvaariossa kaksi täysikokoista vilperttiä jotka sain akvaarioni mukana ja haluaisinkin kuulla lisää kyseisistä kaloista.
Ja oiskos jollain myös mahdollisuutta kuvata omaa klovniansa? Mielelläni töllistelisin myös niitä fotoja. :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”