Meillä on pari kuukautta ollut 240 litrainan akvaario. Nyt siellä asustelee 6 leopardimonnista, 16 seeprakalaa ja partamonni. Kalastoa voisi vähän lisäillä, mutta millä? Lapset haluaisivat kovasti taistelukalaa, mutta sopiiko se tuohon joukkoon? Itse haluaisin jonkun näyttävämmän kalan tai parin.
Vesiarvot: pH 7, NO2 0, No3 alle 12.5, KH 2 ja GH 6. En ole aivan varma, muistanko noita kovuusarvoja oikein, mutta ovat varmaankin aika lähellä. Vettä vaihdamme kerran viikossa noin puolet.
Kalaston suunnitteluapua tarvitaan
Valvoja: Moderaattorit
-
- Starting Member
- Viestit: 12
- Liittynyt: 17:08, 11.12.2005
-
- Katalysaattori
- Viestit: 5666
- Liittynyt: 16:10, 10.11.2001
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Hämeenlinna
- Viesti:
Re: Kalaston suunnitteluapua tarvitaan
Ei sovi. Seeprakalat syövät sen evät.seeprakala kirjoitti:Lapset haluaisivat kovasti taistelukalaa, mutta sopiiko se tuohon joukkoon?
Paratiisikalalla luulisin olevan sellaiset evät että niihin ei seeprat niin kovin helposti takerru , ja toisaalta niillä pystyy myös puikkimaan pakoon.
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Paratiisikala, Macropodus opercularis
Yksi nimi paratiisikalalle onkin Chinese Fighting Fish. http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=39110 Itselläni on neljä paratiisikalaa samankokoisessa. Eivät hätyyttele neonsateenkaarikaloja, mutta keskinäiset yhteenotot ovat näyttäviä. Luonteet vaihtelevat yksilöittäin ja pienin koiraista onkin pahapäisin. Totuttuaan pienestä asti toisiinsa ne ovat oppineet taloudellisen tavan uhoilla ja tapella niin, ettei suomuja lentele. Näytösluonnetta.
-
- Advanced Member
- Viestit: 3249
- Liittynyt: 13:24, 06.11.2003
- Akvaarioseurat: Turun akvaarioystävät
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Tuusula ja Turku
- Viesti:
Taistelukalaa en puoltaisi minäkään, tosin syynä on erilaiset lämpötilavaatimukset. Paratiisikala olisikin oiva valinta, kunhan katsoo, ettei lämpötila nouse turhan korkeaksi. Lisäksi voisin suositella odessabarbiparvea.
Erityiskiinnostuksen kohteena harvinaisemmat synnyttävät hammaskarpit (tällä hetkellä kääpiö-, metalli- ja sirppihammaskarppeja ja seepralimioita) ja monniset (tällä hetkellä mustaselkä-, panda-, pikku-, sihti- ja somamonnisia).