Lisa kirjoitti:Kasvatatko lapsosia jossain erillisessä pytyssä?
Keräsin niitä muutaman kokeeksi tommoiseen 15litraiseen SmartStore varastolaatikkoon kun lehtikalapariskunta on vallannut ton 98l karanteenialtaan omiin kutupuuhiin.
Laatikossa ei aluksi ollut pohjalla mitään, että näin kerätä helpommin ylimääräiset ruuat pois, niin ettei muutaman millin ja läpinäkyvät siimahäntäiset poikaset menneet roskana viemäriin.
Suodattimena on ilmapumpulla toimiva Seran pillisuodatin, mikä sivuilla olevissa kuvissa vilahtaakin.
Vedestä vaihdan noin puolet kerran/pari päivässä.
Laatikon yhden sivun alla ulkopuolella on lämpömatto pitämässä vettä lämpimänä.
Valaisimen virkaa toimittaa korjaamovalo missä 15W pienoisloisteputki.
Ruuaksi saavat JBL Novo Tom poikasruokaa, Tetran PlecoMin tablettia, King British Catfish pellettiä, Wardley Shrimp Pellet´s Formula ja hienonnettua Tetra Min hiutaleruokaa.
Tarkoitus oli alunperin, että saan itelle pari omakasvattia ja vielä näyttää lupaavalta
Miltä toi ruoka valikoima ja hoitorutiinit näyttää?
Koska toi sora "pitää" vaihtaa hienompaan hiekkaan vai tarviiko edes kun asumus on kuitenkin vain väliaikainen?
Tässä kuva koko laitoksesta
