Punapäätetra vs. kardinaalitetra

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kirsey
Junior Member
Junior Member
Viestit: 197
Liittynyt: 21:27, 10.03.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Punapäätetra vs. kardinaalitetra

Viesti Kirjoittaja Kirsey »

Eli kaikki ko. lajeja omistavat nyt kehumaan omia tetrojaan, kumpi on parempi ja miksi?? :) kumpi viihtyy enemmän "oman jengin" kanssa, eikä hajaudu kaikkialle akvaarioon, millainen luonne on: rohkea - arka? jne jne

Jompaa kumpaa olisi tulossa parvi tällä hetkellä kypsymässä ( http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=43789 ) olevaan 225 litraiseeni. Mutta valinnanvaikeus on valtava jo tässä suunnitteluvaiheessa, joten...taustatietoa kaivataan.

Muusta kalastosta sen verran, että se tulee todennäköisesti olemaan 8-10 kpl corydoraksia (laji vielä mietintämyssyssä), salamanteripleko L-134 ja joku pieni kirjoahvenpariskunta, ehkä perhosia. Ja jos vielä mahtuu, niin muutama nokka/noitamonni. Lämpötilaksi 27, vesi suht. pehmeää ja pH 6,5 kieppeillä.
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

Punapäätetra ehdottomasti. Kardinaalitetroja on jo kaikilla ja ne on tylsiä :mrgreen:
No ei... mutta punapäät pysyttelevät ehdottomasti paremmin parvessa ja ovat mun mielestä hillityllä tavalla erittäin kauniita kaloja.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
Kirsey
Junior Member
Junior Member
Viestit: 197
Liittynyt: 21:27, 10.03.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kirsey »

Kiva juttu....juuri tuo parvessa pysytteleminen on melko tärkeää, sillä mielestäni mikään ei ole typerämmän näköistä kuin koko altaan mitalta pikkusinttejä :D neontetrani aikoinaan olivat juuri tuollaisia "levittäytyjiä".
Toimii tietysti pienemmässä akvaariossa paremmin, mutta kun akvassa on mittaa enemmän niin johan näyttää hölmöltä. Makuasia tietysti...
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

Kirsey kirjoitti:mielestäni mikään ei ole typerämmän näköistä kuin koko altaan mitalta pikkusinttejä .
Mur [}:)] Minulla on allas täynnä ympäriinsä haahuilevia pikku sinineoneita, ja ne ovat todella tyylikkään näköisiä 8-)
Mutta tämä on makuasia. Omasta mielestäni taas mikään ei ole tylsempää, kuin paikallansa jököttävä, konservatiivinen kalapoppoo täydellisessä muodostelmassa akvaarion reunassa :mrgreen:
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Omasta mielestäni pienet kalat ovat edukseen juuri suuressa tiiviissä parvessa. Itselläni oli kuparitetroja jotka viipelsi ympäriallasta kokoajan jokainen eri suuntaan. Aluksi olivat kivoja seurata, mutta myöhemmin allas näytti enemmänkin sottuselta kun niitä pikkukavereita oli joka suunnassa.
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
Rise
Junior Member
Junior Member
Viestit: 180
Liittynyt: 14:47, 09.11.2004
Paikkakunta: Nummela

Viesti Kirjoittaja Rise »

Itselläni on parvi punapäätetroja, joka levittäytyi pienemmässä akvaariossa ympäri akvaariota pari kuukautta niiden hankkimisen jälkeen kuin jollain neontetrat ikään. Nyt isommassa akvaariossa (300 l) ne ovat pysytelleet hyvinkin tiiviisti yhdessä ryhmässä ja uivat ympäri allasta. Tämä ilmiö voi toki johtua myös siitä, että altaassa on lehtikaloja, jotka eivät ole osoittaneet kuitenkaan mitään kiinnostusta romminokkia kohtaan.
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Rise kirjoitti:Itselläni on parvi punapäätetroja, joka levittäytyi pienemmässä akvaariossa ympäri akvaariota pari kuukautta niiden hankkimisen jälkeen kuin jollain neontetrat ikään. Nyt isommassa akvaariossa (300 l) ne ovat pysytelleet hyvinkin tiiviisti yhdessä ryhmässä ja uivat ympäri allasta. Tämä ilmiö voi toki johtua myös siitä, että altaassa on lehtikaloja, jotka eivät ole osoittaneet kuitenkaan mitään kiinnostusta romminokkia kohtaan.
Kun ostin kuparitetrat niin myyjä sanoi, että tressaantuessaan tai peloissaan ne uivat tiivissä parvessa, mutta muuten levittäytyvät ympärilleen.
Luonnossahan kalat kerääntyvät parviksi jotta petokalat luulisivat niiden olevan yksi iso kala.
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
Aino-85
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 18:39, 27.02.2005
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Aino-85 »

paul kirjoitti: Itselläni oli kuparitetroja jotka viipelsi ympäriallasta kokoajan jokainen eri suuntaan. Aluksi olivat kivoja seurata, mutta myöhemmin allas näytti enemmänkin sottuselta kun niitä pikkukavereita oli joka suunnassa.
Minä ja minun kalani...olemme tällaisia huonosti kasvatettuja olioita, emme osaa oikein asettua, vaan seikkailemme ympäriinsä :mrgreen: 8-)
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Mahdollisimman suuri akvaario - mutta mahdollisimman pieni kala :mrgreen: Ennemmin minä pieniä kaloja katselen vaikka uima-altaassa kuin suuria kaloja möllöttämässä paikallaan tilanpuutteen takia.

Punapäätetrat ovat varsin viehkeitä otuksia. Miksi? Noh, pysyvät parvessa - silloin tällöin toki haahuilevat, mutta aika äkkiä haahuilijatkin palaavat takaisin. Suuressa parvessa näyttävä kala, mutta suuri parvi vaatii suuren akvaarionkin ;)
Aquastus
Junior Member
Junior Member
Viestit: 166
Liittynyt: 18:15, 20.04.2004
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Aquastus »

Kardinaalini (n. 30kpl) haahuilevat monesti pikkuryhmissä ympäriinsä. Syystä tai toisesta illan lähestyessä kerääntyvät sitten yhteen parveen, vaikkei valaistuksessa sinänsä mitään muutosta tapahdu. Lipuvat upean näköisinä koko parvi tiiviisti altaan päästä päähän. Mutta siis suurimman osan ajasta sintti siellä - toinen täällä. Punapäistä ei (ikävä kyllä) ole kokemuksia.

Kumpi on muuten vaativampi vesiarvojen yms. suhteen?
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

pkejo kirjoitti:Kumpi on muuten vaativampi vesiarvojen yms. suhteen?
Ei ehkä vaativampi, mutta tarkempi vedenlaadusta: punapää.
Kirsey
Junior Member
Junior Member
Viestit: 197
Liittynyt: 21:27, 10.03.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kirsey »

pkejo kirjoitti: Kumpi on muuten vaativampi vesiarvojen yms. suhteen?
Tuo minuakin kiinnostaisi.
Tosin sinällään sillä ei ole väliä, koska varsinkin perhosten takia vettä pitäisi kuitenkin vaalia ja vaihtaa tarkasti 8-)

Vai mitä tarkoitit vaativalla? Että pitää olla pH, lämpötila jne justiinsa, vai ns. vanhan veden (nitraatin) sietokykyä vai mitä?
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Punapäätetrat eivät siedä likaista vettä juuri ollenkaan - vedenvaihdoista ei saa siis lipsua. Vesiarvojen muutoksistakin saattaa tulla "kyttyröitä", joten jo senkin vuoksi vaihtojen täytyy tapahtua säännöllisesti & useasti.
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Meillä 13 punapään parvi suorittaa kerrassaan elegantteja parveiluja altaassa :mrgreen: Uivat siis samalla tavalla kuin luontodokumenttien tziljoonapäiset makrilliparvet, pitkänä parvena ja seuraten tiiviisti muodostelmassa. Ruokailevat myös yhtenä ahmattimöykkynä :D

Välillä muodostavat 2-3 ryhmää eri puolille allasta. Jos jotakin alkaa tapahtua (joku kävelee normaalia reippaammin altaan ohi, kopauttaa lasia tms) parveentuvat punapäät taas takaisin vakiomuodostelmaan ja alkavat nuohota etulasia ruokaa kerjäten.

Ainakin meillä on parvessa selkeä arvojärjestys. Kolme yksilöä ovat n. 2v vanhempia kun muut, ja niistä suurin on pääjehu, ui aina parven kärkenä.

Ovat herkkiä mutta upeita kaloja, ainoa "todellinen" parvikala (jonka tiedän) :)
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Minulla on ollut punapäätetroja vuosikausia, eikä niiden kanssa ole koskaan ollut mitään ongelmia, ei edes harrastuksen alkuaikoina kun vesiolot eivät (todellakaan) olleet ihanteelliset. Nyt niitä on 6 kpl (lisää ostoslistalla) 300 litran altaassa ja täysin terveinä ovat pysyneet jopa silloin kun muilla kaloilla riehui pilkkutauti. Siitä huolimatta että nitraatti tahtoo nousta välillä lähelle 30 kun on noita isoja monneja :roll:

Eli en menisi allekirjoittamaan väitettä punapäiden herkkyydestä. Kardinaalitetrasta minulla ei ole minkäänlaista kokemusta (ainakaan vielä)
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

7330 kirjoitti:Nyt niitä on 6 kpl (lisää ostoslistalla) 300 litran altaassa
Noita nyt on parempi olla >20 heti alkuunsa. 6 yksilön parvessa niitä kaloja ei edes näe :mrgreen: Riippuen muista kaloistasi, niin laittaisin 30-40 parven punapäitä. Mutta jos muita on runsaasti, niin sitten tilanne uusiksi...
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

kyllä ne yllättävän hyvin näkyvät, aikuisia kun ovat ja kirkkaan värisiä. Ja aina etualalla liikkeellä ruokaa kerjäämässä :mrgreen:
Ei sinne edes mahtuisi kuin maksimissaan 15 punapäätä n(ajattelin lopulliseksi luvuksi kymmenkunta) kun altaassa on mm. juovaokamonni ja 9 kappaletta timanttitetroja. Punapäät kulkevat sujuvassa sekaparvessa timanttien ja harlekiininuoliaisten kanssa ja hyvältä se sekoitus näyttää :D
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

15, no joo.. Ei vielä pääse oikeutetusti esiin. Punapäille suuri parvi on plussaa ja kalasta tulee rohkeampi ja näyttävämpi. Mistä tulikin mieleen, että mun pitäisi itsekin hommata niitä lisää ;)
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Ei noista kyllä tarvitse enää yhtään rohkeampia tulla :D
Ne syövät kädestä siinä missä käsiäkin ja kulkevat jatkuvasti pitkin etulasia, kasvien suojissa ne eivät käykään.
Ja pidän tuosta 20 kalan ja kolmen eri lajin sekaparvesta, vaikka näyttäähän se toki paremmalta kun saan muutaman punapään lisää (heti kun altaaseen tulee tilaa parin monnin muuton jälkeen)
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Kirsey
Junior Member
Junior Member
Viestit: 197
Liittynyt: 21:27, 10.03.2005
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kirsey »

Kiitoksia vastanneille.

Nytpä tuli hankittua kymmenen poppoo noita punapäätetroja, ja jo ensimmäisen tunnin jälkeen olen kovin ihastunut :P
juuri sellainen parvikala kuin halusinkin.

Altaassa on ennestään jo 15 kpl:een punatetrojen parvi, tulinkin jo ajatelleeksi, että jospa myisin ne pois ja hankkisin punapäitä vain....vaikka muuten tuo sekaparvi näyttää ihan kivalta, niin vielä kivempi olisi kymmenkunta punapäätetraa noiden punatetrojen tilalle. No, aika näyttää.
J&S
Junior Member
Junior Member
Viestit: 54
Liittynyt: 17:03, 20.04.2003
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Valkeakoski

Viesti Kirjoittaja J&S »

Meille tuli kanssa jokunen kuukausi sitten 10kpl punapäitä 317litraseen pönttöön. Parvi on todella hieno katseltava, pysyy nipussa ja on vilkas (liikkeessä kokoajan). Kun huomaavat liikettä akvan edessä, seuraavat mukana ja pummaavat ruokaa, joka tuntuu maistuvan todella hyvin. Lisää näitä olisi tarkoitus hankkia, mutta aluksi ei riittänyt budjetti kuin kymmeneen (3e/kpl ja sain 25e/10kpl), melko kalliita tetroja.
Niin ja muina kaloina pöntössä avainkirjoahvenet ja pohjalla pari partista ja reilu kymmenen kuparimonnista.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”