Reilu viikko sitten harvensin akvasta reilusti kasveja. Intianvesitähdikit peittivät jo lähes koko altaan. Allas näytti suorastaan tyhjältä harvennuksen jälkeen, vaikkakylläniitä sinne vielä hirmuisesti jäi.
Puolessa välissä viikkoa huomasin partalevän taas tulleen.Nyt se on epittänyut jo osan kasveista. Voikohan tuollainen harvennus vaikuttaa partalevän kasvuun. ts. mitä tuo kasvien vähentäminen tekee vedelle akvaariossa.
Vesitestejä ei ole, mutta perustiedot on kunnossa eli ph7, läömpötila 24-25, vettä vaihdetaan kerran viikossa 30-50% ja samalla slisätään PMDDTÄ 10-15ml, altaan koko 160ltrja asukkeina intiaaninsulkia, partamonnipojat Roope ja Rasmus sekä Demo ja Vemo (avainkirjoaffenat).Mitään muutoksia ei ole altaaseen tehty.. tai onhan..viimeksi kun vaihdoin vesiä lisäsin hitaampien kasvien juurelle tikkulannoitetta jokusen papanan. Olisiko tällä jokin merkitys asiaan.
Ja minä kun luulin jo voittaneeni partalevän...pitäiskö vielä harventaa noita kasvinosia missä partalevää on eniten... abuva.



