jarvij kirjoitti:Mihinkähän tämä tieto perustuu?
Aivan oikein, tuohon kohtaanhan se perustui.
Jos happi ei kerran lopukaan, kuten luulin ilmiön syyksi, maton pinta-alaa ei niin vain voidakaan pienentää. ( Jos pienennettäisiin, pitäisi kuitenkin pysyä optimaalisella läpivirtausalueella joten pumpun tehoa olisi laskettava ja hyötyä ei niin saataisikaan. )
Kuitenkin ilman osuus tehokkaimmissa suodattimissa, mm. valutussuodattimissa, on tärkeä. Ne vain hapettavat sitten useaan tarpeeseen liikaakin, mm. kasviravinteitakin väärään muotoon.
Entäpä sitten: Jos tuo Zepen kuvan vihreä olisikin seinillä rajattu alue, tai vaikkapa läpimitaltaan kymmenen sentin putki, ja siinä biopalloja* tai vaikkapa vain soraa tai allassubstraattia. Ilma tulisi alas ja putki olisi alhaalta (ja päältä) auki. Virtaus syntyisi ylöspäin ja mainiosti pyörteitä myös. Silloinhan koko alueella , 'jättiläismammuttipumpun putken sisällä', tapahtuisi nitrifikaatio.
Loistava sovellus, sanon itse!

Vaikka tietysti ruotsalaiset ovat tätä käyttäneetkin luultavasti.
*Siis mattosuodatinmateriaalista palloja. Outoja muovihäkkyröitä oli tuossa yhdessä linkissä edellä. Ei semmoisia, soraa mieluummin.
