Kirsikkabarbit 100-litraisessa
Valvoja: Moderaattorit
Kirsikkabarbit 100-litraisessa
Mulla on tällä hetkellä 3 koiras-kirsikkaa 100-litraisessa altaassa. Lisäksi olisin ottamassa 4 naarasta ja 4 koirasta lisää. Tuleeko liikaa? Tai onko koiraiden lukumäärä ylipäätään liian suuri naaraisiin verrattuna? Nuo mulle tulevat 4+4 ovat eläneet parvena jo kauan, eikä niiden kesken ole ollut mitään ongelmaa. Tähän asti ovat olleet 84-litraisessa altaassa. Olisiko syytä karsia parvesta muutama koiras pois?
Koiraita olisi hyvä olla vähemmän kuin naaraita, tuohan sinulla jo kävi mielessäkin. Tai sitten tasaparit. Tähän liittyvää keskustelua mm. tässä vanhassa ketjussa:
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... +koiras%2A
Tuija
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... +koiras%2A
Tuija
><((((('`>
Ei sitä nykyistä parvea varmaan kannata hajoittaa. Voithan kokeilla miten pärjäisi nykyisten koiraiden kanssa, vai onko sittenkin liikaa koiraita. Periaatehan kirsikoiden kanssa on "haaremityylinen" eli enemmän niitä naaraita kuin koiraita. Kirsikat ei kuitenkaan niitä äksyimpia ole, joten hyvällä onnella voi useampikin koiras mennä samassa altaassa.
Kyllä altaassa on parvi kardinaalitetroja, ISO parvi kuparimonnisia (~15 kpl) ja yksi kääpiörihma sekä partis. Monnisparvea saatan vähän harventaa ja kardinaalit voi vaihtua muihin parvikaloihin. Päädyin nyt siihen, että myyn nuo omat kirsikkabarbit pois (tuli sopiva tilaisuus
) ja otan vaan sen 8 kpl parven.

Ainakin tähän asti käppänä on saanut olla kirsikoilta rauhassa. Sen pahin kiusaaja oli sinirihma, josta juuri pääsin eroonhaxa87 kirjoitti:Tämä nyt ei ole mitenkään varmaa tietoa mutta eikö noiden kirsikkojen kanssa oo pieni mahdollisuus että nyppivät kääpiörihmaa?
Huom: en todellakaan tiedä paljoa noista barbeista
