Sivu 1/1

400l lisää

Lähetetty: 21:47, 15.04.2016
Kirjoittaja Jnnerjk
Nyt on kaikki tarpeet kasassa uuden altaan perustamista varten. Ja kun tarpeiden hommaamiseen meni aikaa niin nyt on "kiire" saada allas käyttöön. Olen ajatellut että saisin altaan saman tien valmiiksi kaloille ym seuraavasti:

- Otan isommasta vanhasta altaasta 200l vettä ja noin komanneksen hiekkaa uuden altaan tarpeesta.

- Otan myös vanhan altaan molemmista suodattimista puolet substratprota ja mechiä tuon uuden altaan suodattimeen, siis koko suodattimen tarpeen. Vanhoihin suodattimiin laitan uutta materiaalia korvaavan määrän.

Olisiko tällä tempulla uusi allas heti valmis?

Mun järjen mukaan kyllä mutta mitä mieltä olette?

Ja aiheutuuko vanhalle altaalle vaaraa tuon materiaalin vaihdosta, jää niihin kuitenkin puolet vanhoja massoja.

Re: 400l lisää

Lähetetty: 23:44, 15.04.2016
Kirjoittaja Visumies
Noin se pitäisi mennä ihan ok, tuosta vanhan veden hyödystä en sitten oikein tiedä, itse laittaisin kokonaan uudet hookaksoot.

Vanhaan altaaseen jää kyllä bakteeristoa eri pinnoille riittävästi, luulisin.

Re: 400l lisää

Lähetetty: 23:58, 15.04.2016
Kirjoittaja Jnnerjk
Ton veden ajattelin laittaa sen takia että kun siirtää osan kaloista tuonne uuteen altaaseen niin ei tule kaloille mitään vedestä aiheutuvaa "shokkia", menisi kuin veden vaihtona.