Vähäisen valon kasveja

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Riippasaarni
Senior Member
Senior Member
Viestit: 991
Liittynyt: 11:28, 23.07.2014
Sukupuoli: Nainen

Vähäisen valon kasveja

Viesti Kirjoittaja Riippasaarni »

Yritin hakea tällaista keskustelua, muttei osunut silmään. Voisikohan joku listata niitä kasveja jotka pärjäävät vähäisemmällä valolla? Taistoakvaarioissa on täysvalaistus, mutta avaimet tuntuvat viihtyvän enemmän hämyisessä altaassa. Jaavansaniainen toki, kukoistaa (ilmeiseti se kukoistaa melkein missä vaan), mutta mikähän muu mahtaisi viihtyä hämyisässä pehmeähkössä vedessä.
Ahvenia ja monneja.
Kana +-yksipantteri
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1693
Liittynyt: 10:41, 31.12.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio

Re: Vähäisen valon kasveja

Viesti Kirjoittaja Kana +-yksipantteri »

Melalehdet ovat tunnettuja hyvästä hämärän siedostaan. Eivät ole mitään kovin nopeita kasvamisessa, kasvavat sitä hitaammin mitä hämärämpää on. Jos olet hakemassa nopeakasvuisia kasveja ravinteiden sidontaan, niin siihen melalehdet eivät oikein sovellu. Ne ovat parhaimmillaan matalahkoina suoja- ja sisustuskasveina.
100, 235 ja 525 litraiset seuralat + 50 litrainen rasbora-allas.
Rockhill
Senior Member
Senior Member
Viestit: 797
Liittynyt: 08:51, 26.08.2013
Akvaarioseurat: -
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Vähäisen valon kasveja

Viesti Kirjoittaja Rockhill »

Anubias ja weeping-sammal testattu todella vähään valoon kestäviksi
Then the truth it hit me, got me off my knees. It's my life I'm living, I'll live it as I please. /Twisted Sister
Riippasaarni
Senior Member
Senior Member
Viestit: 991
Liittynyt: 11:28, 23.07.2014
Sukupuoli: Nainen

Re: Vähäisen valon kasveja

Viesti Kirjoittaja Riippasaarni »

Kana +-yksipantteri kirjoitti:Melalehdet ovat tunnettuja hyvästä hämärän siedostaan. Eivät ole mitään kovin nopeita kasvamisessa, kasvavat sitä hitaammin mitä hämärämpää on. Jos olet hakemassa nopeakasvuisia kasveja ravinteiden sidontaan, niin siihen melalehdet eivät oikein sovellu. Ne ovat parhaimmillaan matalahkoina suoja- ja sisustuskasveina.
Melalehdet on ok. Tuokin on lajiakvaario jota yleensä kuormittaa vain ahvenpari. Nyt siellä tosin on poikasia, mutta tämä tilanne on ohimenevä. Kokeillaan sekä melalehtiä että weeping sammalta. Kiitosta molemmille vinkeistä.
Ahvenia ja monneja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”