Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Avaruuskala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 15:29, 09.04.2015
Sukupuoli: N/A

Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja Avaruuskala »

Minulla on ollut nyt kaksi viikkoa kypsymässä 100-litrainen akvaario, jossa on kantoja ja kasveja (miekkalehti, vesisaniaisia, intianvesitähdikkejä, melalehtiä, matalaksi jäävää rotalaa (?), jaavansaniainen ja jaavansammalta). Hiekka on hiukan vaaleahkoa ja kohtuullisen hienoa, sen joukossa elää kierteisarvikotiloita. Veteen (Helsingin vesijohtovesi) on lisätty turveuutetta, vedenparannusainetta, kasviravinnetta, Safestartia ja kolmen päivän välein Bactozym-kapseleita. Kyseessä ei siis ole mikään biotooppiakvaario, joten kalastonkaan ei tarvitse olla samalta alueelta, kunhan vain vesiarvot ja lämpötila täsmäävät.

Lämpötila on tällä hetkellä 25 astetta, valaisimessa on yksi 18 watin Aquastar-putki heijastimella. Suodattimina toimivat pieni malawi-akvaariosta perintönä tullut Eheimin Aquaball sekä uusi Eheimin Powerline 200. Vesitestejä en ole vielä tehnyt, vesiarvoja voidaan säätää tarpeen mukaan hyvissä ajoin ennen kalojen kotiutumista jahka sopivat lajit valitaan. Kalojen hankinnalla ei ole mikään kiire.

Olen pohtinut asujaimistoksi jotain parvea (esimerkiksi hehkurasboraa) ja etenkin ottoja, joista olen aina kovasti pitänyt. Kuulostaako yhdistelmä hyvältä vai täytyykö niiden lisäksi laittaa vielä jotain muuta? Minkä verran olisi sopiva määrä? Millaisissa määrissä ja tahdissa kaloja sitten tulisi kotiuttaa, kaikkea kun ei etenkään uuteen akvaarioon kannata tuoda kerralla?

Minulla ei juurikaan ole kokemusta tällaisesta seura-akvaariosta, 12 vuotta oli malaweja ja niiden kanssa touhuaminen on aika erilaista. Melkoisia persoonia ja sen takia nyt on vaihteeksi hakusessa vain rauhalliset (pienet) kalat. Vuosia sitten oli jonkin aikaa seura-akvaario, jossa oli ottoja ja sinineontetroja, mutta luovuin siitä, kun kahden hyvin erilaisen akvaarion kanssa en jaksanut puuhastella.
MrBrett
Senior Member
Senior Member
Viestit: 765
Liittynyt: 21:21, 22.08.2009
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja MrBrett »

Tuolta pohjaltahan saisi kasattua mielenkiintoisen ja sopivan yksinkertaisen kalaston. Itse miettisin tällaista kokoonpanoa:

-25 -> hehkurasboraa
-10-12 ottoa
-pohjalle 2-3 punanoitamonnia

Tuohon powerlineen hankkisin suihkuputken, jolla saa vesisuihkun suunnattua ja jaettua + varmistaisin vesitesteillä (No2 ja No3), että allas on varmasti kypsä, ennekuin ekat kalat saapuvat. :)
Avaruuskala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 15:29, 09.04.2015
Sukupuoli: N/A

Re: Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja Avaruuskala »

Kiitos vastauksesta. :D Vesitestit totta kai tehdään ennen kuin kaloja hankitaan. Omia testejä en ole vielä saanut aikaiseksi hankkia, mutta akvaarioliikkeessa tekevät testit vesinäytteestä. Lienee kuitenkin tarpeen ostaa itsellekin, malawien kanssakin oli alkuun.

Onko tuo suihkuputki Eheimiin ihan peruslisävaruste? Miten suodattimet kannattaisi suunnata?

Tuo punanoitamonni vähän mietityttää. Onko se tarpeellinen ottojen lisäksi? Kaunishan se tuntuu kuvien perusteella olevan, mutta kasvaa melko suureksi ja jotenkin sitä malawien jälkeen kaipaisi vain pieniä kaloja. Lisäksi luin täältä jostain, että otoilla olisi taipumusta imeskellä aloillaan pysytteleviä tai hitaita kavereita.
tulkku
Junior Member
Junior Member
Viestit: 133
Liittynyt: 20:07, 07.09.2013
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja tulkku »

Piikkisilmiä pohjalle, ja mahdollisesti joku rihmakalapari? Ehdotan aina piikkisilmiä, koska ne ovat niin ihania. :)
Avaruuskala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 15:29, 09.04.2015
Sukupuoli: N/A

Re: Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja Avaruuskala »

Tässä melko huonolaatuinen ja ylivalottunut kuva akvaariosta kasvien istutuksen jälkeen. Hiekka esimerkiksi on luonnossa huomattavasti tummempaa ja turveuute sekä kannot ovat ruskeuttaneet vettä.

Kuva
mirauria
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1051
Liittynyt: 18:06, 17.03.2014
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja mirauria »

Piikkisilmät ovat ihania ja myös rihmakalat kivoja. Mutta minusta kuulostaa tosi hyvältä ihan vain kunnollinen parvi rasboroita ja otot. Itseäkin kiehtoisi jossain vaiheessa joku samantyyppinen ratkaisu. Eli ei mitään ns. pääkalaa vaan ainoastaan kunnon parvi jotain pientä :)
Ja ainakin minun silmään kivasti sisustettu allas ^^
720l, 2 * 40l, taistorivari || tyhjänä: nano, 54l
Lisäksi 2 koiraa ja 3 kania
Avaruuskala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 15:29, 09.04.2015
Sukupuoli: N/A

Re: Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja Avaruuskala »

Kiitos kaikille vastauksista!

Kiva kuulla, ettei ole välttämätöntä hankkia muunlaisia kaloja hehkurasboroiden ja ottojen lisäksi. :)
Avaruuskala
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 15:29, 09.04.2015
Sukupuoli: N/A

Re: Kalastopohdintaa 100-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja Avaruuskala »

Käytiin antamassa vesinäyte testejä varten ja paljastui, että rautaa on tällä hetkellä liikaa - jäivät sitten kalat vielä toistaiseksi kauppaan. Nyt vaihdellaan vettä eikä lisätä kasviravinnetta, joka on syynä tuohon rauta-arvoon. Torstaina käydään uudestaan vesinäytteen kanssa. Ajankäyttösuunnitelmista johtuen kaloja hankitaan kuitenkin varmaan vasta ensi kuun alussa.

Kovasti suosittelivat jotain pohjakalaa hehkurasboroiden ja ottojen lisäksi. Piikkisilmistä ja monnisista en oikein innostunut, joten jäin miettimään tuota ketjun alussa mainittua noitamonnia - kiehtovan näköinen otus.

Vesiarvot ovat nyt tällaiset, miltä ne teidän silmiin näyttävät?

pH 7
KH 2
GH < 3
NO2 0
NO3 10-15
CO2 5,9
Fe 0,9-1,0
Sähkönjohtavuus 298
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”