pH-arvon nouseminen

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
hannamariify
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 14:14, 22.01.2015
Sukupuoli: Nainen

pH-arvon nouseminen

Viesti Kirjoittaja hannamariify »

Moi!

Olenkin lukenut jo täältä Aqua-Webistä samanlaisista tapauksista ja vinkkejä akvaarion pH-arvon nousuun, mutta ajattelin kuitenkin kertoa tarkemmin omasta tapauksestani. Eli viikko sitten 63 litraisen akvaarioni pH oli 7,5 ja DH 6. Kyseisellä viikolla sain akvaariooni myös uusia kaloja ja kasveja. Tällä viikolla akvaarioni pH oli noussut 8:aan ja DH 7:aan. Tänään mittasin akvaarion KH:n, joka oli noin 3. Tällä hetkellä olen ostanut akvaarioon pahimpaan hätään kemiallista valmistetta pH:n laskemiseen, sekä nestemäistä hiilidioksidilisää. Pohdin voisiko pH:n nousu johtua uusista kasveistani, sillä akvaariossa ei ole tapahtunut juuri muuta muutosta viime viikkojen aikana? Pienemmän akvaarion tilalle on tulossa ensiviikolla 125 litrainen allas. Eli, kuinka saisin pH:n laskettua kaloilleni mieluiselle tasolle, vai auttaakohan pelkkä hiilidioksidilisä pitkällä juoksulla? Olen yrittänyt lukea akvaarioiden KH-tasoista, mutta vesikemia tuntuu olevan kovin vaikealukuista. Tulisiko siispä akvaarion KH-tasoa nostaa tai laskea? :)
125 litrainen seurala
jassmd
Junior Member
Junior Member
Viestit: 96
Liittynyt: 17:22, 31.12.2014
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Mikkeli

Re: pH-arvon nouseminen

Viesti Kirjoittaja jassmd »

KH eli karbonaattikovuus eli pH:n puskurointikyky saisi olla korkeampi, jolloin pH pysyy vakaana. Uudet kasvit kuluttavat vedestä hiilidioksidia, jolloin pH ja kokonaiskovuus GH nousevat. Hiilidioksidin määrän lisääminen voisi auttaa. Jos akvaasi mahtuu, voisit harkita uusia kaloja, jotka tuottavat hiilidioksidia. Tämä ei kuitenkaan ole tehokkain ratkaisu. Hiilidioksidilisä toimii ehkä paremmin. Kaupalliset plus ja miinus -litkut suosittelen jättämään pois.

Joku asiaan paremmin perehtynyt lisäilköön tietoa. :)
jassmd
Junior Member
Junior Member
Viestit: 96
Liittynyt: 17:22, 31.12.2014
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Mikkeli

Re: pH-arvon nouseminen

Viesti Kirjoittaja jassmd »

Itseasiassa kokonaiskovuus GH ei tainnutkaan liittyä tähän asiaan... Joku viisaampi saa siis korjata. :D
Anniquu_
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1333
Liittynyt: 16:07, 28.03.2009
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala

Re: pH-arvon nouseminen

Viesti Kirjoittaja Anniquu_ »

Moi! Viestihistoriasia perustellee olet Kuopiosta (jos oikein tutkailin), niin siellä on kai hanaveden ph noussut ihan näinä päivinä. Jossain FB:n akvaarioryhmässä joku kuopiolainen nimittäin tuskaili kanssa tuon pH:n nousun kanssa. Mä en varmaankaan lähtisi asialle mitään tekemään, sillä vähän liian korkea pH ei ole kaloille niin haitallinen kuin liian matala. :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”