Paratiisikaloista

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
007
Senior Member
Senior Member
Viestit: 677
Liittynyt: 10:53, 19.10.2011
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Seinäjoki

Paratiisikaloista

Viesti Kirjoittaja 007 »

Mittailin satalitrasen altaan mittoja ja huomasin, että se onkin 130 litrainen, ja mulle tuli mieleen voisinko ottaa sinne paratiisikaloja. Altaassa tällä hetkellä siis sekaparvi monnisia (albiino-, täplä- ja kuparimonnisia) ja partamonni. :mrgreen:
Akvat: 350l, 50l + erilaiset karvatassut:)
Blogini
tervaatio
Junior Member
Junior Member
Viestit: 122
Liittynyt: 22:16, 26.11.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kivijärvi

Re: Paratiisikaloista

Viesti Kirjoittaja tervaatio »

Jos vetesi on pehmeää, suht neutraalia ja noin 25 asteista, niin mielestäni voit... Paratiisikalat pitävät kasveistä jotka tarjoavat suojaa, ja jos akvaarioosi tulee näitä haaremi, niin suosittelen paljon kasveja jotka yltävät veden pintaan.( Jos uros jahtaa naaraita, eikä naarailla ole piiloja, niin ne saattavat ressaantua ja kuolla.) En suosittele kahta urosta samaan akvaarioon.
200 litraa pehmeää vettä ja 30 litranen rapu-/poikasallas.
sinituulevi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 165
Liittynyt: 06:11, 30.09.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Re: Paratiisikaloista

Viesti Kirjoittaja sinituulevi »

Nykyisellä kokemuksellani ottaisin tuon kokoiseen akvaarioon vain pariskunnan, ei haaremia. Ehkä näillä on luonteissa eroja, mutta mulla tuntuvat naaraat ottavan enemmän yhteen keskenään kuin uros naaraiden kanssa. Alakynnessä olevan naaraan voisi olla 130 litrassa vaikea löytää omaa rauhallista paikkaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”