Mikä kestää akvaarion painon?
Valvoja: Moderaattorit
-
- Starting Member
- Viestit: 1
- Liittynyt: 16:18, 05.11.2011
- Sukupuoli: Nainen
Mikä kestää akvaarion painon?
Pitkän tauon jälkeen olen aloittamassa taas akvaarioharrastusta. Ongelmana on, että en uskalla alkaa kypsyttämään akvaariota, koska en tiedä kestääkö taso akvaarion painon... Olohuoneen nurkassa on 200 litran akvaario kaapin päällä odottamassa tyhjillään. Akvaario saatiin kaverilta lahjaksi ja kaapin löysin kierrätyskeskuksesta. Kaappi on juuri passelin kokoinen, mutta nyt en olekaan enää varma sen kestävyydestä. Kaappi on iskun toimistokaluste, kalustelevyä. Suunnittelin että sen sisälle saa piilotettua metallijalustan, tai sitten ei... Onko järkeä? Tai sitten ostan ihan oikean akvaariojalustan/hyllyn. Mitä teillä on akvaarion alla?
-
- Junior Member
- Viestit: 190
- Liittynyt: 20:15, 08.09.2011
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Raisio
Re: Mikä kestää akvaarion painon?
Itsellä on juwelin allas ja siihen kuuluva kaappi. Mutta yhtä hyvin olisin voinut tehdä noin kun sinäkin. Tukisin kaappia lisää muutamalla pystylevylläjotka laittaisin kaappeihin sisälle sekä taakse takalevyn päälle paksumi levy tukemaan sivuttais vääntöä. Noilla pitäis kestää hyvinkin.
180, 2x54 ja nano. Ensimmäinen tuli taloon syyskuussa
annoin pikkusormen ne vei koko käden.

Re: Mikä kestää akvaarion painon?
Meilläkin on 250L ollut normaalin tv-senkin päällä. Mies vahvensi takaosaa puulla ja keskelle laitettiin tuet sekä alas jalkojen alle keskelle pohjaa laitettiin "täyttöä" puulla että ei sieltäkään valahda.